טלפון: 03-6913545

בלוג
<< יום החיוך הבינלאומי - 2016 >>

החיוך כבסיס לתקשורת בינאישית  

מאת: תמי לנצוט ליבוביץ

לכבוד יום החיוך הבינלאומי שחל בכל שנה ביום שישי בשבוע הראשון של חודש אוקטובר לזכר הרבי בל -  Harvey Ball , אמן ויוצר אשר יצר את הסמיילי המסחרי. הוא זה שיזם והגה את הרעיון שביום זה כל אחד ינסה לגרום לאדם נוסף לחייך. מאז 1999 מצוין יום זה בעולם בחיוך.

'החיוך מחווה אנושית טבעית ואמיתית המקרינה את היופי הפנימי, האמיתי של האדם'

בתוך כולנו קיים משהו הנענה בחוזקה להבעות אמיתיות, ספונטניות של שמחה. חיוך התינוק, נפנוף זנב הכלב, האור הזורח מפניו של ידיד מעבר לשולחן כשעיניכם נפגשות – הם מחשמלים. הם מעניקים לנו אנרגיה. הם מושכים אותנו מתוך הייאוש והדיכאון למקום טוב יותר.

כאשר אנו רואים אדם המחייך לעברנו חיוך אמיתי, שמח, מוחנו הרגשי מגיב מיידית ושולח את המסר כי המחייך הינו חברותי, יעיל, חביב, ואמין.

החיוך מעביר תכונות חיוביות משלו. הוא מוסיף נופך לדיבור ולשפת הגוף. למשל, בדיבור מהיר וגבוה, עם תוספת חיוך, הדבר אומר התלהבות, שמחה. ללא החיוך, אפשר היה לפרש את הדיבור בדרך שלילית

הפיזיולוגיה של החיוך:

כאשר החיוך הוא אמיתי וטבעי, השרירים סביב הפה, הלסת, והעיניים שותפים. התבוננו בתינוק מחייך ותראו מה הכוונה. כל פניו, לעתים אף כל גופו מעורב בעניין. חיוך ספונטני ואמיתי שכזה, אינו בא בקלות על פי הרצון. המציאות מוכיחה שיותר קשה לגברים לעשות זאת מאשר לנשים.

מבחינה פיזית, חיוך טבעי של כל הפנים דורש שתוף שני שרירים, אלו ליד הפה אשר מרימים את השפתיים והלחיים ואלו ליד העיניים. קשה יותר לשלוט בשרירים סביב העיניים, אולם אלו הן אשר מביעות אם החיוך אמתי או מעושה. אולם, אפשר ללמוד כיצד לשלב אותם תוך כדי החיוך.

להחזיר את החיוך.

נסו זאת: מול המראה. חייכו קודם כל עם הפה והתבוננו בעיניכם. עתה מצמצו בעיניכם, ותגרמו להפעלת השריר סביב העיניים. הרפו ושוב חזרו על התרגיל. למדו את עיניכם לחייך. חזרו על התרגיל כל הזמן, בזמן האיפור, צחצוח השיניים, בכל עת שאתם מול מראה.  כל חיוך הוא טוב יותר מאשר ללא חיוך.

התבוננו בתינוקות סביבכם, בשבועות הראשונים לחייהם הם מחייכים ספונטנית ,מאמנים את השרירים בפנים לחייך ולאחר שבועות ספורים מתחילים לחייך בשליטה מלאה. נסו לשוחח עם התינוק בשפת החיוך, חייכו חיוך אמתי תקבלו מיד תשובה מחייכת. (מהתינוק אין פחד כמו "מה הוא יחשוב עלי? ........)

סוגי חיוכים:

החיוכים נעים בין חיוכים רחבים, עם כל הפה לחיוכים מאיימים או מיניים. ביניהם קיימים חיוכים מתוך עצבנות, חיוכי מבוכה, ניחום וחיזוק, וחיוך עדין של זיכרונות נעימים. יש חיוכים שובבים, עסקיים, סימפטיים, מאולצים וחיוך של מבוכה.

לסיכום:

החיוך מרכיב חשוב, פשוט ,בסיסי ועוצמתי בתקשורת האנושית . גם המלתחה המהודרת ביותר, התכשיטים הנפלאים ביותר והשיער העשוי ביותר לא יאפילו על מראה פנים קודר. אולם חיוך האומר "אני שמח לראותך" יכפיל את זוהר הנראות ויעניק יופי לפנים הפשוטות ביותר.

כל הזכויות שמורות לתמי לנצוט ליבוביץ