טלפון: 03-6913545


איטליה

איטליה

איטליה
תמי לנצוט ליבוביץ 
 

איטליה ידועה במטעמיה הקולינאריים המשובחים ובפרט באהבת הפיצה והפסטה, אך היא נודעת גם בשל תרבותה הרבגונית ובשל אופיים החם של תושביה.

איטליה מחולקת לאזורים גיאוגרפיים השונים בסגנונם ובייחודיותם ונבדלים ברוח המאפיינת כל אזור ואזור. לאיטליה תרבות עסקים ארוכת שנים ועל אף קרבתה לאזור הים תיכוני, היא חלק בלתי נפרד מאירופה ומתרבותה.

קביעת פגישות: כאשר אתם מגיעים לפגישה, כדאי לזכור שישנה חשיבות רבה לאנשים שאותם אתם מכירים. למעשה, כדאי שיהיו לכם אנשי קשר בטרם תיערך הפגישה, על מנת שהם יציגו אתכם עם הגעתכם ובכך יוסיפו ליוקרתכם. מומלץ לקבוע פגישה עסקית זמן רב לפני היציאה מן הארץ לאיטליה ולשוב ולוודא שהתאריך והשעה עומדים בעינם מבעוד מועד. כדאי גם לקחת בחשבון שהשעות המתאימות ביותר לפגישה מעין זו הן בין 10 ל-11 בבוקר או אחרי שלוש בצהריים.

דייקנות: האיטלקים לא ידועים כדייקנים ביותר, אך הם מייחסים חשיבות רבה לדייקנות בעולם העסקים. לפגישה שנקבעה מראש יש להגיע בזמן ובמידה ונוצר עיכוב העולה על חמש דקות, יש להודיע על כך טלפונית.

לחיצת יד: מפגשים ראשונים באיטליה מתאפיינים בקידה קלה קדימה כאות שלום ולאחריה נערכת לחיצת יד, החוזרת על עצמה גם ברגע הפרידה. מאחר והאיטלקים חמים ומסבירי פנים, לא יהיה זה דבר חריג באם ילחצו את ידכם עם ידם האחת ויטפחו על שכמכם עם ידם השנייה כאות לברכה.

גינוני היכרות: האיטלקים הם אנשים פתוחים, חמים וחברותיים ועל כן נעים לעשות עמם עסקים. יחד עם זאת, יחסים עסקיים הם פורמליים וקיימת היררכיה ברורה של תפקידים. לא נהוג לפנות אל עמית מקצועי בשמו הפרטי ויש לפנות אליו בתואר הכבוד המאפיין אותו (ד"ר X אדון Y וכדומה) או בשם משפחתו. המעבר לשמות פרטיים יעשה רק לאחר קבלת אישור לכך מהקולגה. בנוסף, החלפת כרטיסי ביקור היא דבר מקובל ונפוץ באיטליה, אך נהוג לתת את כרטיס הביקור רק לקראת סוף הפגישה.

שפת גוף: באיטליה קיימות מחוות גוף רבות ונעשה שימוש רב בידיים ובאצבעות כחלק מאופן ההתבטאות. כך לדוגמא, הצלבת אצבעות לפני השפתיים, משמעה "אני נשבע", נישוק קצות האצבעות אומר ש"היה מצוין", תחיבת אצבע ללחי מסמל ש"היה טוב" או "טעים" והפניית אצבע ישירות אל אדם היא איחול "מזל רע"...! שלוש אצבעות צמודות, כמו שאנו רגילים ,"רגע רגע", נחשבת לתנועה מגונה באיטליה.

האיטלקים נחשבים לאנשים המרבים בנגיעות כחלק מאופן התבטאותם, אך דבר זה נכון רק בין גברים לגברים ולא בין נשים לנשים. חשוב לזכור שהמרחב האישי המקובל באיטליה שונה מאזורים אחרים באירופה, שכן קיימת נטייה לעמוד קרוב מאוד זה לזה כאשר מנהלים שיחה.

לבוש: אם יש דבר שבו האיטלקים מבינים הרי זה אופנה וסגנון! לפיכך, כאשר אתם מתלבשים לפגישה עסקית, הקפידו על איכות בגדיכם וודאו כי סגנון לבושכם אלגנטי, אופנתי ושמרני. במידה והפגישה נערכת במסעדה, יש להקפיד להגיע עם ז'קט ועניבה (גברים) או עם חליפה עסקית או שמלה כהה (נשים).

אירוח: הזמנה לארוחת ערב ביתית היא זכות גדולה ונחשבת כסימן לכבוד רב. יש להקפיד להגיע לארוחה בזמן ולהביא מתנה קטנה שנבחרה בטעם טוב. בדרך כלל מתנה נאותה תהיה מלאכת יד מארץ המוצא או ליקר איכותי. כדאי לזכור, כי הפתעות קטנות המקושטות בסמלי החברה נתפסות כמתנות מבזות. בתום הארוחה, אין לחכות לסימן מהמארחים שהערב נגמר, שכן סיומו של הערב תלוי בכם. מלאכת האירוח תימשך עד לעזיבתכם את הבית.

נימוסי שולחן: בעת הישיבה סביב שולחן במסעדה, אין להיבהל ממראה ערמת צלחות המונחות לפניכם זו על זו. הצלחת העליונה מיועדת למנת פתיחה של אנטי-פסטי, הצלחת העמוקה מיועדת למרק או פסטה והצלחת הרחבה מיועדת עבור המנה העיקרית. כאשר אוכלים גבינה, נהוג להשתמש בסכין ואת היין יש ללגום ולא לגמוע.

ניהול משא ומתן: כאשר מנהלים משא ומתן בנושאי עסקים יש לזכור, כי ככל שחשיבות ההסכם עולה, כך תהליך המשא ומתן יתארך. לחץ או עצבים לא יועילו ויש להצטייד מראש בסבלנות רבה. אין להיות מופתעים אם באמצע התהליך יצטרפו "שחקנים חדשים", שלא לקחו חלק בתחילת הדיונים. האיטלקים נוהגים לצרף אנשים בעלי ותק או ניסיון גם באמצע המשא ומתן, במידה והם חשים שביכולתם לתרום לתהליך.

טיפים נוספים לדרך


• השפה השגורה באיטליה היא איטלקית, אך קיימים הבדלים גדולים בדיאלקטים השונים ובאזורים רבים נתקל בקהילות דוברות גרמנית, צרפתית או סלובנית.

• התרבות האיטלקית נשענת על יסודות נוצריים קתולים והכנסייה עומדת בלב המבנים החברתיים והשלטוניים.

• משפחה ופרטיות הם שני נושאים בעלי ערך עליון באיטליה. אין לפגוע בכבוד המשפחה ויש להימנע משאלות פולשניות.

• לא משוחחים על עסקים באירועים חברתיים.

• בשיחות חולין כדאי להימנע מלשוחח על הדת ועל מלחמת העולם השנייה או מלהעביר ביקורת על המדינה.

© כל הזכויות שמורות לתמי לנצוט ליבוביץ