טלפון: 03-6913545


לעשות עסקים בארה"ב

לעשות עסקים בארה"ב

כל מה שצריך לדעת לפני נסיעת עסקים לארה"ב

מתוך הספר: 'IBLCode - שפת העסקים הבין - לאומית '

מאת: תמי לצוט ליבוביץ

ארצות הברית, מעצמת העל של העולם המערבי, היא הכוח המניע (והמפיל) של הכלכלה, התרבות והמודעות לסוגיות שונות, מאקולוגיה ועד מגדר ועוד כהנה וכהנה. התרבות האמריקאית פורצת דרך בגודלה ולכן מכתיבה את הטון ברבים מתחומי העשייה של הכפר הגלובלי. אמריקה נחשבה ועדיין נחשבת לארץ האפשרויות הבלתי מוגבלות, אולם עם השנים מבינים אזרחי העולם שכדי ליהנות מן השפע יש לשלם מחיר די יקר.

תעודת זהות

שם מלא: ארצות הברית של אמריקה
שטח: 9.63 מיליון קמ"ר
אוכלוסייה: 290 מיליון נפש
עיר בירה: וושינגטון די. סי (607,000 תושבים)
תושבים: 71% לבנים, 12% אפריקנים-אמריקנים, 12% לטינים, 4% אסיאנים, 0.9% אמריקנים ילידים
שפות: ספרדית, אנגלית ושפות אמריקניות ילידיות
דת: 56% פרוטסטנטים, 28% קתולים, 2% יהודים, 1% מוסלמים
ממשל: רפובליקה פדרלית שבבסיסה חוקה

תרבות ואורח חיים

הרב-לאומיות היא אחד המאפיינים העיקריים של הזהות האמריקנית הלאומית החדשה. לא עוד כור היתוך שמאחד את מהגרי כל העולם, כי אם ערב רב של בעלי זהויות, שפות ואמונות שונות ומשונות.

ציבורים מאותה ארץ מוצא נולדו מחדש באמריקה. האנגלית האמריקנית חידשה את השפה האנגלית והוסיפה לה מילים וסלנג ייחודיים, אך ארצות הברית שופעת מבטאים וניבים המשתנים ממדינה למדינה. כך למשל חיתוך הדיבור הדרומי איטי ו"מרוח", ואילו השחורים בערים הגדולות פיתחו להם שפת רחוב שאינה מובנת לזרים.

התרבות האמריקנית המודרנית היא שילוב בלתי אפשרי של רייטינג וכוכבות עם אינדיווידואליזם ואיכות. של תעשייה ממוסחרת עד העצם עם נונקופורמיזם בלתי מתפשר. פנים רבות כל כך לאמריקה, ורק באומה גדולה כמותה יימצא קהל לכל אחת מהן.

התפקיד שמילאו הדת והפוליטיקה בעיצובה של דרך החיים האמריקנית עד סוף המאה ה-19, הועבר במאה ה-20 לידי הקולנוע והטלוויזיה, כמו גם לפרסומות. כמו הדת והפוליטיקה, גם התרבות האמריקנית החדשה, על תת-התרבויות המרכיבות אותה, מקיפה את כל העולם.

בתחום המוזיקה הפכו שירי העבדים האפריקניים בדרום ארצות הברית לבלוז. הג'אז נוצר בניו אורלינס של תחילת המאה ה-20, ששם ניגנו מוזיקאים שחורים, בכלי הנגינה שנותרו בקובה לאחר מלחמת ספרד-ארצות הברית, וגם הראפ המודרני היא מוזיקה שיצאה מגטאות השחורים.

כמות אין-סופית של ספרות מיוצרת באמריקה, בכללה ספרי איכות: וולט ויטמן, הרמן מלוויל, נתנאל הות'ורן, אמילי דיקינסון, הנרי ג'יימס ואידית' וורטון, ורק אחריהם ויליאם פוקנר, ארנסט המינגוויי, סקוט פיצג'ראלד, ג'ון סטיינבק, ג'ק קרואק, ארתור מילר, טנסי וויליאמס, סול בלו, ג'ון אפדייק וטוני מוריסון.

גם באמנות נושאת ארצות הברית את דגל החידוש מאז מלחמת העולם השנייה. אמנים אירופאים סוריאליסטים נדדו הנה ושימשו השראה לקבוצה של ציירים אמריקנים צעירים, ובהם ג'קסון פולוק ומארק רות'קו, שהמציאו את האקספרסיוניזם המופשט. בעקבות תקשורת ההמונים נוצר הפופ ארט, בהנהגתו של אנדי וורהול. גם האדריכלות האמריקאית מתחה את גבולות הז'אנר, בעיקר כלפי מעלה, והספורט באמריקה הוא עולם בפני עצמו.

תחום הספורט באמריקה התפתח באורח נפרד מהספורט הבין-לאומי, ולפיכך נותנים כאן את הטון משחקים אמריקניים טיפוסיים: בייסבול, פוטבול וכדורסל. מאז אירחה ארצות הברית את המונדיאל ב-1994 עלתה המודעות לכדורגל, אבל הוקי קרח עדיין שומר על מעמדו כענף הספורט הראשון במעלה לאחר "השילוש הקדוש" שצוין למעלה.

חגים ואירועים מיוחדים

האמריקנים אוהבים מצעדים ותהלוכות, כך שאין כאן מחסור באירועים ובחגיגות. ארצות הברית כמעט משותקת במהלך הסופרבול, משחק האליפות בליגת הפוטובול האמריקנית המתקיים בינואר. הקרנבל של ניו אורלינס, מרדי גרא (Mardi Gras), הוא חג רועש, תיירותי ועתיר הוללות, הנערך בפברואר/מרץ, לפני הפסחא. יום פטריק הקדוש (St. Patrick's Day), חגה של הקהילה האירית המתקיים באמצע מרץ, נחגג בתהלוכות ובקנקני בירה אירית, במיוחד בניו יורק ובשיקגו. במאי מתקיים מרוץ קנטקי דרבי (Kentucky Derby) בלואיסוויל.

יום העצמאות ב-4 ביולי נחגג בפרץ של פטריוטיות, בזיקוקים ובהתלהבות רבה. ליל כל הקדושים (Halloween), ב-31 באוקטובר, הוא חגם של הילדים שיוצאים למסע לאיסוף ממתקים ברחבי השכונות, בתחפושות שונות ומשונות, ההורים מקשטים את הבתים בתפאורות וקישוטים מפחידים; בגריניץ' וילג', בווסט הוליווד ובסן פרנסיסקו נחגג ליל כל הקדושים באופן מחתרתי בתהלוכות של הומואים-לסביות וטרנסג'נדרים. בחג ההודיה (Thanksgiving), המתקיים ביום ה האחרון של נובמבר, מתכנסות כל המשפחות בבית ההורים לארוחה מסורתית של תרנגול הודו ממולא.

נוהגי קביעת פגישות

פנייה בשם

קוד הלבוש בעסקים

כרטיסי ביקור

נוהגי הפגישה עצמה

נוהגי השיחה עסקית

פרוטוקול ניהול משא ומתן 

פרוטוקול המתנות

 

באמריקה התנהג כאמריקאי

 

 לכתבה נוספת ומפורטת יותר על יום העצמאות אתם מוזמנים להיכנס: http://www.tll.co.il/?lang=il&category=articles&subcat=78&pageart=102

 

© כל הזכויות שמורות לתמי לנצוט ליבוביץ