טלפון: 03-6913545


דנמרק

דנמרק

דנמרק
תמי לנצוט ליבוביץ AICI, CIP
תאריך: 29.5.08

דנמרק, הנחשבת למולדת הוויקינגים, שלטה בעבר ברוב שטחה של סקנדינביה והייתה ממלכה רבת-השפעה בצפון-אירופה עד המאה ה-17. כיום, נהוגה בה מלוכה חוקתית, כאשר המלך או המלכה ממנים את ראש הממשלה הנבחר ואת שרי ממשלתו.

לדנמרק בית מחוקקים יחיד ובו 179 חברים. איי-פארוֹ והאי גרינלנד (האי הגדול בעולם) שייכים לדנמרק. השפה הרשמית היא דנית, ומרבית הדנים דוברים אנגלית ברמה טובה. מרבית האוכלוסייה משתייכת לנצרות האֶוואנגֶליסטית-לוּתֶראנית, המהווה את הדת הרשמית במדינה.

קביעת פגישות: החודשים יולי ואוגוסט, שהם חודשי הקיץ בסקנדינביה, נחשבים לתקופה של נופש ולפיכך יִקשה על אדם לנהל דיון רציני בענייני עסקים במהלכם, מה גם שהדבר עלול להתפרש כחוסר-התחשבות, שכן עסקים רבים משביתים פעילותם לפרקי זמן ארוכים במהלך הקיץ על מנת לאפשר לעובדיהם לנפוש. אין נוהל מיוחד לקביעת פגישה, אך יש תמיד לדייק.

דייקנות: בדנמרק, הדייקנות חשובה ביותר. יש להגיע בזמן לכל פגישה עסקית. הדנים מצפים מאדם להגיע בזמן גם לאירועים חברתיים.

לחיצות ידיים: בעת היכרות ראשונית, מקובל לקום בפני האדם המגיע לפגישה, וללחוץ ידיים עם גברים ונשים כאחד. לחיצת היד צריכה להיות חזקה, אך קצרה. בעת מפגש עם זוג, מקובל ללחוץ את ידה של האישה, ראשונה. לחיצת ידיים מקובלת, על פי רוב, גם בתום המפגש.

גינוני היכרות: מן הראוי לפנות אל אדם תוך שימוש בתוארו, עד אשר יציע האדם עצמו לפנות אליו בשמו הפרטי.

שפת גוף: הדנים לא עושים שימוש במחוות גוף רבות. מחוות שונות, המקובלות בארצות אחרות, עלולות להתפרש כעלבון בדנמרק. ניתן לקרוא למלצר באמצעות הנפת אצבע באוויר. בעת עלייה בגֶרֶם-מדרגות, עולים הגברים לפני הנשים; בעת ירידה במדרגות, קודמות הנשים לגברים. בתיאטרון, על אדם להיכנס אל שורת מושבים בגבו לבמה וכשפניו אל היושבים בְּשוּרת המושבים; הפניית הגב אל היושבים בעת מעבר על פניהם, תיחשב לעלבון.

מאבק המינים: הדנים נאבקים לצמצם ככל האפשר הבדלים או פערים חברתיים. בראש מעייניה של החברה הדנית נמצאים צרכיה של המשפחה ועל כן שני בני הזוג נוטלים חלק במילוי חובותיהם המשפחתיות.

לבוש: לבוש שמרני ייחשב תמיד לבוש הולם. מחוץ לשעות העבודה, גם זוג מכנסי ג'ינס נקיים עשויים להיות הולמים. הצבע האדום נחשב לצבע חיובי בדנמרק.

אירוח: הזמנה לארוחת ערב בבית דני, מחייבת הגעה בזמן. מן הראוי להביא מתנה, כגון: שוקולד או זֵר פרחים, כאשר את הזֵר רצוי לשלוח מראש על מנת לחסוך למארחים את הטיפול בפרחים בהגיע האורחים. בדרך כלל, אין מגישים משקאות חריפים לפני הארוחה, והאורח עשוי להיות מובל היישֵר אל שולחן האוכל. סדר הישיבה ייקבע על ידי המארחים. ארוחת ערב בדנמרק עשויה להימשך מספר שעות ואין לקום מהשולחן לפני שבעלת הבית עושה כן. עזיבת ביתם של המארחים מיד לאחר הארוחה, תיחשב לחוסר נימוס. המשקאות החריפים מוגשים אחרי הארוחה ולא לפניה, לעתים סביב השולחן ולעתים בחדר האורחים.

נימוסי שולחן: הנחת המזלג לצד הסכין על הצלחת, כשחלקם המשמש לאכילה רחוק מהסועד, מסמן למארחים שהאורח סיים לאכול. יש להקפיד על הפניית שיני המזלג כלפי מעלה, שכן הפנייתן כלפי מטה משמעה, שהאורח רוצה תוספת.

ניהול משא ומתן: הדנים נוטים לדון מיד בענייני עסקים, ללא שיחות מיותרות. באופן יחסי, הדנים אינם רשמיים. אדם יכול להציג את עצמו ישירות בפני אדם בתפקיד ניהולי מבלי להזדקק לאדם אחר שיציגוֹ בפניו. הדנים נחשבים לדקדקנים ואופן דיבורם ישיר, אך ללא כל כוונה להעליב את העומד מולם. מן הראוי להימנע מכל הערות העלולות להתפרש כאישיוֹת, גם אם הן נאמרות מתוך רצון להחמיא. מתנות אינן נדרשות בקשרים עסקיים בדנמרק.

טיפים נוספים לדרך: מרבית אוכלוסייתה של דנמרק מתגוררת בערים, וההכנסה לנפש היא מן הגבוהות בעולם. תושבי דנמרק מכבדים מסורת. הדנים סלחניים בגישתם לחיים ולפיכך רצוי להימנע מהשמעת ביקורת על אנשים אחרים. הברכה הקולית "היי" תישמע הן בבואו של אדם והן בלכתו.

© כל הזכויות שמורות לתמי לנצוט ליבוביץ