טלפון: 03-6913545


צרפת

צרפת

צרפת
תמי לנצוט ליבוביץ
 

צרפת היא מדינה בעלת מורשת מכובדת ועולם תרבותי מפואר ומוערך בכל בעולם. היא מהווה מרכז תרבותי, כלכלי, עסקי וחברתי ועיר בירתה, פריז, היא מקור עלייה לרגל בשל יופייה ומוסדותיה התרבותיים. בפריז מתקיימים גם חיי עסקים פעילים וכעת, עם הקמת האיחוד האירופי, עיר זו מהווה מרכז כלכלי חשוב.

קיימים הבדלים רבים בין אזוריה הגיאוגרפיים של צרפת, אך לרוב כאשר אנו מדברים על חיי העסקים, דבר זה נכון הן לגבי המרכז והן לגבי הפריפריה.

קביעת פגישות: אנשי עסקים צרפתיים לא ממהרים לקבוע פגישה מבעוד מועד. הם יעדיפו שקביעת הפגישה תעשה כמה שיותר קרוב לתאריך המפגש עצמו. אף על פי כן, יש להקפיד לקבוע מפגש מראש ולהגיע בזמן.

דייקנות: הצרפתים לא מייחסים חשיבות רבה לדייקנות ועל אף שמצופה מכם כאורחים להגיע בזמן, אין זה מפתיע אם המארח יאחר. בדרך כלל, כאשר הפגישה נערכת סביב ארוחת צהריים, יטרח גם המארח להגיע בזמן, שכן זמן הפסקת הצהריים מוגבל. לעומת זאת, מכיוון שלאחר ארוחת הערב אין מחויבויות נוספות, הסיכוי לאיחור עולה.

לחיצות ידיים: בעולם העסקים הצרפתי חובה ללחוץ ידיים הן בתחילתו של המפגש והן בסיומו. לחיצת היד, בדרך כלל איננה חזקה ולרוב היא קצרה יותר מלחיצת יד בשאר מדינות העולם. לחיצות ידיים הם דבר מקובל לא רק בפגישות עסקיות, אלא הן בגדר "אמירת שלום" לסובבים מדי יום ביומו.

גינוני היכרות: הצרפתים נוטים להיות רשמיים ועל כן אין לפנות לאדם בשמו הפרטי, אלא אם כן ניתנה הרשות לעשות זאת. במפגשים עסקיים נהוג ללחוץ יד ואילו במפגשים חברתיים נהוג להתנשק על הלחי בנשיקה כפולה (הצמדת לחי ללחי בשני הצדדים).

שפת גוף: בצרפת היישר מבט היא מחווה שכיחה ותדירה. לעיתים נעיצת המבטים עשויה ליצור תחושת אי נוחות אצל מי שאינו מורגל בכך, אך חשוב לזכור, כי זו הדרך הצרפתית ואין לתת לכך פרשנויות אחרות. כמו כן, אדם המחייך לעיתים תכופות נתפס כטיפש או כרמאי. אם אתם מעוניינים להשאיר רושם רציני, הימנעו מחיוכים או מבדיחות שאינם במקום. בצרפת נעשה שימוש רב במחוות ידיים. לדוגמא, הרמת אגודלים למעלה מסמלת שהכול בסדר, הורדתם מטה מעידה על דבר רע, נישוק קצות האצבעות מסמל שדבר מה היה טעים מאוד וסימן שמשמעותו OK בישראל, הוא דרך לסמן את הספרה 0 בצרפת.

מאבק המינים: קיים שוויון בין המינים על פי חוק, אך כמו במדינות רבות בעולם, גם בצרפת דברים נראים שונים בפועל. בסביבה העסקית קיימים הבדלים ברורים בין נשים לגברים, אם כי גם נשים רבות נמצאות בעמדות בכירות. נשים, יש להבהיר, מקבלות יחס שונה ומכובד יותר מגברים, גם בתרבות העסקים וגם בחברה, אך יחס זה נובע מכבוד ולא מתוקף תפקידן.

לבוש: אין זה מפתיע שקיימת חשיבות רבה ללבוש בצרפת וכי בחירת הביגוד ואיכותו נבחנים בקפידה. הלבוש העסקי בצרפת הוא רשמי ומחויט וכמו במדינות אירופאיות נוספות, גברים נוהגים ללבוש חליפות כהות, חולצות מכופתרות ועניבות. גם הנשים מקפידות להתלבש בסגנון קלאסי ואלגנטי, שבדרך כלל אינו רברבני.

אירוח: בתרבות הצרפתית, אין זה מקובל להזמין אורחים הביתה סתם כך, אלא במקרה של אירוע מיוחד. במידה והוזמנתם לארוחת ערב, הימנעו מלהגיע מוקדם מדי והתלבשו כאילו שאתם יוצא לסעוד במסעדה. אל תצפו לסיור בבית המארח, שכן זה נתפס כחדירה לפרטיות. לאות הערכה על האירוח, ניתן להביא מתנה סמלית כשוקולד או פרחים. יין - אינה מתנה שכדאי להביא למארחים צרפתים, כי קיימת תרבות יין מפותחת מאוד בצרפת ורוב הסיכויים שהמארח טרח מבעוד מועד ובחר יין איכותי לכבוד האירוע. יהיה זה מכובד לשלוח למחרת היום מכתב תודה על האירוח הנפלא.

נימוסי שולחן: נהוג לפתוח ארוחה עם מתאבנים. בשלב זה, אל תדרשו יין, שכן היין יוגש עם הארוחה. במידה ויוגש לחם עם הארוחה, ניתן לבצוע אותו ואין צורך לחתוך אותו עם סכין. כמו כן, אפשר לנגב את הרוטב מהצלחת בעזרת הלחם, אך רק במידה והמארח עשה זאת קודם. כשמגיע אליכם מגש הגבינות, נהוג לחתוך חתיכה מן הגבינה ולהניח בצלחת האישית. גם את הפירות כדאי לקלף עם סכין ולחתוך לחתיכות קטנות, בטרם אכילתם. למעשה, ארוחה צרפתית רשמית עשויה להכיל עד שבע מנות: מרק, דג, סורבה, בשר, סלט קינוח וקפה.

ניהול משא ומתן: הצרפתים נוטים להתמקד במטרות לטווח הרחוק, ולכן, גדולים הסיכויים שקודם ינסו לבסס תקשורת אישית מוצלחת עם עמיתיהם לתהליך.

במרבית המקרים, ההיגיון הבריא הוא שישלוט בדיונים ויש להניח כי הם יבקרו כל דבר המוצע על ידי הצד השני, שאינו נראה להם הגיוני. נקודת המוצא של הדיון תהיה לרוב אנליטית, ביקורתית ומנוסחת באופן רהוט. בדרך כלל ניתן לשכנע את הצרפתים לשנות את דעתם, אך הם לא יקבלו שום דבר אשר סוטה מהמנהג התרבותי שלהם.

לעומת זאת, הם מאוד קשובים ומוכנים לקבל כל אינפורמציה נוספת אשר תתרום ותפריח את המשא ומתן. כדאי לזכור שבדרך כלל הצרפתים בודקים כל נקודה אשר מוצעת במשא ומתן ולכן, יש לצפות כי ייקח זמן רב לפני קבלת תשובה סופית מהם.

טיפים נוספים לדרך:
• מאחר והצרפתים מקנים חשיבות רבה לשפה הצרפתית, ישנו יתרון בארץ זו לדוברי השפה, על פני כאלה שאינם מכירים את שפת המקום. גם שימוש במעט מילים צרפתיות עדיף מלא לדבר בשפה כלל.
• כדאי להימנע מלדבר על כסף או להשוות בין ממונכם לממון עמיתכם הצרפתי. דבר זה נתפס כחצוף ויצור תחושת אי-נוחות אצל ידידכם.
• בצרפת מקובל להכניס כלבים למסעדות ואל לכם להיות מופתעים אם תמצאו כלב מתחת לשולחן בו אתם סועדים.
• האור האדום ברמזור הינו בגדר המלצה בלבד ואין מצפצפים לנוסעים באור אדום.
• כשנתקלים במדרגות נעות במקומות ציבוריים, נהוג לעמוד בצמוד לצד ימין כך שצד שמאל יישאר פנוי וחופשי למעבר.

© כל הזכויות שמורות לתמי לנצוט ליבוביץ