טלפון: 03-6913545


קנדה - Canada

 קנדה - Canada

קנדה   Canada

מאת: תמי לנצוט ליבוביץ

מתוך הספר ' שפת העסקים הבין – לאומית'

קנדה היא ארץ רחבת ידיים, מגוונת בנופיה, באוכלוסייתה ובתרבותה. את דפוסי ההתנהלות העסקית והחברתית שלה היא שואבת יותר ממקורות אירופאיים בעברה, מאשר מהשפעות מקומיות של שכנתה. יותר מכך, הקנדים גאים במורשתם הסובלנית ובאופיים המעודן והמנומס יחסית, בשלווה ובאיכות החיים המאפיינות את ארצם.

תעודת זהות
שם מלא: קנדה
שטח: 9.97 מיליון קמ"ר
אוכלוסייה: 31.28 מיליון
בירה: אוטאווה
תושבים: ממוצא בריטי, ממוצא צרפתי, ממוצא איטלקי, עמים ילידיים ועוד מיעוטים ניכרים ממוצא גרמני, אוקראיני, הולנדי, יווני, פולני וסיני
שפות: צרפתית, אנגלית ו-53 שפות ילידיות
דת: קאתולים (% 45), פרוטסטנטים (% 36), מיעוטים בני רוב הדתות העיקריות בעולם
ממשל: מלוכה חוקתית

תרבות ואורח חיים
קנדה התברכה בתרבות עשירה ומרתקת, הנבדלת מאוד מזו של שכנתה הקולנית. מורשתה התרבותית שואבת מן המסורות של העמים הילידיים החיים בה, מן ההשפעה הצרפתית ומן הניחוח הבריטי. התרבות הקנדית באה לידי ביטוי ביצירותיהם של סופרים כמו מרגרט אטווד, אליס מונרו, מייקל אונדאטג'י, מרדכי ריצ'לר ודגלאס קופלנד; של מוזיקאים מפורסמים כלאונרד כהן, ג'וני מיצ'ל, ניל יאנג וקיי. די. לאנג; ושל יוצרים מתחום הקולנוע שמצליחים לתפוש את אופיה החמקמק של הנפש הקנדית.

הקנדים גאים מאוד בפסטיבלים שלהם, המציגים לראווה את העושר התרבותי של ארצם. אלה הם החשובים ביותר: קרנבל החורף בקוויבק סיטי, המתקיים במשך שבועיים בפברואר, כולל תהלוכות, פסלי קרח, מגלשת שלג, ריקודים ומוסיקה. פסטיבל ווינטרלוד, המתקיים באוטאווה בפברואר, כולל את כל פעילויות השלג שתוכלו להעלות בדעתכם. בפסטיבל הג'אז במונטריאול ביוני ובפסטיבל הג'אז הבינלאומי של אוטאווה ביולי מופיעים נגנים בינלאומיים ומקומיים. שני אירועים חשובים המתקיימים בטורונטו הם הקאריבאנה (Caribana) באוגוסט, אירוע של חילופי תרבויות, עם מוסיקה אתנית, ריקודים ואוכל, ומצעד הגאווה ברחבי הדאונטאון, ביוני. בספטמבר, מתקיים פסטיבל סרטים בינלאומי בטורונטו. קאלגארי מארחת רודיאו ביולי (Calgary Stampede), והשיא הוא מירוץ כרכרות ורודיאו. במערב, חוגגים בוויקטוריה את פסטיבל השבטים הקדומים באוגוסט, עם עבודות יד מסורתיות, ריקודים והפלגה בסירות קאנו שנועדו לקרב.

חגים ואירועים מיוחדים

1 בינואר – ראש השנה האזרחית
מרץ / אפריל – יום שישי הטוב
1 ביולי - יום קנדה , יום העצמאות
יום ב' הראשון באוגוסט – חג אזרחי
יום ב' הראשון בספטמבר – יום העבודה
יום ב' השני באוקטובר – חג ההודיה
11 בנובמבר - יום הזיכרון
25 בדצמבר – חג המולד
26 בדצמבר – יום המתנות

אחדים מן החגים מצויינים רק באזורים מסוימים של קנדה. נמנים עימם: יום ב' השלישי בפברואר - יום המשפחה (אלברטה); יום ב' הקרוב ביותר ל-17 במרץ - יום פטריק הקדוש (ניופנלנד); יום ב' הקרוב ביותר ל-23 באפריל - יום ג'ורג' הקדוש (ניופנלנד); יום ב' שלפני 24 במאי - יום ויקטוריה (פרט למחוזות האטלנטיים); 24 ביוני - פט נאסיונאל (Fête Nationale - החג הלאומי; קוויבק), יום ב' הקרוב ביותר ל-24 ביוני - יום הגילוי (ניופנלנד); יום ב' הקרוב ביותר ל-13 ביולי - יום איש התפוז (ניופנלנד); ויום ב' השלישי באוגוסט - יום הגילוי (יוקון).

קביעת פגישות:

נוהגי הפניה בשם: 

קוד הלבוש בעסקים:

פרוטוקול כרטיסי ביקור:

פרוטוקול ניהול פגישות עסקיות :

תרבות השיחה העסקית

ניהול משא ומתן:

פרוטוקול המתנות:

בקנדה התנהג כקנדי: