טלפון: 03-6913545


מסדר אבירי הגריל ישראל בישראל

מסדר אבירי הגריל ישראל בישראל

La Chine des Rotisseurs

מבט לתוך ארגון קולינרי בינלאומי מרתק 

תמי לנצוט ליבוביץ   Bailli Délégué, D'Israël

 

מסדר אבירי הגריל הישראל La Chaine des Rotisseurs d’ Israel   הוא חלק מהמסדר העולמי. קהילה גלובאלית שממטרתה היא שיתוף פעולה וקשרים בינלאומיים בכל תחומי האירוח, מסעדנות, המזון והיין.

בפעם הראשונה ששמעתי את השם "מסדר אבירי הגריל", עלו בעיני רוחי תמונות של ארוחות עשירות בצבעים, עם שלל נתחים וטעמים. שולחן שאולי לא ישמח את רוב הצמחונים והטבעוניים, אך יעניק עונג קולינרי רב לסובביו. למעשה, מסדר אבירי הגריל לא רחוק מהתיאור אותו דמיינתי, המסדר הוא ארגון קולינרי בינלאומי המונה כ-25 אלף חברים מכ-85 מדינות ברחבי העולם. הארגון, בו אני חברה,והיום הנשיאה -של הארגון בארץ  Bailli Délégué, D'Israël  ובנוסף חברה בהנהלת המסדר העולמי Member du Conseil Magistral. המסדר שם בראש מעייניו את התשוקה לבישול, יין ואירוח איכותי בסטנדרט גבוה, ובהתאם לחשיבות שמעניקים חברי הארגון לחגיגות קולינריות, הארגון עורך אירועים מרשימים באופן קבוע לחבריו. פעם בשנה בחודש אפריל  מציין המסדר את יום 'המסדר הבינלאומי',יום בו מנסים לארגן ארוע שונה, מקורי ויוצא דופן. גולת הכותרת של אירוע מיוחד זה מתבטא בתחרות צילום האירוע המיוחד בין כל המדינות החברות בארגון. הארגון הוכר כארגון הגסטרונומי המשמעותי ביותר בעולם מבחינת כמות, אך גם איכות - כמוסד הזוכה להכרה המקצועית הגבוהה ביותר בעולם הקולינרי הבינלאומי. לראיה, הרבה מחברי המסדר הם מקצוענים בתחום – שפים, גסטרונומים, בעלי מסעדות, בתי מלון, ייניים ועוד.

מסורת שעולה דרגה

עם השם מלא החשיבות של הארגון מגיעות דרישות קבלה מיוחסות, הרי המסדר מוגדר כאחווה בינלאומית ובאנגלית - Brotherhood, ומכך נובעת הדרישה שהחברים מקבלים על עצמם, התחייבות להתייחס לחברי המסדר כאחים בכל העולם. כדי להתקבל למסדר יש צורך לקבל הזמנה והמלצה על בסיס היכרות אישית מזוג חברים במסדר ולהוכיח בקיאות בנושא קולינריה ויין והרבה יכולות לחברות.

מבנה הארגון הוא היררכי, המסווג את חבריו על פי הגדרה של בעל מקצוע או חובב אוכל לא מקצועי ועל פי ניסיונם המקצועי ותרומתם לארגון. חברים שונים זוכים לדרגות שונות בארגון עם זאת, ההיררכיה היא רק מבחינת הדרגות על דש הבגד ולא מבחינת החוויות המשותפות. את הארוחות החגיגיות והאירועים המיוחדים, כל החברים חולקים, נהנים יחד מסעודות מרגשות וקבלות פנים חמות מהמסעדות הטובות בעולם. גם התהליך הפיסי של הקבלה לארגון הוא מסורתי במיוחד, וכולל טקס השבעה והכתרה המבוסס על היסטוריה ארוכת שנים, טקס המשלב חרבות ומנוהל בשפה הלטינית על טהרת תקופת ימי הביניים.

עם השנים ארגון זה התפתח  והוסיף ארגון נוסף לשורותיו כחלק בלתי נפרד  מהארגון OMGD "מסדר הטועמים האנינים העולמי", שעיקרו עיסוק ביינות ובמשקאות חריפים ( Order Mondial de Gourmets  Degustateurs). לאחרונה התפתח חלק נוסף למסדר, חלק התנדבותי,  בשם:  ACCR – Association Caritative  de la Chaine de Rotisseurs  - קרן העוזרת למיזמים אלו. אנחנו בישראל פיתחנו ומובילים מיזם ביחד עם עיריית תל אביב וקרן אורנשטיין, להכשרת צעירים בסיכוי למקצוע הבישול.מיזם שהצליח והיום אנו לפני פתיחת הקורס הרביעי.  

ערכי המסדר

הארגון מגדיר את עצמו כגוף אחווה בינלאומי וזה בעצם אומר הכל - עיקר העשייה מתרכזת סביב אחווה בין החברים הנובעת מאהבה משותפת לעולם גורמה קולינרי. אינדיבדואלים בעלי הבנה ובעלי הערכה לאומנות הבישול והמטבח מתקבצים יחד לחגוג את התשוקה שלהם לטעמים ואיכות, כולל היינות הטובים שמתחברים לחוויה.

מנעמי ונוהגי הארגון

האירועים הם גולת הכותרת של הארגון – הזדמנות להינות מחוויות קולינריות ברמה גבוהה לצד אנשים מעניינים מתחומי הגסטרונומיה, האירוח ועוד שלל תחומים מקצועיים אחרים. אני נהנית מחווית הארוחות מאוד, אך לא פחות ממפגשים מרתקים באירועים השונים, מפגשים עם דמויות ואישים בכל תחום שתוכלו לתאר.

האירוע השנתי המרכזי מכונה ה"שיפטרה", אירוע ההכתרה שנחגג ברוב הדר מדי שנה. באירוע, שנחגג בערב אלגנטי במיוחד המחייב קוד לבוש בהתאם (Black Tie Attire), החברים והחברות מתבקשים להגיע עם השרשראות שקיבלו בהכתרה שלהם, לצד הדרגות והסיכות אותן זכו לקבל באירועים לאורך השנים. באירועים מרכזיים וחשובים, מקבלים סיכה לענוד על השרשרת המסורתית, וכך עם השנים, השרשרת מתמלאת בסיכות וסמלים של מקומות ואירועים המסמלים חוויות וטעמים שנצברו עם הארוחות שנחגגו.

 נוהג מקסים שנהוג בעיקר במפגשים בינלאומיים או מפגשים עם חברים מהעולם באירועים מקומיים, הוא נוהג החלפת הסיכות, בו החברים מביאים עימם סיכות של ארץ מוצאם או אירועים שביקרו בהם ומחליפים עם חברים תמורת סיכות מעניינות אחרות. הנוהג הנפלא תמיד מביא עימו הזדמנויות חדשות למפגשים מעניינים והיכרות עם חברים איתן תוכלו לבלות בארוחות מסביב לעולם. ואתם יודעים, אין כמו עצה מקומית למסעדה הטובה בעיר, לא משנה באיזו מדינה אתם!

מעבר לאירוע השנתי, השנה כולה שזורה אירועים רבים הסובבים סביב ארוחות יוקרתיות, השקות מעניינות, סופי שבוע המבוססים על מנות גורמה ואיכות, סיורים ביקבים, אירועי שף ועוד ועוד, כל נושא קולינרי אפשרי החוגג את החיים הטובים ומקדש תענוגות קולינריים מקומיים.

איך הכל התחיל?

למסורת הדרגות והטקסיות המעורבת בעניין יש סיבה היסטורית. שורשי הארגון מגיעים עד שנת 1248, ימי הביניים בצרפת והוא החל את דרכו כגילדה מקצועית שזכתה להכשרות קולינריות ייחודית ואפילו לאישור מלך צרפת לואי ה-13, שהעניק לגילדה תואר אצולה. הגילדה שענתה לשם "צולי האווזים" או "צולי הבשר", זכתה לתחייה מודרנית מחדש בזכות בעלי מקצוע בתחום הקולינריה שהחליטו לשמר את רוח הארגון ולהחדיר רוח עולמית של אחווה בינלאומית, בין חברים במסדרים מרחבי העולם, במטרה להפגיש בין חובבי מזון גורמה לבין אנשי מקצוע בארוחות מרגשות שמשמרות ומקדשות את אמנות המטבח. 

כיום...

מסדר אבירי הגריל לא מפסיק להתחדש, עם אירועים יצירתיים, פרוייקטים חדשים ויוזמות מעניינות שתורמות לאווירת הארגון. המפקדה הבינלאומית אמנם נמצאת בצרפת, היא המגדירה את המדיניות, התוכנית ומסגרת הפעילות של הארגון כולו, אך אך עם מסדר אבירי הגריל העולם פתוח בפני חברי הארגון -  האפשרות להשתתף בארוחות המסדר מסביב לעולם היא פתוחה לכל חבר ארגון, לטייל בעולם ולזכות לחוויות גסטרונומיות בחסות הארגון ולצד חברים מסניפים שונים, החולקים אותה תשוקה ומחויבות לארגון ולאירועים עשירים בטעם ויוקרה.

הסניף בישראל :

בישראל הוקם הסניף בשנת 1966 ופעל יותר כמועדון אקסקלוסיבי של חברים שאהבו להתכנס סביב שולחן עם אוכל טוב ולהנות. עם הזמן הצטרפו למסדר בעלי מקצוע כמו שפים, ייננים, מסעדנים וכך נוצרה חבורה שארגנה פעילות חווייתיות לרווחת חבריה.

ההנהלה הראשית של המסדר העולמי ממוקמת בפריז, שם מרוכזות מערכות הניהול, התיאום והאדמיניסטרציה של כל הפעילות הבינלאומיות של המסדר, ואמונה על הגדרת המדיניות, התוכניות והפעילות של הארגון כולו. נשיאי המסדר מכל המדינות הנקראים בלשון המסדר Bailli Delegue   - "באי דלגה" נציב של מדינה  או תחום שיפוט  מתכנסים אחת לשנה לוועידה עולמית  שנערכת בצרפת. היום המסדר בישראל, תחת הנהגה חדשה, בראשותה של  הנשיאה תמי לנצוט ליבוביץ , ופועל כחלק בלתי נפרד מהמסדר העולמי. לפי התקנון העולמי הדורש שלושה בעלי מקצוע שילוו כל אירוע וארוחה  מונו : יועץ הגסטרונומי של המסדר, השף עידן הלפרין, השף אייל לביא יועץ הקולינארי , וגיא  הרן  מומחה היין והאלכוהול. פה צריך לציין שכל הפעילות של כל חברי ההנהלה נעשים בהתנדבות מלאה.ועוד נציין שהחברה המנהלת את המסדר "לה שין דה רוטסייר ישראל בע"מ" הוקרה כחברת מ ל כ ר . 

 

מי יכול להיות חבר/ה במסדר?

במסדר יכול להיות חבר\ה בעל מקצוע בתחום הקולינארי (שף, מסעדן, יינן..) או כל חובב תרבות האוכל ,הבישול והשולחן אשר מומלץ לפחות ע"י שני חברי מסדר עם ותק. ההמלצה צריכה לקבל את אישור ההנהלה של הסניף הישראלי ושל נשיאות העולמית בפאריז.

חבר מסדר צריך לאמץ ולכבד את תקנון הארגון ולפעול לפיו. עיקר ההתחייבות היא היחס החברי לכל אל באשר הוא לאירוח וסיוע.

בברכת המסדר

!Vive la Chaîne
!Vive l’Ordre Mondial

אתם מוזמנים להתקשר אלי לנייד: 0546666226

ויקיפדיה: http://bit.ly/2KGElvX

ולאתר המסדר הישראלי: http://www.chaine.org.il/about_order.asp

לאתר המסדר הבינלאומי: http://www.chainedesrotisseurs.com