טלפון: 03-6913545


חגיגות המרדי גרא בעולם

חגיגות המרדי גרא בעולם

 חגיגות, פסטיבלים בעולם

מאת: תמי לנצוט ליבוביץ

השנה בתאריך ה 25 לפברואר 2020 נחוג החג הססגוני והמזוהה במיוחד עם ניו אורלינס שבמדינת לואיזיאנה הוא כמובן לא אחר מאשר המרדי גרא! בצרפתית משמעות שמו של החג הוא יום שלישי השמן משום שהוא מייצג את היום האחרון לפני מנהג 'הלנט', התקופה לפני צום חג הפסחא בה נוצרים מאמינים נמנעים מאכילת בשר, צריכת אלכוהול ואפילו קיום יחסי מין, כל דבר שהם תופסים כחטא.

למרות שורשיו הנוצרים של החג, את הפסטיבל חוגגים ללא שום הבדל דת, גזע ומין והוא הפך לחג עם מנהגים ותרבות משל עצמו, ללא שום קשר לדת זו את אחרת. את המרדי גרא...כולם חוגגים ובגדול!

אז איך חוגגים?

ואיפה אפשר למצוא את החגיגות הגדולות ביותר בעולם?

המנהגים משתנים ממדינה למדינה ומעיר לעיר אך דבר אחד נשאר אותו דבר, המרדי גרא הוא חגיגה ייחודית של צבע, עניין ושמחה גדולה.

לפניכם חמשת הכוכבים של מרדי גרא מבחינתי, יעדים עם חגיגות מיוחדות ששוות אזכור:

מלכת המרדי גרא כאמור היא ניו אורלינס, עיר קטנה בדרום ארה"ב שכל מהותה ותרבותה סובבת סביב המרדי גרא והתרבות הקריאולית (שילוב מיוחד לאזור של ילידי צרפת וקריביים) בניו אורלינס חוגגים את מרדי גרא לאורך השנה, בלי להגזים, עם פסטיבל שמגיע לשיאו סביב באירוע עצמו. באזור הרובע הצרפתי תוכלו למצוא מסיבות סוערות ובכל רחבי העיר - מצעדים ותחפושות עוצרות נשימה, "באטלים" של ריקודים בתלבושות מגונדרות שנתפרות חודשים מראש לאירוע ועוד מנהג ייחודי למקום - מאז המאה ה-17 נשים נהגו לחשוף את שדיהן בציבור לטובת שרשראות חרוזים. גברים ונשים מצטיידים בשרשראות חרוזים צבעוניות וזורקים על נשים שחושפות את עצמן לכבוד המאורע בשמחה גדולה. החג אמנם צבעוני אך שלושה צבעים מאפיינים אותו מאז ההיסטוריה 1862)) : הסגול: המסמל צדק, הירוק: מסמל גורל והזהב: מסמל כוח.

עיירת הנמל המנומנמת הופכת לפסטיבל סוער וענק סביב המרדי גרא, באווירה משפחתית שמתאימה לילדים ומבוגרים כאחד. מצעדים, ריקודים לטיניים ומנהג אחד מיוחד של "שריפת רודנים" - העמדת פנים שמשליכים לאש בובות של רודנים, רשעים מקומיים, דיקטטורים ואפילו דמויות של שטן משום שהם מאמינים שכך הם דואגים להחזיר את השקט הסימבולי לאורך השנה.

עיירת החוף המנומנמת הופכת להיות שוקקת חיים בימי המרדי גרא עם מופעי רחוב צבעוניים מסביב לשעון. לעומת ריו הבירה שגם שם חוגגים ובגדול, באולינדה אפשר ליהנות מפסטיבל קטן יותר בנוף יפהפה, מבלי להתמודד עם הבלגן של העיר.

המקום הראשון בו נרשמה חגיגת מארדי גרא הוא ונציה, העיר המפורסמת והיפהפייה שבנויה על המים. קרנבל המסיכות המפורסם של ונציה הוא הגרסה האיטלקית של המרדי גרא ואליו נוהרים אלפים מכל העולם מדי שנה. הפסטיבל נערך במשך שבועיים ואמור לציין את המעבר חורף לקיץ, העיר בוחרת נושא לפסטיבל מדי שנה, נושא סביבו נבנים האירועים, המצעדים והמסיבות לאורך החג. שני דברים מאפיינים את פסטיבל המסכות וונציה יותר מכל: לבוש תקופתי בסגנון הרנסנס ומסכות. המסכות, המוכרות ברחבי העולם כ"מסכות ונציאניות",

חוגגים מרדי גרא על החוף בניס באווירה פרחונית! הספינות, הרחובות והחופים מתמלאים באלפי פרחים, סידורי פרחים ומוצגים פרחוניים שמזמינים את הקהל להצטרף לאווירה המיוחדת בימי החג.       

  לא משנה איך אתם חוגגים והיכן, העיקר שתרימו כוסית לכבוד החג היחיד במינו שנחגג ברחבי העולם!

 

               ©כל הזכויות שייכות לתמי לנצוט ליבוביץ