טלפון: 03-6913545


יוון - מחוות ותנועות

יוון - מחוות ותנועות

להבין את שפת הגוף והמחוות ביוון

מאת: תמי לנצוט ליבוביץ

לכל תרבות מחוות ושפת גוף משלה. ולכל עם ועם מחוות ותנועות משלו. חשוב להכיר נוהגים שונים במדינות עולם, שיש להם השלכות על פירוש שפת הגוף. מרות שרבים נחשבים אוניברסליים (למשל, ניעור ראש פירושו 'לא', הנהון פירושו 'כן' ) אך במדינות מסוימות הם עשויים להתייחס למשהו שונה לחלוטין. יוון היא אחת מהן. בנוסף, תרבויות מסוימות מסתמכות על כמות גדולה של שפת גוף כדי להעביר את משמעותן, ואילו אחרות נוטות לדבוק במילים מדוברות.

היוונים (יחד עם תרבויות ים תיכוניות רבות אחרות) משתמשים בהרבה מאד מחוות  ותנועות בשפת הגוף.

ממליצה לאלו הנוסעים לעסקים וגם לתיירים לעשות שיעורי בית, לשנן  ולהבין  תנועות ומחוות אלו וזאת כדי למנוע אי הבנות ובלבול. פה חשוב לי להדגיש ,שאתם  "הזרים", לא חייבים לאמץ את המשפט: "ברומא תתנהג כרומאי", אלא ברומא, במקרה זה באתונה  תלמד לקרוא את היוונים אך אתם לא חייבים לנהוג ולחקות אותם.

איך אומרים- כן -ביוון?

הצורה בה היוונים  מסמנים בתנועת שפת הגוף  "כן" דומה למחוות ה"לא"  של ארצות המערב.. "כן" יווני מטה את הראש לשני הצדדים ועושה תנועה לצדדים תוך שהוא עוצם מעט את העיניים.

למרבה הפלא, "כן" ביוונית פירושו "נאי", צליל הדומה להפליא ל"לא "באנגלית. בלבול מובטח.

איך אומרים -לא -ביוון?

באופן דומה, ה"לא "היווני דומה ל "כן" המערבי. כאשר הם רוצים לסמן "לא", היוונים מרימים את הגבות וכל ראשם כלפי מעלה, זה דומה לחצי הנהון.

"בואו תצטרפו אלינו"

כאשר היווני מסמן למישהו להצטרף אליו, הוא מושיט את ידיו כשכפות הידיים פונות כלפי מטה. ואז הם פותחים וסוגרים את אגרופיהם, אצבעותיהם נעות למעלה ולמטה.

"למה אתם מתכוונים בדיוק ?"

במידה והיוונים העומדים מולכם לא מבינים מה אתם אומרים, או למה התכוונתם, הם יטהו  את הראש מצד לצד תוך שהם פוקחים את עיניהם לרווחה.

איך אומרים תודה ביוון ?

כאשר אדם יווני אסיר תודה על משהו, הוא מסמן תחילה "כן" ואז מניח את יד ימין על ליבו.

מחוות שיש להימנע מהן:

כמו בכל תרבות, יש ביוון מחוות יד המצביעות על גסויות או כעסים. למרבה הצער, אותן מחוות מצביעות על משהו שונה לחלוטין בתרבות המערבית.

הנה רשימת מחוות שכדאי להימנע מהן ביוון.

אוקיי O.K

 יצירת מעגל מהאגודל והאצבע המורה זו עלבון מיני ביוון. אז אם אתה רוצה לסמן את הסכמתך למשהו, עדיף לומר זאת בקול רם.

 

המוצא- Moutza

אם תרים את ידך עם כל האצבעות מורחבות, סביר להניח שתרצה להמחיש את המספר 5. ובכן, אל תעשה זאת בזמן שביוון כי זו עלבון חמור. אם אדם יווני נותן למישהו את המוצא, זה אומר שהם חושבים שהמקבל הוא אידיוט (בלשון המעטה)

אגודל למעלה - Thumb up 

אמנם זו תנועה חיובית במערב, עבור יוונים, זה די פוגע. הענקת האגודלים למישהו ביוון שווה ערך לנתינת האצבע האמצעית בהרבה מארצות המערב. בתקופתנו בעידן הדיגיטאלי, שתנועה זו הפכה לשפה דיגיטלית מקובלת, האימוג'י  החזק בשפת הוואטסאפ לדוגמה. עצתי המקצועית, לחשוב פעמיים לפני לחיצת על אימוג'י זה , עוד שנייה אחת מזמני ואכתוב את המילים O.K 

הרמת האצבע המורה והזרת 

למחווה הזו יש משמעות לכל אזור הים התיכון, והיא לא נחמדה: היא מאותתת שבן הזוג של המקבל בוגד בהם.

הרמת הזרת בלבד

בעוד שאנשים מסוימים מתחילים לספור על ידי אחיזת האצבע הקטנה שלהם, ביוון יש לזה משמעות מגונה יותר: למקבל יש איברי מין קטנים.

 

לכתבה נוספת בנושאhttp://www.tll.co.il/?lang=il&category=articles&subcat=49&pageart=325

©כל הזכויות שמורות לתמי לנצוט ליבוביץ