טלפון: 03-6913545


באזזזז תרבותי

באזזזז תרבותי

באזזזז תרבותי
תמי לנצוט ליבוביץ AICI, CIP
תאריך: 18.6.10

אני לא אוהדת כדורגל מושבעת, ליתר דיוק יש לי מושג מעורפל למדי מהו פנדל ובכלל מהם חוקי המשחק ועדיין, אני יכולה להגיד לכם כבר עכשיו מי תהיה לדעתי הכוכבת האמיתית של המונדיאל הנוכחי.

יש לה לאותה כוכבת פוטנציאלית, קהילה לא מבוטלת של אוהדים חמים ונחושים מחד, כשמאידך יש לה גם לא מעט אויבים שהציבו לעצמם מטרה להוציאה מהמשחק ומהר. אני מדברת כמובן על הוובוזולה.

מצחיק לחשוב באיזו מהירות נכנסה החצוצרות הזמזמנית הזו לתודעה שלנו, כאשר רק לפני שבועיים לא ידענו בכלל על קיומה. אני אומרת "אנחנו" וכמובן מסייגת זאת בכך שבאפריקה, היא הייתה "בת בית" מוכרת, מקובלת ומובנת מאליה באירועים.

בתור מישהי שחרטה על דגלה נימוסים והליכות בודאי הייתם מצפים ממני לצאת נגד השימוש בכלי המזמזם והטורדני הזה במגרשים... אז זהו שלא.

עבור תושבי היבשת האפריקאית, צפירה בוובוזלה היא חלק בלתי נפרד מהוואי האירוע הספורטיבי, בערך כמו שאצלנו הפכו פטישי הפלסטיק לסמל של חגיגות יום העצמאות (ועוד לא אמרתי כלום על המנגל). נכון, כישראלית גאה ושורשית אני יכולה להלין אל שימוש בפטישי פלסטיק בחג הלאומי, אבל חישבו רגע כמה מרגיז וחצוף יהיה לקבל ביקורת בעניין מאזרח צרפתי/אוזבקי או...דרום אפריקאי?

אחד הדברים היפים ביותר בעיניי באירועים בינלאומיים דוגמת המונדיאל והאולימפיאדה הוא האפשרות לתת ביטוי לסמלים התרבותיים של המדינה המארחת, גם ובמיוחד כאשר הם עממיים. מדינה גאה זו משקיעה רבות באירוח, בכדי שיהיה לא רק מכובד ומרשים אלא גם יביא לידי ביטוי את הפן הייחודי שלה, את מנהגיה ואת הפולקלור העממי. הובוזולה לדוגמא, היא מין כלי שכזה.

יתרה מכך, העולם שלנו הופך גלובאלי משנה לשנה וההבדלים התרבותיים הולכים ומטשטשים וזה קצת חבל... חשוב שנזכור - המושג תרבותיות הוא תלוי תרבות! להוציא נורמות התנהגותיות אנושיות ומובנות מאליהן של כבוד לזולת וכיוב', לא תמיד מה שמקובל, נכון וברור במקום אחד, יהיה בהכרח כזה במקום אחר.

אנשי עסקים הנוסעים לסין למשל, שוקדים ערב נסיעתם, על המחוות המקובלות בכדי להתאים עצמם למקום והם לא יעלו על דעתם למחות נגדן בפומבי, גם כאשר הן נתפסות בעיניהם כמוזרות ומגוחכות.

אז נכון, הזמזום הזה יכול להיות מטריד, אבל אני משוכנעת שניתן למצוא לו פתרונות, ניתן גם להתרגל ובקיצור אני די בטוחה שהוא לא ימנע מאוהדי הכדורגל ליהנות מהמשחק.

כן...כן...עכשיו תגידו לי שאני לא יודעת עד כמה זה מפריע, כי אני לא צופה באדיקות במשחקים (לא צופה זה אנדרסטייטמנט). אבל חברים, יש פה גם עיקרון חשוב - אומרים "ברומא נהג כרומאי" ואילו אני אומרת - אל תהיה רומאי, אבל במינימום עליך לקבל ולכבד את נהגי המקום.

מונדיאל שמח!

© כל הזכויות שמורות לתמי לנצוט ליבוביץ