טלפון: 03-6913545


מבצע הצלה תדמיתי

מבצע הצלה תדמיתי

מבצע הצלה תדמיתי
תמי לנצוט ליבוביץ AICI, CIP
תאריך: 15.2.2006

תדמית ממשלת ישראל כמנהיגת דמוקרטיה מערבית נמצאת בסכנה קיומית יומיומית. עם כל יום שעובר, כל שחיתות חדשה שעולה אל מעל לפני השטח, כל טאבו מוסרי שנשבר, כל ארז שנופלת בו שלהבת – מדרדרת את הממשלה צעד נוסף לכיוון התהום שאין ממנה דרך יציאה.

תדמית ממשלה, בדיוק כמו תדמית של איש עסקים או פוליטיקאי, נשענת על שלושה עמודי התווך: הופעה, תקשורת והתנהגות. כדי להמחיש את טענותיי אתאר את מצבה של מדינתנו בשלוש הקטגוריות.

הופעה
ממשלת ישראל לא עוברת מסך. רוב מאה ועשרים הנבחרים המאיישים את הכנסת סובלים מהופעה בלתי ייצוגית, שאינה מכבדת לא את הבוחרים ולא את עצמם, שלא לדבר על אלה שכלל אינם מופיעים במקום עבודתם. תיאטרון האבסורד המכונה ערוץ הכנסת מעביר את המראות הקשים מדי יום ובשידור חי, אבל נראה כי כוכבי הערוץ חסרי כל מודעות לעובדה הזאת.

תקשורת
גם כאשר המיקרופון מופנה אל פיהם ופוקוס המצלמה מכוון עליהם, נראה כי הנבחרים אינם טורחים לחשוב פעמיים לפני שהם משגרים מסרים לקהל הצופים בהם. חברי הממשלה שלנו מאופיינים ברובם בדיבור מתלהם וקולני, חסר נימוס וכבוד לקולגות שלהם וחסר מבנה ברור שיאפשר העברת מסר נאותה. במילים אחרות, רוב חברי הכנסת שלנו אינם מקפידים לעשות שיעורי בית וקל מאוד לעלות על כך כשהם מקבלים את רשות הדיבור.

התנהגות
הכשל הכי גדול של הממשלה הוא הכשל ההתנהגותי. הדוגמא שהם נותנים לשאר הציבור היא אות קלון למדינתנו. הקוד המוסרי הפרוץ, האתיקה המעורערת וכמות העברות הפליליות שבצעו גדולי מנהיגינו הקנו למדינות רבות את התואר המפוקפק "רפובליקת בננות". העובדה שהם ממשיכים לכהן בתפקידם ולאסוף עוד ועוד שרצים בקופותיהם היא פיגוע טרור מדיני.

שוב נשאלת השאלה: עד מתי? בימים אלה יוצאות הרשות השופטת והתקשורת, כלבי השמירה של הדמוקרטיה, למבצע הצלה משותף. גזר הדין המתוקשר של עומרי שרון הוא ראש החץ במבצע ההצלה הזה, מבצע שנועד לייצר אפקט הפחדה, למען יראו וייראו. בואו נחזיק להם אצבעות, לתקשורת ולרשות השופטת, שהמהלכים שהן עושות לא יסוכלו באיבם. כי אם ינצחו המושחתים – נפסיד כולנו.

© כל הזכויות שמורות לתמי לנצוט ליבוביץ