טלפון: 03-6913545


מלחמה כשעת מבחן

מלחמה כשעת מבחן

מלחמה כשעת מבחן
תמי לנצוט ליבוביץ AICI, CIP
תאריך: 5.1.09

בחירות מסוכנות

בדרום משתוללת מלחמה, כנראה מלחמת אין ברירה.

העולם רועש וגועש, המחאות ברחביו הולכות ומתגברות, אבל אני מאמינה שההחלטה להגן על תושבי הדרום, להפגין כוח הרתעה מול החמאס המתעצם – היא אכן החלטה שלא היה מנוס ממנה. איכשהו, יש אפילו הרגשה שגם מבחינה צבאית יכולות התכנון והביצוע גבוהות, והגישה ככלל - מקצועית ועניינית.

אבל, והאבל הוא מאוד גדול, התקופה הפוליטית בה אנו נמצאים, ערב הבחירות, היא בעייתית, בלשון המעטה. בזמן שבו נדרשת לנו הנהגה חזקה ומגובשת, שמנצלת את כל משאביה השלטוניים כדי להביא במהירות ביטחון לאזרחים, אנו מקבלים פורום משולש, שבו כל קודקוד מנסה להכשיל את האחרים, לשים רגל במקום לסייע, לשאת נאומי בחירות במקום להקשיב לדעת האחר במטרה להגיע לתוצאה הטובה ביותר עבור המדינה.

היום בערב נכנסו חילות הרגלים לעזה, דם חיילינו הולך להישפך. מכאן והלאה העניינים רק ילכו ויסתבכו. אם ימשיכו ראשי המפלגות המובילים בימים אלה את העם בדרכם המפולגת, ילך אמון הציבור בם ויתערער, במקביל לרוחות הסוערות בעולם. החלטה לדחות את הבחירות, על רקע המצב, היא אפשרות שכדאי לשים על הפרק. במקביל, אפשר לקחת אחריות על המשך ההתנהלות. להפנים את הצורך הבוער בעבודת צוות. להקשיב זה לזה ולכבד זה את הידע של זה, כי רק מכאן תבוא הבשורה.

הסירוב ליוזמה הצרפתית כשבאוויר מרחפת התנגדות הדדית יותר מאשר סירוב מושכל, קיום חוגי בית בעיתות מלחמה, "סכינאות" בתוך ההנהגה – כל אלה יהיו מקלות בגלגלי הטנקים שלנו.

זה הזמן שכל שרי הממשלה, ובמיוחד "פורום המשולש", ירחצו את ידיהם מפוליטיקה אינטרסנטית. אני מציעה שילמדו להקשיב ולא רק לשמוע, שישפרו את התקשורת הבינאישית, ואת ההצעה הזאת אני מקדישה לציפי לבני, שכבר הוכיחה את כשליה במשא ומתן מול ש"ס, והגיעה בעמדה סרבנית לצרפת, התנהלות שגורמת לנו נזק אדיר בעולם.

דעת הקהל העולמית והמשחק שממלאת התקשורת ביצירתה צריכים להילקח בחשבון בפעולות של כל אחד מכם. תשאלו את ברק, הוא יודע את זה. במסיבת העיתונאים שנערכה הלילה טען ברק כי יש לנו הנהגה מאוחדת ונחושה. זוהי פעולת הסברה נכונה מבחינת העולם, אך ממה שראינו עד כה, ניתן להטיל בכך ספק. נותר רק לקוות כי המנהיגים יתקנו את דרכיהם ויפעלו מכאן והלאה אך ורק למען ביטחוננו. גורל ילדינו בסכנה.

© כל הזכויות שמורות לתמי לנצוט ליבוביץ