טלפון: 03-6913545


שלום ולא להתראות

שלום ולא להתראות

שלום ולא להתראות
תמי לנצוט ליבוביץ AICI, CIP
תאריך: 23.11.2005

סילבן שלום כבר מזמן סימן את ראשות הממשלה כיעד ועבד שנים רבות על הרזומה. עכשיו, כשמאחוריו רקורד מרשים של עשייה ציבורית ופוליטית, הוא מסתער על המטרה בכל הכוח. בואו נבדוק מה יש ב"ארגז הכלים" שלו מבחינת תדמית פוליטית. זה יעזור לנו לדעת האם שלום קורץ מ"חומר של מנהיגים".

הופעה
מבחינה אסתטית, שר החוץ עומד אפילו בסטנדרטים בינלאומיים, מה שקשה לומר על מרבית ההנהגה שלנו. הוא מקפיד בלבושו, משדר סמכותיות וכבוד לסביבה. שלום מרגיש בנוח בחליפת עסקים, וטוב שכך.

מבחינת שפת גוף, שלום יודע להתאים את עצמו למסגרת. הוא יודע להריע מהיציע עם אוהדי הכדורגל ולהחליף צ'אפחות במרכז הליכוד. מצד שני, הוא איש העולם הגדול ואפילו מדבר אנגלית כמו שצריך. אבל הנוכחות והתנועה שלו נעדרות כריזמה, שכמעט אי אפשר להנהיג בלעדיה. הייתי ממליצה לו להתרכז ביציבה, בטון הדיבור ובמבט. כולם צריכים לשדר יותר בטחון עצמי, שליטה במצב ואמונה בצדקת דרכו.

התנהגות
סילבן שלום צבר מוניטין של בלגניסט ומשך לא פעם אש בהתבטאויותיו. בלי להתייחס לתוכן המעשים והדברים, כדאי לשלום להפגין מעתה יתר איפוק בהתנהלותו, על מנת להותיר את הבמה למסרים הפוליטיים. בחירות אינן זמן טוב לשערוריות ושלום מועד לפורענות. עליו להיות מודע לזכוכית המגדלת שמונחת על ראש ממשלה בישראל, ולהקפיד על תדמית שקולה וללא רבב.

תקשורת
שלום מרגיש בבית מול מצלמות ומיקרופונים. הוא יודע להציג את הישגיו בצורה המחמיאה ביותר ולהשתמש בתקשורת לקידום מטרותיו. יש לו מליצת יושר מצויינת ופרומוטרית חסרת מעצורים, שבניגוד לנשות פוליטיקאים רבות ונחבאות אל הכלים, אינה מהססת להעיד על עיסתה בפני כל מי שמוכן לשמוע.

הנינוחות של שלום היא חיובית, והמהלכים בצמרת בטח לא יפריעו, אבל לא די בכך. שלום חסר בינתיים את היכולת לכבוש את לב האנשים או לשבות אותם ברעיונותיו. חסר לו המרכיב המנהיגותי הסוחף והוא צריך לעבוד על צורת ההתבטאות שלו ועל הקשר שלו עם הקהל כדי לעמוד בסטנדרטים שמציבים היריבים שלו.

מערכת הבחירות היום מציגה תמונת מצב משונה. מצד אחד, הזכייה של פרץ בפריימריז שברה את השיוך העדתי של המפלגות, ומצד שני היא העמידה את הנושא החברתי בראש סדר היום. המועמד המתאים ביותר למלחמת ראש בראש מול פרץ הוא שלום, אבל מה שקורה במקרים כאלה לא פעם הוא ש"שניים רבים, השלישי לוקח", ושרון כבר הוכיח שהוא קורץ מחומר של מנהיגים. כמו ששלום עצמו אמר באחד הראיונות: "הדיבורים בפוליטיקה נכונים לאותו רגע". זה המצב של שלום כרגע והכל יכול להשתנות.

© כל הזכויות שמורות לתמי לנצוט ליבוביץ