טלפון: 03-6913545


תדמית העימות טלוויזיוני במרוץ לנשיאות

תדמית העימות טלוויזיוני במרוץ לנשיאות

עימות טלוויזיוני במרוץ לנשיאות   Debate etiquette rules -

תמי לנצוט ליבוביץ AICI,CIP

תאריך: 15.10.2012

 

דיבייט/ עימות/ דיון מונחה – שיטה פורמלית מקובלת ומונחת להידברות אינטראקטיבית ולהצגת דעות, תוך כדי ויכוח על נושאים ידועים מראש ( לדוגמה: מצע בחירות),על פי כללי זמן ומבנה מוגדר.

 

המגרש הפוליטי, הוא לא רק מקום מכובד (או לכל הפחות אמור להיות כזה), בו מתקבלות החלטות מדיניות, הרות גורל, הוא גם זירה תחרותית של התגוששות ומשחקי כוח. אחד הדברים המדרבנים את הקרב מרובה הזירות הזה, זו התקשורת, אשר נוטה להציג כשלים, ועל ידי כך לחזק את האחד על חשבון האחר.

רק עכשיו התבשרנו, כי בקרוב מאוד נראה את הזירה הזו בשיאה, עם פרוץ תעמולת הבחירות הקרובה,  אולם קל יותר לבקר ולהציץ למתרחש הרחק מכאן, והנה, לפני שבוע 'זכינו' לצפות במחזה הזה – בעימות האמריקאי, של אובמה מול רומני.

המסורת של העימות הטלוויזיוני החלה בספטמבר  1960 בשיקאגו, כשריצארד ניקסון וגון קנדי החלו  נפגשו באולפן טלוויזיה וירו את יריית הפתיחה לתחום נוסף- ההופעה הבילתי מילולית. מאז, החלו לבחון את ההתאמה לתפקיד באמצעות דרך העברת המסר ופחות באמצעות המסר עצמו. העימות אף הפך בארה"ב, לשיאה של מערכת הבחירות..

הפורמט לעימות הנשיאותי נקבע על ידי גוף ייעודי, בשם CPD   - ((The Commission of Presidential Debate, וכך נקבע:

 

בין אם מדובר בתעמולה מבוימת, או בעימות פוליטי, הפוליטיקאי מבקש דבר אחד- להישאר בשלטון, ולשרוד.

מה יש בה בפוליטיקה שמוכנים להקדיש לשמה חיים שלמים של מאבקים? ובכן, התשובה הנמצאת בגוף השאלה. המאבק. הכוח. התחום הפוליטי מעניק כוח, ומבקשי המנהיגות והשליטה, זקוקים  למגוון כלים כדי לנצל את הכוח בצורה אופטימאלית. התנהגות פוליטית אפקטיבית בתקופתנו תושג באמצעות אסטרטגיות וטקטיקות, ולאו דווקא באופן ישיר.

אולם גם כאן, חשוב לזכור - הפוליטיקה, כמו כל תחום, מונעת על ידי 90% רגש, כאשר  רגש זה מבוסס על תדמית ייצוגית ומקצועית – אשר אותה ניתן להשיג רק באמצעות אמינות ותקשורת בינאישית תקינה.

התקשורת היא כלי להעברת מסרים, בצורה מתוחכמת פחות או יותר, ישירה או מרומזת, אך העימות המונחה והמובנה לפני בחירות – הוא אמצעי שלא אחת גם מחולל מהפכים בדעת הקהל. כך למשל, עוד מוקדם לדעת מה תהיינה תוצאות הבחירות בארה"ב, אך כבר העימות בין המועמדים, בו ידו של רומני הייתה על העליונה, והמסרים שהעביר,  הצליחו לשדר את האמינות המיוחלת.

שפת הגוף חשובה מאין כמותה בעימות, ולפעמים ניתן לקבוע מי המכריע רק ממבט בלבד -

 

כללים לעימות פוליטי מנצח:

כל הזכויות שמורות לתמי לנצוט ליבוביץ