טלפון: 03-6913545


מצוינות השירות במסעדה

מצוינות השירות במסעדה

עשרה כללי זהב לשירות מקצועי ויצירת ואווירת אירוח נעים

מאת: תמי לנצוט ליבוביץ CIP

אנחנו אנשי עסקים, אנשי חברה השקענו מאמץ רב כדי לצאת ולשלב הנאה גסטרונומית עם אווירה, שרות ופינוק, עשינו מאמצים להגיע בזמן, מצאנו חניה, והגענו עד הלום כדי ליהנות. זוהי נקודת המוצא שממנה כדאי לנו לצאת על מנת להגיע אל היעד שהוא: ארוחה מהנה שבעקבותיה יבואו עוד רבות.

"לעולם לא תקבלו הזדמנות שנייה לעשות רושם ראשוני", משפט מוכר, שלדאבוננו הוכיח ומוכיח את עצמו בכל עת. משפט זה תקף לגבי כל מפגש בין בני אדם באשר הם, אך גם למקום עצמו, למסעדה עצמה, יש תדמית אישית ייחודית, תדמית המסעדה.

ארוחה מהנה היא שילוב של כמה מרכיבים, והאוכל הוא החשוב שבהם אבל לא רק הוא, היות והוא אינו עומד בפני עצמו אלא יש להוסיף לו את מרכיבי השירות. אווירה מכובדת אך פמיליארית, תרבות שירות מקצועית ואדיבה, עיצוב מוצלח וכמובן אוכל מעולה, כל אלה יחד יהפכו את הביקור במסעדה ל"משהו לדבר עליו בדרך הביתה".

הנה כמה דגשים שכדאי לשים לב אליהם, על מנת שנדע להחליט אם כדאי לנו לחזור למסעדה שסעדנו בה:

1. כיצד קיבלו את פנינו? קבלת פני האורח נעשית על ידי בעל המסעדה או על ידי מארח/ת. אין להפקיד את קבלת הפנים בידי מלצר מזדמן או בידי הגורל.

2. האם גרמו לנו לחוש רצויים? על המארח והמלצרים לברך בבוקר טוב / ערב טוב ולהציג את שמם. חיוך הוא מדבק והפגנת שמחה לקראתנו תגרום לנו לחוש רצויים ומוחמאים.

3. זיהוי האורחים הקבועים: תשומת הלב הזו תשתלם למנהלי המסעדה. אורח מזוהה ישוש להזמין את אורחיו למקום שבו הוא מרגיש בבית.

4. דאגה לצרכי הלקוח: שימו לב האם הובילו אתכם אל שולחנכם, תוך דאגה לצרכים מיוחדים שלכם, למשל: כיסא לתינוק, מקום לנכה, תליית מעילים, כובעים, שמירת חבילות וכדומה.

5. סידורי ישיבה: במהלך הארוחה על המלצר לשאול את מזמין השולחן האם הוא רוצה עזרה בהושבת האורחים.

6. תפריט ונוהגיו: יש לחלק את התפריטים, החל מהיושב לימין המארח (שהוא אורח הכבוד) ומשם לאורחים הנוספים ונגד כיוון השעון. חשוב מאוד להקפיד על תפריט נקי ומסודר, וכן להגיש אותו כשהוא פתוח.

7. תפריט יינות: את תפריט היינות מגישים למארח. אם יש דובר אנגלית בשולחן, יש להגיש לו תפריט באנגלית.

8. הצגת השם: שימו לב האם המלצר אמר את שמו לאחר שהתיישבתם והבטיח (וכמובן, גם קיים) שמיד ייגש להסביר ולקבל את הזמנתכם.

9. בסיום קבלת ההזמנה: האם המלצר עזב את השולחן בחיוך וקשר עין עם כל אחד מהאורחים, ואיחל להם "סעודה נעימה".

10. הרגע הקריטי: שבענו, נהנינו, אנחנו רוצים לשלם ולצאת. לאן נעלם המלצר? האם נשאר בקשר עין? האם היינו צריכים לחכות זמן רב עד קבלת החשבון או האם המלצר נגיש ונענה במהירות להגשת החשבון?

 

© כל הזכויות שמורות לתמי לנצוט ליבוביץ