טלפון: 03-6913545


האם מנומס לבקש מהאורחים להכין/להביא חלק מהתפריט?!

האם מנומס לבקש מהאורחים להכין/להביא חלק מהתפריט?!

"תודה על ההזמנה. מי עוד יהיה?"
תמי לנצוט ליבוביץ 

ארוחת חג מוצלחת היא כמו קונצרט חגיגי, כשהמארח דומה למנצח שעומד על הדוכן. לפניו הכלים המוסיקליים השונים - מרכיבי האירוע. המנצח מכיר כמעט בעל פה את הפרטיטורה שלו ומנצח על התזמורת בהתאם להשקפותיו וטעמו הייחודי. ככל שתהיו מוכנים יותר התוצאות המוסיקליות יהיו מוצלחות יותר והקהל ייהנה יותר.

לגבי בחירת התפריט: בארוחת חג הפסח יש תפריט מסורתי רחב שאין להתלבט רבות בבחירה והרכבת תפריט מיוחד. חשוב שיהיה טעים כמובן. במידה ואתם לא מצטיינים בבישול או שאינכם אוהבים לעמוד במטבח, בחרו ברעיונות קולינאריים פשוטים שישחררו אתכם ממאמץ וממתח. מה שמוטל עליכם כמארחים הוא החשוב מהכול וזה עריכת השולחן, יצירת האווירה החגיגית.

בחג זה רוב המוזמנים הם בני משפחה, חברים ומכרים קרובים ואתם חשים איתם בנוח, אפשר לבקש מכל אחד להביא משהו. גם אם יש לכם אמביציה גדולה לעשות הכל לבד, אל תכניסו את עצמכם לסיטואציה שאינכם רגילים בה ושתסחט מכם את כל הכוח והכיס.

רצוי ומקובל לבנות תפריט, להכין רשימה מסודרת ומפורטת של הפריטים והמנות השונות וכבר בזמן ההזמנה מקובל שהאורח שמאשר את בואו שואל האם להכין ולהביא משהו, נשאל אותו מה הוא רוצה להכין מהרשימה שנפרוש לפניו. יש להדגיש שברשימה זו לאלו שהבישול או האפייה היא לא הצד החזק שלהם, יין הוא פתרון נפלא. בנימוס רב אבקש שני בקבוקי יין אדום למשל.

לנו המארחים יש עבודה מרובה ביצירת האווירה הנעימה, בבחירת האורחים, התפאורה, הניצוח על התפריט וכמובן לא נמלט מחלקנו בתפריט. את המרק המסורתי לא נבקש מאף אחד מאורחינו לסחוב לכן רצוי שאותו נעשה אנחנו.

"תודה על ההזמנה. מי עוד יהיה?"
קיבלתם הזמנה טלפונית לערב חג הפסח. אחד הדברים שאסור בתכלית האיסור לעשות הוא להציג למארחים את השאלה: "תודה על ההזמנה. מי עוד יהיה?".

יכול להיות ששאלתם בתום לב או מתוך סקרנות בסך הכול. אך המארחים עלולים לחשוב, גם אם בטעות שהם לא מספיקים לכם ושאם בני הזוג גינוסר ואלון שישקו לא יבואו, אין לכם עניין לבוא. שאלה כזו לא מכבדת לא אותם ולא אתכם. אגב, גם אם נודע לכם שאנשים מסוימים אמורים להגיע לאותו אירוע אין הדבר אומר שהם אכן יהיו שם. החיים כידוע מזמנים לנו דברים בלתי צפויים...

טעות נוספת עלולה לקרות בפגישות מקריות כמה ימים לפני האירוע. אתם פוגשים במקרה חברה טובה ברחוב, מדברים ולפני שנפרדים אומרים בלא מחשבה נוספת: "היה יופי לראות אותך, נתראה בערב החג אצל תמי?". תארו לעצמכם שמסיבות שונות החברה דווקא לא הוזמנה? היא תיפגע. מלבד זאת פגעתם במארחים שלכם. הם מוצגים עכשיו כרשעים מוחלטים, אף-על-פי שיכול להיות שהיו להם שיקולים כבדי משקל לא להזמינה. אנחנו לא יודעים.

© כל הזכויות שמורות לתמי לנצוט ליבוביץ