טלפון: 03-6913545


ברנדי, קוניאק וארמניאק

ברנדי, קוניאק וארמניאק

באיזה כוס שותים קוניאק איכותי?

מאת: תמי לנצוט ליבוביץ

היום הוא יום הקוניאק הבינלאומי 4 ביוני 2017 – סיבה מצויינת לצאת לחגוג ולהיזכר במה שהופך את הקוניאק למשקה כל כך מיוחד: רק 6 אזורים במחוז קוניאק מייצרים את המשקה בתהליך ומתודה מסוימת, מענבים מקומיים ולאף אחד בעולם אין את הזכות להשתמש בשם קוניאק אלא אך ורק בשם ברנדי.

כמה טיפים שחשוב לדעת על משקאות אלכוהוליים מבלי להיות מומחים בתחום אך מצד שני להבין ולהשתתף בשיחה עסקית – חברתית בכל העולם כשאוחזים בבגביע הנכון, ובצורה הנכונה.

מעט ידע כללי :

באופן היסטורי התפתחו בעולם העתיק שני סוגי משקאות חריפים עיקריים, שמהם נולדו כל השאר: בירה ויין. הבירה התפתחה מתסיסה של דגנים, בעיקר שעורה, ואילו יין התפתח מתסיסה של פירות, ובהם ענבים. משני אלה נוצרו אחר כך, בתהליכים דומים מאוד, המשקאות המזוקקים: וויסקי מבירה גולמית ומדגנים, וברנדי (קוניאק) - מיין.

ברנדי, קוניאק וארמניאק

כל קוניאק הוא ברנדי, אבל לא כל ברנדי הוא קוניאק. ברנדי הוא משקה אלכוהולי שעשוי לרוב מזיקוק של יין ענבים, אך גם על בסיס פירות (שרי ברנדי עשוי מדובדבנים, הקלבדוס עשוי מסיידר תפוחים). קוניאק הוא ברנדי ענבים שנעשה במחוז קוניאק. קוניאק משובח הוא פרי תערובת שמרכיב צוות מומחים בעלי מקצוע מיינות בני בצירים וזיקוקים שונים.

מחירי הקוניאק גבוהים יותר ממחירי הברנדי בדרך כלל, אך אפשר תמיד למצוא סוגי ברנדי יקרים שמחירם גבוה בגלל שנות היישון שלהם או בגלל תדמיתם. בעולם קיימים עשרות סוגים של ברנדי, אשר אינם נופלים באיכותם מהקוניאקים הצרפתיים הידועים. בצרפת עצמה קיימים שני מתחרים ראויים לקוניאק האגדי: הארמניאק - שהוא הברנדי הצרפתי הראשון ולכן שמורה לו הבכורה, והקלבדוס - ברנדי תפוחי נורמנדי הנודע.

ההבדל בין הקוניאק והארמניאק הוא שיטת הזיקוק. ארמניאק היא עיר באזור ארמניאק, ומשקה זה הוא אחיו המבוגר והצנוע של הקוניאק. שני משקאות אלכוהוליים אלו נעשים תמיד מזיקוק של יין לבן.

מומלץ לשתות קוניאק לאחר הארוחה, בגביע הנקרא: 'סניפטר'  רחב בעל רגלית קצרה, בטמפרטורה של 11 מעלות בהגשה, ולהניח לו להתחמם ולהיפתח לאט בכוס תוך כדי חימום ולגימה.

גביע חדש הנכנס לזירה מבית היצרן האוסטרי רידייל, המומחה להטעמת הגביעים הנכונים למשקאות הספציפיים,  גביע  טוליפ צר בעל רגלית ארוכה, אותה אוחזים ברגלית בניגוד לגביע הקלאסי הסניפטר. המשמשת לקוניאק רב שנים, איכותי ויקר במיוחד.

כוסות הבלון הגדולות ישמשו גם לקוקטיילים על בסיס קוניאק.

מושגים לאיכות הקוניאק:

- V.S    : Very Specialהקוניאק הצעיר ביותר בתערובת שהה שנתיים לפחות בחבית.

 -   V.O    Very old:  גיל הקוניאק ששהה בחבית הוא ארבע שנים.

 -  V.S.O.P  Very Special Old Pale: גיל הקוניאק הצעיר בתערובת הוא בן ארבע וחצי לשש שנים וחצי.

 -   X.O  Extra Old:   קטגוריית על, הגיל הצעיר שבמשתתפי התערובת עולה על שש שנים וחצי. בדרך כלל קוניאק בן 30-25 שנה.

 -  Napoleon  – Fine Champagne: בלנד יוקרתי של הקוניאק משני אזורים בקוניאק: פטיט וגרנד שמפיין. העלית שבעלית. 

 Prestige - מושג למבחר מותגים מובחרים שבתי הקוניאק מחזיקים מ 40 שנה עד ל 100 שנה ויותר

 

בין שמות הקוניאק הידועים: , Rémy Martin , Courvoisier, Hennessy, Otard, Camus

Martell, Bisquit   ועד רבים טובים אחרים .

 

מאמר זה לקוח מתוך הספר ' שפת העסקים הבין - לאומית\ פרק 5 

מאת: תמי לנצוט ליבוביץ