טלפון: 03-6913545


עריכת שולחן ביתי לארוחת החג

עריכת שולחן ביתי לארוחת החג

אירוח ונימוסי שולחן חג

מאת: תמי לנצוט ליבוביץ

ארוחת חג מוצלחת היא כמו קונצרט חגיגי, כשהמארח דומה למנצח שעומד על הדוכן. לפניו הכלים המוסיקליים השונים - מרכיבי האירוע. המנצח מכיר כמעט בעל פה את הפרטיטורה שלו ומנצח על התזמורת בהתאם להשקפותיו וטעמו הייחודי. ככל שתהיו מוכנים יותר התוצאות המוסיקליות יהיו מוצלחות יותר והקהל ייהנה יותר.


החגים נחשבים  לחגי משפחה והדבר בא לידי ביטוי בין היתר בכך שהם נחוגים  בחברת אנשים רבים, בני משפחה וחברים. באירוע כזה, לא רק המארחת צריכה להתכונן ולדאוג שהכול יתנהל כשורה. גם לאורחים ישנו תפקיד חשוב בהצלחת הערב. הרגשה נינוחה, שולחן ערוך באלגנטיות ומספר גינוני שולחן בסיסיים, הם כל מה שנחוץ להצלחת הארוחה. חשוב להבין שכללי הנימוס והנוהג מבוססים על השכל הישר ועל אינסטינקטים חברתיים בסיסיים. התנהגות אדיבה, מודעת ומתחשבת מועילה תמיד והיא המפתח לזרימה הרמונית בכל אירוע שהוא. רצוי גם לזכור שנוהגי שולחן קשוחים מדי גרועים כמעט כמו חוסר נוהגי שולחן, היות ופורמאליות מוגזמת מושכת תשומת לב שלילית באותה מידה כמו חוסר נימוס וגסות רוח ליד השולחן. אף אחד מהשניים אינו רצוי.

כשאתם מוזמנים לארוחת חג, השתדלו לנוח לפני אותה ארוחה, כך שתגיעו רעננים ובמצב רוח טוב. אין כמו עייפות להעכרת האווירה. כמו כן, התלבשו לקראת האירוע באופן הולם. אחרי הכול זהו אירוע חגיגי.

כשאתם מגיעים, הביאו אתכם מתנה קטנה, תשומת לב. מקובל להביא מתנות משפחתיות, ובהחלט אין צורך במתנה אישית לכל אחד מבני המשפחה. אם הבאתם אתכם אוכל לארוחה (לעולם, רק בתאום מראש עם המארחת!) וברצונכם להשאיר את הכלי כמתנה, ציינו זאת במפורש. כך תמנעו מצב בו בסיום הערב המארחת מחזירה לכם את המתנה שהבאתם.

אם החלטתם להביא פרחים, רצוי לשלוח אותם בבוקר של אותו יום, כך שהמארחת תוכל לארגן את הפרחים לקראת הערב. בכל אופן, לא משנה מה אתם מביאים, הקפידו על אריזה יפה. פתק החלפה. כמו כן, לעולם לא מגישים את המתנה בתוך שקית הנשיאה. הוציאו את המתנה הארוזה והגישו אותה כפי שהיא.

חשוב מאוד לא לשכוח להוסיף למתנה ברכה בכתב יד. אחרי הכל המתנה עצמה אינה מהווה את העיקר אלא ההתייחסות והברכות המתלוות אליה. כשזוג מגיע עם המתנה, כל אחד מבני הזוג יכול להיות זה אשר יגיש אותה. בפרוטוקול המתנות הרשמי האישה היא זו אשר מגישה את המתנה, אולם בהחלט ניתן להתגמש בזה.
 

טיפים מנומסים לקראת האירוח בחג:

שולחנות: השולחן אינו מספיק גדול, "חייבים שולחן נוסף" בכל דירה גם הקטנה ביותר קימות דלתות,  הדלת יכולה בשעת הצורך לשמש כשולחן אם רק נארגן שני "חמורים", (רגליים) ואת הדלת נניח עליהם, (כמובן שנדאג  שהידית תהיה בכיוון מטה). לא לדאוג המפה מכסה את הסוד שלנו.

כסאות: בטוח שחלק מהשכנים שלנו עורכים את הסדר מחוץ לביתם. כדאי לברר מראש עם השכנים האם נוכל להשאיל את הכיסאות ולא להשאיר לדקה התשעים מידע זה. והיה ודווקא ביום זה כולם עורכים סדר בביתם אזי אפשר לבקש מאורחינו להביא עמם כסאות מתקפלים.

*הערה: במידה ומספר המוזמנים מאוד גדול וכמו שציינתי הערב הופך לאירוע רב משתתפים ואכן הבית יכול להכיל כמות כזו של אורחים, האפשרות היא לשכור שולחנות וכסאות, מפות וכלים מחברות מקצועיות המשכירות פריטים אלו, אך חובה לעשות זאת זמן רב מראש ושוב לא להשאיר זאת לרגע האחרון.

בחירת צבע האירוע - מונו כרומטי: כמו חוקי התדמית, הסגנון והסטיילינג האישי כך גם חוקי שולחן החג. המזנון הופך להיות כמו ארון הבגדים שלנו ועריכת השולחן דומה לתהליך ההחלטה מה ללבוש היום, אך יוצאים מנקודת מוצא שמתלבשים לאירוע חגיגי ואלגנטי, לארוחת החג. החוק הבסיסי: צבע אחד בגוונים שונים תמיד משדר שלמות, רוך ואלגנטיות. (צבעים קונטרסים  משדרים דרמטיות).

מפות, מפיות ורנרים: אלו שלושת האלמנטים החשובים הגורמים לאווירה חגיגת. יש הבוחרים מפית וממנה יוצאים לצבעים הנבחרים. לדוגמא: מפית בצבע שמנת עם הדפסים עדינים של כסף או זהב, פרחים או דוגמאות אבסטרקטיות בצבע בהיר נוסף, נבחר את המפה בצבע התואם. על מנת להוסיף סגנון וסטייל לשולחן נשתמש ברנר, אותה רצועת בד הרצה במרכז השולחן לכל אורכו. החומרים שהרנר מיוצר מהם יכולים להיות: תחרות שונות, שקופות ורכות, קטיפה, רשת ועוד.

לאלו שאין להם מפות ארוכות מספיק, במקום לרוץ ולקנות מפות חדשות ויקרות אפשר פשוט להיכנס לחנות בדים, לקנות מפה יפה לפי מטר ולפי רוחב השולחן, שתכסה באופן אחיד, ייחודי ויצירתי את שולחן החג ותוסיף נופך של צבעים, אופנה וסטייל במחירים סבירים.

*הערה: לפני שנמשיך זה המקום לציין שאם פעם מפות ומפיות נייר שידרו זלזול, פשטות או היו מיועדים למסיבות מחוץ לבית, פיקניקים, ימי הולדת לילדים, היום המצב שונה לחלוטין, ממש מהפכת המוצר. מהעיצובים, הסגנונות, החומרים, עיצוב יוקרתי, האפשרויות להלבשת השולחן, השילובים וההתאמה סטים שלמים המותאמים ברמה הגבוהה ביותר.                      

 כוסות, צלחות וסכו"ם – חד פעמי: לאלו שאין להם מערכות כלים המספיקה לכל הסועדים או שלא רוצים לשטוף כלים בתום הארוחה, אך יחד עם זאת לא מוכנים להתפשר על רמת ההגשה, קיימים כלים חד פעמיים  בגימור יוקרתי, שנראים כמו מערכות כלים יוקרתיות ומהודרות, הכוללות סכו"ם מעוצב, כוסות יין חד פעמיות, מגשים, קערות לסלט ועוד. כמה קל בסוף הערב לאסוף את כל הכלים ולזרוק אותם לפח. לשוחרי איכות הסביבה אציין שישנם כלים חד פעמיים מתכלים העשויים מחומרים אורגניים. מי שכבר אירח בעבר עם כלים חד פעמיים בוודאי שמע את המשפט; "בטוח שאלו כלים חד פעמיים?" ומי שטרם ניסה מוזמן בהחלט להתרשם בעצמו.

אוהלי שם -place card : גם עיצוב וגם נימוס שילוב מנצח - מי יושב ליד מי?! לא פעם האווירה סביב השולחן נפגעת משום שלשניים היושבים אחד ליד השני אין "כימיה". כמארחים שגורם האווירה חשוב לנו ועיצוב השולחן הוא חלק מיצירתו, אנו רוצים להיות אלגנטיים ומקוריים יותר, נסמן את מקומות הישיבה באמצעות תגי שם (אוהל שם) שמונחים מעל הצלחות. האפשריות לסמן מקומות אלו הן יצירתיות ביותר.

קישוט השולחן – סטיילינג: פרחים, גם הפרחים שנהגו לקשט את מרכז השולחן הפכו לסידורים זוחלים, קטנים ומעניינים. יחד עם זאת פינו את מקומם למעוף היצירתיות העכשווית. נרות, מקלות קטורת ופרחים ריחניים יפיצו עננים עדינים של ריח נעים. הם עשויים גם לשוות לאירוע אופי חגיגי או מיוחד. הקפידו גם על פמוטים אסתטיים. את הקטורת פזרו בשתיים-שלוש נקודות בתוך הבית. אל תפריזו.

אם אתם חובבי פרחים שימו זר אחד או שניים בפינות בולטות. שילוב של זר פרחי שדה רענן, ריחני וצבעוני, יוסיף לאווירה. היזהרו מפרחים בעלי ריחניות יתר שמאפילים על מרכיבי הריח האחרים.

ועוד טיפ אחרון לאמיצים שבכם:

לערוך שולחן קטן וקסום לחברינו המכשירים הסלולריים. להם אין מקום ליד שולחן האוכל המרכזי.

 

©כל הזכויות שמורות לתמי לנצוט ליבוביץ