טלפון: 03-6913545


נימוסי השולחן בעידן המודרני

נימוסי השולחן בעידן המודרני

נימוסי השולחן בעידן המודרני
תמי לנצוט ליבוביץ 
 

כאשר אנו מוזמנים לאירוע בו מעורבת ארוחה, נושא ההתנהגות סביב השולחן עולה למודעות ולעתים גורם לדאגה מסוימת שמתבטאת בשאלות כגון: "באיזה מזלג אשתמש לכל מנה?", "כיצד עליי להתנהג ליד השולחן?", "על מה כדאי לי לדבר"?.

לפני שמתחילים לדאוג, כדאי לדעת שהנושא פשוט בהרבה מכפי שנהוג לחשוב: הרגשה נינוחה, שולחן ערוך באלגנטיות ומספר גינוני שולחן בסיסיים, הם כל מה שנחוץ להצלחת הארוחה. חשוב להבין שכללי הנימוס והנוהג מבוססים על השכל הישר ועל אינסטינקטים חברתיים בסיסיים. התנהגות אדיבה, מודעת ומתחשבת מועילה תמיד והיא המפתח לזרימה הרמונית בכל אירוע שהוא. רצוי גם לזכור שנוהגי שולחן קשוחים מדי גרועים כמעט כמו חוסר נוהגי שולחן, היות ופורמאליות מוגזמת מושכת תשומת לב שלילית באותה מידה כמו חוסר נימוס וגסות רוח ליד השולחן. אף אחד מהשניים אינו רצוי.

נוהגי שולחן אלגנטיים מובעים בצורה עדינה, באופן שנראה טבעי וישיר:

חשוב לשבת ליד השולחן בתנוחה שתאפשר קשר עין עם כל שאר המסובים, ובאופן המזמין שיחה והתקשרות. יחד עם זאת יש להימנע מישיבה זקופה באופן מוגזם, הנראית נוקשה, משדרת חוסר נוחות ועלולה לגרום לשאר האורחים להרגיש גם הם שלא בנוח.

מומלץ לא להשען על המרפקים בעת האכילה, היות וזה גורם למראה עייף, משועמם ומפריע לסועדים שמצידכם. ישיבה כזו יכולה גם להפריע לאכילה עצמה. מצד שני, הנחת מרפקים נינוחה על השולחן בזמן ההמתנה בין המנות היא בהחלט לגיטימית.

כמעט מיותר לציין: לאכול לאט ובפה סגור. התנהגות גרגרנית אינה תורמת לנוחות המסובים ואף אינה מומלצת לבריאות.

לפני שמתחילים לאכול יש להמתין עד אשר לכולם מוגשת המנה שלהם (אלא אם נתבקשתם להתחיל לאכול על ידי המארחים). מי שפוצח באכילה לפני כולם נתפס כחסר סבלנות וחסר יכולת איפוק מינימאלית.

על מנת לשמור על תדמית ומתחשבת, חשוב לשים לב לקצב התנהלות הארוחה ולהקפיד שלא לסיים לאכול הרבה לפני כל האחרים. כשסועד אחד מסיים את הארוחה לפני כולם זה מביך הן אותו, הן את המסובים והן את המארח.

כאמור, חשוב שכל מוזמני הארוחה ירגישו בנוח. לכן, יש לדאוג לכך שכל מרכיבי האירוח יהיו זמינים לכולם, שהאורחים ירגישו חלק מקבוצה, שהשיחה תהיה נעימה וקולחת ושלא תהינה הפרעות או התנהגות גסה של מי מהיושבים ליד השולחן.

כמה עצות שימושיות:

המפית על הברכיים כל זמן הארוחה.

צלחת הלחם הקטנה בצד שמאל, מתחלפת בצלחת קטנה לסלט.

כוסות בצד ימין של הסועד.

הסכו"ם מסודר משני צידי הצלחת לפי סדר המנות, מבחוץ כלפי פנים.

אפשר להתייחס להנחת סכו"ם הכלים והשימוש בהם כמו אל פני שעון. ידיות הסכו"ם הן מחוגי השעון, והצלחת – פני השעון. שיטה זו הופכת את כל העניין לפשוט ביותר.

 

 

 

סכין ומזלג מוצלבים: אני רק נח לרגע. השעה: הסכין 16:30 –17:00 והמזלג: 19:30-20:00.

 

 

 

סכין ומזלג מקבילים (בשעה 17:00 של הצלחת): סיימתי לאכול.

 

 

חייבים לשמור על קצב אכילה אחיד בין כל הסועדים.

 אם יש משהו על השולחן שאתם מבקשים, כמו מלח או פלפל, בקשו בפשטות "אפשר להעביר את..." גם אם הפריט נמצא במרחק של הושטת יד – בקשו. אם תושיטו את זרועכם ליד אחרים – אתם נכנסים לשטח שלהם.

 

חשוב ביותר: כשקמים מהשולחן מחזירים את הכיסא למקומו.

 

 © כל הזכויות שמורות לתמי לנצוט ליבוביץ