טלפון: 03-6913545


נימוסים סביב השולחן ביפן

נימוסים סביב השולחן ביפן

לאכול ביפן

מאת: תמי לנצוט ליבוביץ

 

האכילה ביפן מלווה בטקסיות, אפילו כשמדובר בארוחה פשוטה. עריכת השולחן זהה לעריכת השולחן בסין, כשלרוב יושבים על מחצלות על הרצפה מול שולחן נמוך. אם תרגישו, היות שאינכם רגילים לשבת כך, שיש לכם צורך להחליף תנוחות מדי פעם, עשו זאת מבלי להפריע לארוחה.

בתחילת הסעודה קודו קידה קלה למארחים לפני שתתיישבו.

האורח תמיד פותח בארוחה.

מקלות האכילה יהיו מונחים לפניכם. מפיות אינן מקובלות על השולחן היפני. במקומן תקבלו מגבות קטנות (Oshibori) על מנת לנגב את ידיכם לפני כל מנה ואחריה.

 

האורז מהווה את המנה העיקרית, והוא יוגש מכוסה. השתמשו בידכם השמאלית כדי להסיר את הכיסוי והניחו אותו לצד קערת האורז. השתמשו בידכם הימנית כדי להסיר את מכסה המרק שנמצא תמיד בצד ימין. אם אתם רוצים עוד אורז, השאירו אורז בקערה. אם סיימתם, האות לכך תהיה קערתכם הריקה. אם לקחתם עוד אורז, עליכם לסיים את הכול. הדרך לעשות זאת היא לבקש תוספת שנייה קטנה. בכל אופן, כשתרצו למלא את קערת האורז שלכם, הניחו אותה על מגש שיוצע לכם, כדי שימלאו את הקערה הריקה. הקפידו להחזיר את הקערה אל השולחן ולא לאכול ממנה עד שלא הונחה על השולחן.

כאשר שאר המאכלים מוצעים לכם, השתמשו במקלות האכילה המרכזיים אם יש, אם לא השתמשו בשלכם. נהוג להחזיק את הקערות בידיים בזמן שאוכלים. החזיקו אותן בארבע אצבעות וממולן הבוהן. השתמשו בידכם הימנית כדי להרים צלחות מצד ימין ובידכם השמאלית כדי להרים צלחות מצד שמאל. לאחר שאכלתם מהמרק ומהאורז תוכלו לטעום את שאר המאכלים. חמוצים למיניהם יוגשו בסוף הארוחה. את המקלות מניחים בזמן שמגישים לכם מנות נוספות.

סאקה, יין עשוי אורז, הוא בן לוויה שכיח לאוכל יפני. החזיקו את הכוס בשתי ידיים בזמן שמגישים לכם ואז קחו לגימה או לפחות העבירו את הסאקה דרך שפתיכם לפני שאתם מניחים את הכוס על השולחן. עדיף להסכים שימזגו לכם סאקה, גם אם אינכם שותים, מאשר לסרב.