טלפון: 03-6913545


איך אוכלים קרואסון בנימוס?

איך אוכלים קרואסון בנימוס?

יום הקרואסון הבינלאומי 30 בינואר

מאת: תמי לנצוט ליבוביץ 

קרואסון מהו?

קרואסון, מאפה חמאתי בצורת סהרון, נאפה כשהבצק מקופל למספר שכבות. מכיוון שיש חמאה בכל קפל, החמאה נמסה, והאדים נלכדים בתוכם, כך שנוצר מרקם מתקלף וטעים. מרקם פריך בצדו החיצוני, ורך בפנים.

קצת הסטוריה:

יודעים לספר שהקרואסון קיים כבר עידנים רבים. מקורו באוסטריה בשם קיפל Kipfel זה היה השם שניתן מאפה אוסטרי זה וזה היה בשנת 1683.

סיפור נוסף ההוא עדותו של קצין צבא אוסטרי בשם אוגוסט זאנג,  August Zang  שהציג את טכניקות האפייה של וינאי במאפייה שלו בפאריז בשנת 1839.

יש גם סיפור אגדה נוסף, שמספר על אופה וינאי שהכין את המאפים האלה בצורת סהר, הדומים לסמל הלאומי של הטורקים, כשהטילו מצור על וינה והפסידו לבסוף. המאפה הזה נאפה כזלילה סמלית של הטורקים על ידי האוסטרים.

אך בעוד שהקרואסון מקורו באוסטריה, הוא התפרסם בצרפת בזכות מארי אנטואנט. היא ביקשה שמאפה מפנק זה יאפה עבורה בלבד. עם הזמן והקרואסונים הפכו במהרה לייצוג של תרבות הצרפתים.

עוד יודעים לספר החל כפריט מזון יוקרתי, בהתחלה, המנה הפכה עד מהרה למנה שכולם מתענגים עליה.

 בשנת 1920 זכה הקרואסון במקום התוצר הלאומי של צרפת.

למה ה 30 לינואר הוא יום הקרואסון הבינלאומי?

האמת שאין מידע ברור כיצד התחיל יום זה, ומי יצר או המציא אותו. יום זה לפי המידע הקיים החל בשנת 2006, ואין שום אזכור ברור או היסטוריה כיצד התחיל יום הקרואסון הלאומי. למה נבחר יום זה. עם זאת, אנו יודעים שהמנה הפופולרית הזו קיימת כבר עידנים רבים.

הידעתם? למה הקרואסון נקרא קרואסון?

הקרואסון מקבל את שמו מצורתו: בצרפתית משמעות המילה היא "סהר" או "סהר הירח"."crescent" or "crescent of the moon" מאפה האוסטרי המכונה קיפרל הוא האב הקדמון של הקרואסון - בשנות ה-30, אוסטרי פתח מאפייה וינה בפריז, שהפכה לפופולרית ביותר ובהשראת גרסאות צרפתיות אותו מאפה אוסטרי הפך לקרואסון צרפתי.

איך אוכלים את זה? איך אוכלים קרואסון:

שלוש אפשרויות:

     איך הצרפתים אוכלים את הקרואסון?

     הרגל צרפתי הוא לטבול את הקרואסון בקפה חלבי לפני כל ביס.

הגשת הקרואסון?

קרואסון טרי מוגש באופן מסורתי פשוט עם כוס קפה חלבי, בדרך כלל עם חמאה וריבה בצד. וכמובן מחומם מעט (או טרי כשיוצא מהתנור)

כיום יש סוגי קרואסונים רבים לדוגמא:

 

©כל הזכויות שמורות לתמי לנצוט ליבוביץ