טלפון: 03-6913545


קיורטוש – מאפה הונגרי

קיורטוש – מאפה הונגרי
 

קיורטוש – מאפה הונגרי

תמי לנצוט ליבוביץ

הקורטוש -   Kürtőskalács שבעברית קוראים לו קיורטוש הוא מאפה מתוק שמקורו  מהונגריה, (מיוחס למיעוט ההונגרי באזור זה. עם הזמן, הוא הפך למאפה פופולרי במיוחד בהונגריה ומעבר לה, וכיום נחשב לחלק מהמורשת התרבותית ההונגרית). קורטוש פופולרי גם במדינות נוספות כמו רומניה (בעיקר באזור טרנסילבניה), סלובקיה וצ'כיה.

השם "קורטוש קלאץ'" מתייחס לצורתו הייחודית - צילינדר של בצק שמכינים על גבי גליל עץ ו, צולים על גחלים או בתנור. הבצק מקבל צורה ספירלית ומצופה במעטה של סוכר הנמס ונדבק אליו במהלך האפייה, ולעיתים קרובות גם בציפויים נוספים כמו קינמון, קקאו, או אגוזים.

ברחבי העולם, הקורטוש הוא מאכל רחוב פופולרי, המוגש לרוב בפסטיבלים, ירידים, ושווקים ואירועים תרבותיים. נהוג לאכול אותו חם, מיד אחרי ההכנה, ולאכול אותו בידיים. זהו חלק מהחוויה והמסורת של אכילת קורטוש .

בנוגע לנימוסים, מכיוון שהקורטוש הוא בעיקרו מאכל רחוב, האכילה בידיים היא הדרך המקובלת והמועדפת ליהנות ממנו. החוויה של קילוף הבצק מהגליל היא חלק בלתי נפרד מהמסורת ומההנאה מהמאכל. כמובן, תמיד רצוי לשמור על ניקיון ולהשתמש במפיות או מגבונים לניקוי הידיים לפני ואחרי האכילה.

קרטיוש – מאפה טרנסילבני -   Kürtőskalácsבהונגרית. מאפה בצורת גליל העשוי מבצק שמרים הנמכר כמאכל רחוב ובקונדיטוריות. פירוש השם בהונגרית הוא צופר, קרן של חיה -  על שום שצורתו היא קונוס.

המאפה עשוי מבצק שמרים המלופף על מערוך עשוי עץ שמוכנס לתנור אפיה בחום גבוהה .כשמוכן, מפזרים סוכר לפעמים קינמון אגוזים , שוקולד ושקדים. את מאפה הקיורטוש בצורת החרוט החלול, ניתן למלא בגלידה או בקרמים טעימים אחרים.

לצפיה בסרטון: https://www.instagram.com/p/C3FmpivIYBu/

מאפה מתוק, המרכיבים העיקריים הם קמח, סוכר, ביצים, חלב, חמאה, שמרים ומלח. את הבצק המתוק כורכים סביב מערוך אפייה גלילי. לפני שמניחים מעל הפחמים החמים, או בתנור אפיה בחום גבוהה, מרדדים הבצק בסוכר, כך שהוא יהיה חום זהוב בחוץ. אין לעמוד בפני הריח של הסוכר המקורמל. יש אפשרות לבחור את הציפוי. הנפוצים שבהם הם קינמון, וניל, קקאו ואגוז מלך. קחו את הטרי ביותר, שתפו אותו עם חבריכם ותיהנו ממאפה המתוק והרך.

הקיוטוש נאפה טרי בדוכנים, ובדרך כלל, יש זמן המתנה, אבל שווה לחכות למאפה המיוחד, הטרי. המתוק והחמים.  

 

בתאבון.

©כל הזכויות שמורות לתמי לנצוט ליבוביץ