טלפון: 03-6913545


האם לצבע יש כוח? - מיתוס הצבע

האם לצבע יש כוח? - מיתוס הצבע

האם לצבע יש כוח? - מיתוס צבע המלתחה 
תמי לנצוט ליבוביץ  CIP
תאריך: 14.5.12

צבע יכול לעבוד בשבילנו אם נשתמש בו נכון.

בחירת הצבעים הנכונים ללבוש, זהו אחד הדברים הקשים ביותר לעשייה. לגבי אנשים רבים לבחור צבע, פירושו להוסיף קצת כיף והנאה.

אנשים מסוימים בוחרים את הצבעים על פי שיקול של הרגשת בטחון, להרגיש חזק, נוח. הם נוהגים ביחס לצבעים על פי הרגלים אמוציונאליים.

לעתים קרובות אנשים בטוחים שיש צבעים מסוימים שהם אינם יכולים ללבוש. מיתוסים אלה מהווים טעות בתפקיד הצבעים במראה החיצוני שלנו.

מיתוס מספר 1: צבע זה כיף
החלטות לגבי בחירת צבעים הן רציניות ביותר ולא עניין של הנאה רגעית. הם משפיעים באופן מכריע על ההצגה העצמית שלנו. בחירת צבע לא נכונה יכולה לטשטש אותך, אך בחירת צבע נכון יכולה להבליט אותך ולא את הצבע.

אם אתה נוהג להשתמש בצעיף אדום או עניבה בהירה כדי להוסיף קצת צבע, יש להתעכב ולחשוב על כך. האם אתה יודע בדיוק מה אתה עושה? האם אתה מנסה למשוך תשומת לב או לפזר אותה? האם אתה מפנה תשומת לב הסובבים לצעיף ולעניבה או לעצמך ולאישיותך? האם להיפך, אתה מנסה להפנות תשומת לב מעצמך? כל אלה לגיטימיים. הנקודה היא האם אתה מודע לכך?

האם הופעה בצבעים בולטים תואמת את הסגנון האישי הפנימי שלך? האם המילה 'צבעוניות' וכיף' היא חלק מהסגנון הזה?

החלטות לגבי צבעים יכולות להיות די חקרניות ומדעיות, ואפילו מניפולטיביות. מנהל אחד אמר לנו פעם שהוא לובש חולצה לבנה לישיבות כי הוא לא רוצה לבלוט ומעדיף להיות חלק מהרקע, כדי שהאחרים יוכלו להתבטא בחופשיות. הוא לא היה מודע לכך שמבנהו די גס ובולט כנגד חולצתו הלבנה, מה גם שנוכחותו הפיזית החזקה גורמים לכך שהוא מתבלט היטב. חולצתו הלבנה כלל לא הסתירה אף אחת מתכונות אלה. למעשה, חולצת תכלת הייתה מרגיעה את האינטנסיביות של נוכחותו וממזגת אותו יותר עם סביבתו.

מיתוס 2: הצבעים האהובים עליי הם הצבעים שאני צריך ללבוש
לכולנו יש צבעים אהובים. נראה הגיוני שהם אלה שאנו צריכים ללבוש. אך יתכן שגוון העור שלך לא אוהב אותם כמוך. שערך או צבע עינך יכולים לא לאהוב אותם.

מיתוס 3: צבע אדום משדר כוח
לצבע אין כוח אם הוא לא נראה טוב עליך. אדום משדר כוח ועוצמה בגוונים מסוימים, אם הוא בעל איכות טובה. צבעים רבים משדרים כוח אם הם לבושים על האדם הנכון. צבע יכול להחיות ולהמית. הוא נותן או לוקח כוח וחיוניות. אין להתייחס לצבעים ספציפיים כמו אדום או שחור ככלי להעברת מסר של כוח. כל צבע יכול להיות בעל עוצמה אם הוא נותן את ההרגשה שאתה במיטבך והוא משלים את התכונות הפיזיות שלך.

מיתוס 4: שחור פירושו אלגנטיות
הרבה אנשים מתייחסים לשחור בתור צבע שגורם לנו להיראות אופנתיים, צבע בטוח לכל עת. אך למעשה, שחור הוא צבע פופולארי כל כך כי הוא מאפשר להימנע מלחשוב על צבעים. חשוב להיות מודע לשימוש בצבע שחור. זה נכון לגבי כל צבע, אך לגבי שחור עוד הרבה יותר. גם לשחור יש גוונים. איכותו משפיעה על מראהו ועל מה שהוא מעביר. איכות טובה של שחור תעשה את הצבע עמוק יותר, שחור יותר ועשיר יותר. איכות נמוכה - אפרפר ונוטה לחום.
שחור יכול לגרום למישהו להיראות זקן יותר ולמישהו הפוך.

מיתוס 5: לתת משמעות לצבע, לזהות אותו עם דבר אחר
בשנים האחרונות התפתחה תרפיה בצבעים. לצבעים מיוחסות תכונות ואנשים מזהים את עצמם עם צבע זה או אחר. אנשים נוטים להגדיר את הצבע שלהם. "זה הצבע שלי!" אין זו דרך טובה. צבע יכול להיראות טוב על חפץ מסוים, על נייר אך יכול להיות לא מחמיא על העור. צבעים שמתאים לנו ללבוש משתנים במשך השנים. עם השנים צבע העור שלנו משתנה. צבע שיער משתנה. אם תיצמדו לצבע אחד. תהיה בכך טעות. אנשים נוטים לדבוק בצבע אחד ולהתנגד ללבוש צבעים אחרים כי אמרו להם פעם, לפני שנים, שאלה לא מתאימים להם.

מיתוס 6: כחול כהה זה כחול כהה וירוק זה ירוק
ישנם מאות ואף אלפי גוונים לכל צבע. אחדים מהם יכולים להיות יפים עליך ואחרים - לא. אי אפשר להסיק מכך שצבע מסוים לא יפה לך. צבע משתנה מאוד גם על פי האיכות שלו. בד בעל איכות טובה יהיה בעל נוכחות טובה יותר.

מיתוס 7: צבעים בהתאמה מונוטונית או התאמה מתוחכמת
לדוגמה, אם הדובר בטלוויזיה אינו מעניין באופן יוצא דופן, העין נוטה ללכת אחרי אלה שהבגדים מורכבים מגוונים דומים מאוד, או אלה שבגדיהם מותאמים על דרך הניגוד. אך להלן מספר דוגמאות של התאמה לא מוצלחת: למשל, לעור ורדרד לא מתאים בדרך כלל גווני ורוד עמוקים. עור צהוב או זית לא מתאים לצבע צהוב, ירוק וכתום.

צבעים שאתם לובשים צריכים לשרת אתכם, להשלים את גוון העור שלכם, צבע שער, צבע עיניים, אך אין זה אומר שהבגדים צריכים להיות באותו הצבע. לעתים צבעים מנוגדים, על דרך הקונטרסט יהיו מחמיאים הרבה יותר.

אחת הסיבות שאנשים מרגישים שהם לא יודעים להתאים צבעים ביחד, זה מפני שהם לא נותנים אמון בעצמם. הם לא סומכים על עצמם בעניין זה. זאת גם הסיבה שהם מרגישים לא נוח לנסות צבעים חדשים. צריך לנסות ולתרגל.

מיתוס 8: צריך הרבה צבעים בארון כדי להתאימם למצבי הרוח
זה המיתוס המופרך מכולם. לצמצם את הקפסולה בצבעי הלבוש, זו אמרה שגורמת אי נוחות להרבה אנשים. הם חושבים שיש צורך בהרבה צבעים כדי ליצור הופעה מעניינת. לכן, הם לובשים בגדים צעקניים ובולטים. אולם הצבעים צריכים לסייע לך להיות אתה. הסגול יכול להדגיש את העיניים הירוקות שלך, האדום העמוק יבליט את יופי העור הבהיר ואת השער הכהה. אך על לכם לתקוף אותנו בריבוי צבעים. לבשו את הסגול מתחת לז'קט אפור והשתמשו באדום עמוק בזהירות ובחוכמה.

ביבליוגרפיה: 10 Steps to fashion freedom (Malcolm Levene & Kate Mayfield