טלפון: 03-6913545


מודעות עצמית - צעד ראשון לשדרוג התדמית האישית

מודעות עצמית - צעד ראשון לשדרוג התדמית האישית

מודעות עצמית - צעד ראשון לשדרוג התדמית האישית
תמי לנצוט ליבוביץ 

לרבים מאיתנו חסרה הראייה המהימנה על עצמנו ולעתים קרובות איננו רואים את מגבלותינו. רוב האנשים נוהגים להעריך את עצמם כישרים, כנים, פתוחים ובעלי יכולת להיות סלחניים כלפי עצמם. אך כאשר הם בוחנים אדם אחר, בלי להבחין בכך, קנה המידה שלהם משתנה והם מתייחסים אליו ביתר ביקורתיות.

מודעות מונעת טעות:
על מנת לפתח מודעות, עקבו אחרי עצמכם. שימו לב כיצד אנשים מגיבים אליכם, הקשיבו למה שהם אומרים לכם ועליכם ושימו לב כיצד הם מגיבים להתנהגותכם. אין זה אומר שעליכם להסכים עם כל דבר, אך בכל אחת מתגובות אלה תוכלו למצוא אינפורמציה המלמדת משהו, אם תתפנו לבחון אותה ולהתייחס אליה ברצינות.

פיתוח המודעות בשלושה מישורים:


מודעות עצמית: ראשית עליכם להכיר את עצמכם - מראה, קול, תנועה, שפה, כיצד רואה וקולטת אתכם הסביבה?

מודעות סביבתית: עליכם לדעת מהי הסביבה בה מתרחשת האינטראקציה ומהם הנוהגים והנורמות החלים בסביבה זו.

מודעות בינאישית: מיהו האדם העומד מולכם? מה מניע אותו? מה מסב לו הנאה? מה מרתיע אותו? שמירה על רמה גבוהה של מודעות תקל עליכם ותקרב אתכם לכל יעד נבחר.

להכיר את עצמכם:
עלינו להכיר את עצמנו. לא נוכל להיות מקובלים על אנשים אחרים, להשתלב בחברה, למצוא בן או בת זוג או להצליח בעסקים ובעבודה, אם איננו מודעים למראה החיצוני שלנו, לשפת הגוף, לסגנון הדיבור והתקשורת וההתנהגות שלנו.

לדוגמה: אם אתם מרשים לעצמכם אופן דיבור מרושל, אם על אף רצונכם ומסיבות שונות אינכם מקיימים הבטחות לעתים קרובות, אם טעויותיכם חוזרות בגלל חוסר ידע עצמי והיעדר מודעות, אנשים לא יחפשו את חברתכם ולא יתנו בכם אמון.

עלינו להכיר את עצמנו כפי שאנחנו – אין זה נוגע רק לתכונות וכוונות אלא גם להופעה, לתנועה ולשפת הגוף.

ישנם גם מאפיינים קטנים ומביכים שלאדם אין שליטה עליהם. עלינו להכיר היטב גם את תגובותינו שאינן רצוניות.


© כל הזכויות שמורות לתמי לנצוט ליבוביץ