טלפון: 03-6913545


אין לי מה ללבוש - טכניקה לסידור הארון

אין לי מה ללבוש - טכניקה לסידור הארון

אין לי מה ללבוש – טכניקה לסידור הארון
תמי לנצוט ליבוביץ  CIP
 

כמעט כולנו היינו שם: ממהרות להתלבש ליום עבודה, ללימודים, לפני "יציאה" חגיגית יותר או פחות, או בקיצור פותחות את הארון. הארון "מפוצץ". שורות של בגדים תלויות על הקולבים ורבים מהם מונחים זה על גבי זה על מדפים. אך למרות הגודש, משום מה, איננו מצליחים למצוא לעצמנו בגד אחד שיתאים לאירוע.

הסיבות לתסכול הן שונות: "הבגד הזה מיושן וכבר יצא מן האופנה", שמנו, העלינו שלושה קילוגרמים בתקופה האחרונה, קנייה לא מוצלחת, "בחנות נראה הרבה יותר מחמיא", "לא היה לי נעים מהמוכרת", "קנייה סתמית, מכירת סוף עונה, מציאה", "אין לי למה להתאים פריט לבוש זה". "עם הבגד הזה כבר ראו אותי כמה פעמים", "אין לי נעליים תואמות" ועוד כמה סיבות ותירוצים שלמרבה הפלא כונו מרגישות באותה סירה.

וכך על אף שאנו מצוידות לכאורה במלתחה עשירה ומגוונת, נפלט מפינו מידי פעם המשפט המוכר לכל אחד: "אין לי מה ללבוש!" וזה נכון. באמת אין. אנחנו מחפשים איכות אך נתקלים בכמות.

יש כמה דברים שכדאי לדעת ולעשות כדי להתכונן לפעם הבאה מול הארון:
א. לארגן את ארון הבגדים כך שנוכל למצוא בו בקלות בגד לכל אירוע.
ב. להחליט מה נחוץ למתי.
ג. לתכנן את המלתחה ולקנות "חכם". 
ד. לערוך מסע קניות אפקטיבי ומהנה (ולא בהכרח יקר).

לשלוט במלתחה ובארון
לפני שאנחנו יוצאים לקנות בגדים חדשים שיתאימו לצרכינו האמיתיים עלינו לדעת מה יש לנו ומה אין. לא פעם אנחנו מתקשים להגיע לבגד הנכון משום שהוא מוקף בערימות בגדים שאין להם כל שימוש. ברגע שהארון שלנו יהיה מסודר נוכל להשיג את המטרה בקלות: ניגש לארון, נשלוף את אחד מפרטי הלבוש, נעצום עיניים, נוציא פריט שני והפלא ופלא הם מתאימים.

קודם כל קחו אוויר. הדבר יחייב אתכם להיפטר מלא מעט בגדים שצברתם בשנים האחרונות. אין זו משימה קלה ויש להתייחס אליה ברצינות. אני ממליצה אף לקחת יום חופש או לשריין את אחד מימי סוף השבוע.

תחילה יש לסדר את החדר. לאחר מכן שימו ליד ארון הבגדים שני ארגזים גדולים וריקים. על ארגז אחד כתבו בטוש עבה: יוצא מהבית. על ארגז שני: תחנת ביניים.

לשני הארגזים שני יעדים שונים. הארגז הראשון ילך לאשפה או, אם הבגדים במצב סביר, לנזקקים. בכל מקרה, לבית שלכם הוא לא יחזור. ארגז הביניים ילך לבוידעם או למחסן.
עכשיו הוציאו את כל תכולת הארון ופרשו את הבגדים על המיטה, כולל נעליים, חגורות, בגדים תחתונים, צעיפים. הכול!

"מתי לבשתי אותך בפעם האחרונה?" - שלב המיון

תהליך המיון מתבצע בצורת דיאלוג בלתי מתפשר עם המלתחה שלכם. אתם לוקחים חולצה או בגד ושואלים באדיבות שלוש שאלות פשוטות:
1. מתי לבשתי אותך לאחרונה?
2. אם לא נתקלנו זה בזה לאחרונה, מה הייתה הסיבה לכך?
3. האם אנו עתידים להיפגש שוב בעתיד הקרוב?

סרט וידיאו ב-You Tube – אין לי מה ללבוש

התייחסו לתשובות, לא לתירוצים. יכול להיות שלא לבשנו את המכנסיים מזה שנה כי העלינו עשרה קילוגרמים (אבל נוריד אותם בדיאטת בזק רצחנית תוך חודשיים), כי הצבע כבר לא אופנתי (אבל האופנה תחזור), כי זה לא מתאים לכלום (כרגע). יהיו התירוצים אשר יהיו, גזר הדין הוא חד משמעי: כיוון שלא לבשתם את הבגד חצי שנה ולא תלבשו אותו עוד חצי שנה, פירושו, דרכו לארגז שיוצא מהבית. לטובתכם נסו לא להיות רחמניים.

אם לפחות 50% מהבגדים נמצאים באחד משני הארגזים, אתם יודעים שהצלחתם. הוצאתם רק שליש? נראה שהמיון לא היה ריאלי. אל תסתפקו בפחות מ-50%. נהלו דיאלוג נוסף עם הבגדים.

מניסיון של אנשים רבים ששרדו את התהליך, אני יכולה לומר שגם אז עדיין יישארו בארון בגדים שלא תזדקקו להם, והם יכבידו על המלתחה, כי כשאתם תצטרכו משהו באמת, יהיה קשה לגלות אותו בתוך "היער" שבארון.

חייבים לציין שהמיון לא נועד רק לאוורר ולהיפטר מדברים שאין להם שימוש מזה שנים, המיון אמור ליצור חלל חדש, אליו ייכנסו דברים חדשים. באין מקום ריק לא יגיעו לארון הדברים החדשים. מלבד זאת, ארון עמוס מדי גורם לבגדים להתקמט.

© כל הזכויות שמורות לתמי לנצוט ליבוביץ