טלפון: 03-6913545


קוד הלבוש הבינלאומי להופעה מרשימה וייצוגית

קוד הלבוש הבינלאומי להופעה מרשימה וייצוגית

 

הקוד להופעה מרשימה וייצוגית (כתבה ראשונה בסדרה)

היכרות מעמיקה עם "קוד הלבוש", פיתוח סגנון אישי וטיפוח תדמית עסקית מכובדת

מאת תמי לנצוט ליבוביץ

                     

באירועים שונים, בזירה המקומית או הבין-לאומית, ובדרגות רשמיות שונות, חלה עליכם חובה לציית לקוד הלבוש המקובל בזירה העולמית בעבודה, בעסקים או בחברה. הפרה של הקוד תחבל בתדמיתכם האישית ושום תירוץ לא יתקבל. לכן חובה לכבד וליישם את כללי הקוד תוך הבנה והכרה מלאה שלהם.

לכל אירוע שאנו מוזמנים אליו יש קוד לבוש מקובל וידוע בשפה הבין-לאומית. בדרך כלל קוד הלבוש שיצוין בהזמנה ייקרא על שם סגנון הלבוש המיועד לגברים, למשל: Black Tie – "עניבה שחורה", אך הוא פונה גם לנשים ועליהן לבוא לאירוע לבושות בהתאם לרמת הרשמיות שנקבעה.

הידעתם? קצת היסטוריה:

קוד הלבוש הרשמי התפתח בחצר המלך לואי הארבעה עשר, כשהתקבלה הסכמה על כללי ההתנהגות הנאותים. בזמנו נהגו לצייד כל אורח בכרטיס הוראות עשה ואל תעשה: מה לובשים, למי קדים עמוקות ולמי רק קלות, עם מי אפשר לדבר, על מה מותר לדבר וכולי. כרטיס זה, שנקרא בצרפתית "אטיקט" (Etiquette), סימל את הזכות שנפלה בחיקם של בני המעמדות העליונים להתחכך בבעלי "הדם הכחול".

מטרתו של קוד הלבוש הקדום הייתה להעניק נופך ייחודי לאירועים מסוגים שונים באמצעות הכתבת הסגנון מצד אחד, וגיבוש הידע והכלים למוזמנים מצד אחר, כדי שיוכלו לעקוב אחר הוראות הלבוש וההתנהגות באירועים השונים. הרעיון עובד בהצלחה עד היום ומאפשר לאירועים מסוימים להיות חגיגיים במיוחד. כשאדם נכנס לאירוע, לאחר שהשקיע בלבושו מעבר לרגיל, וכולם סביבו לבושים גם הם במקטורנים ובשמלות ערב, מרחפת בחלל תחושת שייכות למשהו יוצא דופן והאווירה היא מיוחדת במינה.

הטוקסידו המודרני נקרא על שם "טוקסידו פארק" בניו יורק, ששם, בשנת 1890, לבש לראשונה

אמריקאי עשיר בשם גריסוולד לורילרד מעיל ללא זנבות הז'קט. עם הזמן החלו אחרים לחקות את סגנונו, והסגנון האנגלי השמרני הלך ונעלם. אף שהטוקסידו פופולרי פחות בזמננו, הוא עדיין נחשב לסגנון הנצחי של העולם המערבי.

"סמוקינג" הוא כינוי נוסף למערכת הלבוש הפורמלית. מקור השם במנהג עישון הסיגרים, שלכבודו עיצבו אופנאי עבר מעיל מיוחד. את הסמוקינג בעל הכנפות האחוריות, העשוי בד משי וסאטן שדוחים את ריח העישון, נהגו האדונים בעבר ללבוש בצאתם לחדר עישון, ואף שהמנהג עבר מן העולם, הרי השם עדיין בשימוש.

                       _______________________________________________________________________________________________

כשאתם מוזמנים לאירוע וקוד הלבוש הוא Evening dress לכל סגנונותיו, דעו כי מדובר באירוע רשמי וחגיגי וכי המארח מעוניין לא רק בחברתכם, אלא גם בהסכמתכם להשתתף באירוע. בהיענותכם להזמנת המארח, אתם למעשה משדרים לו ולשאר האורחים עד כמה חשובה לכם המסורת.


מתי לובשים סגנון זה או אחר? כאשר יש בקשה מפורשת על גבי ההזמנה. במקומות שונים בעולם מקובל לציית לקוד זה באירועי פתיחה רשמיים, נשפים, חתונות אלגנטיות ואירועים מדיניים ודיפלומטיים למיניהם.

כדי להקל על המשתתפים באירוע מסוג מסוים להתאים את עצמם לכללי הטקס, נהוג לציין את קוד הלבוש על גבי ההזמנה. גם מסעדות יוקרה שרוצות לשמור על סגנונן המכובד מבקשות מהבאים בשעריהן לבוא בז'קט ובעניבה. בפרק זה נתרגם עבורכם את הקודים להוראות תפעול פשוטות.

הטבלה הבאה וההסברים שיבואו בעקבותיה יסייעו לכם לעשות קצת סדר במושגי הלבוש הבין-לאומיים, המשמשים שפה אוניברסלית בכל פינה על הגלובוס כשפה המגשרת על עמים ותרבויות.

                      קוד הלבוש הגלובלי בשלוש קבוצות וב-13 סגנונות

המלתחה הרשמית 

*Formal Dress Code

המלתחה הרשמיתלמחצה

Informal Dress Code *

 

המלתחה העסקית

Business dress code*

 

White Tie

 

Semi-Forma         

Business Formal Dress

Black Tie

 

Cocktail Dress        

Business Smart Casual Dress

Black Tie Optional

 

Festive Informal       

חולצות ללא ז'קט – Business Casual Updated Chic

Black Tie Creative

 

 

מחוץ לשעות העבודה

Casual

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ethnic Dress Code: לבוש אתני של המדינה גם הוא אפשרות לבוש מכובדת בכל אירוע או מפגש ייצוגי ועסקי.

____________________________________________________________________

Active Dress Code: לכל בעלי התפקידים הבכירים והייצוגיים יש סגנון לבוש משותף אחד: מלתחת הספורט לענפיה. לסגנון זה שני כללי ברזל: האחד, במערכת הביגוד הנכונה אתם חייבים להיראות במיטבכם. השני: מלתחת הספורט מבוססת על נוחות ועל אוורור וספיגת הזיעה, ועליה לאפשר לכם להתאמן ביעילות.

___________________________________________________________________

* במקרים רבים תופיע במקום המילה Dress המילה Attire. הכוונה זהה ויש לפעול על פי אותם כללים הנמנים כאן

 

אז מה לובשים?:

קוד סגנון הלבוש

לגבר

לאישה

 

Formal Dress – Black Tie

חליפת טוקסידו, חולצת טוקסידו לבנה

שמלה ארוכה

White Tie

חליפת טוקסידו עם "זנב" ארוך (Tailor) ופפיון לבן

שמלה ארוכה

Black Tie Optional/Creative

טוקסידו/חליפה כהה, אפשר עם חולצה שחורה

שמלה ארוכה או קצרה – לבחירה

Informal Dress –

Semi-Formal

חליפה כהה, חולצה בהירה ועניבה

שמלה עד הקרסול או עד אמצע הברך

Cocktail Dress

חליפה כהה או בלייזר אלגנטי

שמלה עד הברך או חליפת מכנסיים אלגנטית

Festive Informal

בלייזר ועניבה בצבעים נועזים

שמלה קצרה/חולצה אופנתית/מכנסיים וז'קט

Formal Business Dress

חליפה ועניבה

חליפת מכנסיים או חצאית

 

 

Business Casual

מכנסי חאקי, חולצה מכופתרת

ז'קט ומכנסיים שלא כחלק מחליפה

Business Casual Updated Chic

ז'קט ספורטיווי/ סוודר ומכנסיים ספורטיוויות

מיקס & מאץ' – פריטים ואביזרים, למעט ג'ינס

Casual Dress

ג'ינס, מכנסיים, חולצת טי, פולו

ג'ינס

 

Ethnic Dress

לבוש אתני של המדינה הוא גם אפשרות לבוש מכובדת בכל אירוע או מפגש עסקי/ייצוגי.

 

Sportive/Active Dress

 

מכנסיים קצרים, חולצת טי, נעלי ספורט

טייטס, גופיות, נעלי ספורט

 

המלתחה הרשמית –Formal Dress Code

הלבוש הפורמלי בכלל והטוקסידו בפרט יכולים להפוך כל אירוע לקסום ומיוחד, כמו גם לרמוז על תקופה מיוחדת שבה הכול נחגג ברוב טקסיות.

White Tie (Cravat Blanche)

זהו קוד ההופעה הרשמי ביותר שקיים, והוא אופייני לחצר מלוכה, לטקסים בעלי חשיבות בין-לאומית ולאנשים במעמד רם. ההופעה מורכבת מז'קט שחור ארוך בעל "זנב" ארוך (Tailor Tail), ממכנסי ערב שחורים שבצדיהם ולכל אורכם פס סאטן, מחולצה לבנה, מאבנט לבן ומעניבת פרפר לבנה.

עבור נשים מומלץ לבחור בשמלה רשמית ארוכה בצבעי שחור או לבן לפי כללי ה-Black Tie.

 

White tuxedo

מקור קוד לבוש זה, שבסיסו ז'קט לבן ומכנסיים שחורים ועניבת פרפר שחורה, הוא במקומות שמזג האוויר בהם טרופי. מקומות מעטים מחייבים קוד לבוש זה. בתקופתנו הוא קיים בהפלגות יוקרה ובנשפי קיץ רשמיים, כשהמארחים מציינים זאת מראש.

עבור הנשים גורס סגנון לבוש זה שמלה ארוכה או קצרה, שמלת קוקטייל, חליפת ערב או מערכת לבוש בסגנונה האישי. לעתים אופנת הנשים מושפעת מאופנת הגברים, וגם יש נשים שאימצו את חליפת הטוקסידו הנשית, כמו שעשתה מרלין דיטריך האגדתית. איב סן לורן אף עיצב חליפת טוקסידו מיוחדת עבור הנשים. 

 

Black tie (Cravat Noir)

קוד ההופעה הרשמי המוכר והמקובל ביותר: חליפה שחורה המורכבת משלושה חלקים – מכנסיים, וסט או אבנט וז'קט. יחד אתם תילבש חולצה לבנה בגזרת צווארון תואם ותיענב עניבה בקשירת פרפר.

טוקסידו היא חליפה הכוללת ז'קט שחור בעל שוליים מסאטן ומכנסיים תואמים,שבצדיהם פס סאטן לאורך הרגליים. בדרך כלל לובשים את הטוקסידו עם עניבת פרפר וכן עם חולצה לבנה, חפתים, כפתורים דו-ראשיים, נעלי עור שחורות מבריקות וגרבי משי שחורים. יש המוסיפים אבנט תואם סביב המותניים.

חולצות הטוקסידו מגוונות והן שעושות את ההבדל. נקודת המוצא בבחירת סגנון החולצה היא שתיראה טוב עליך ותוכל לנוע בה בחופשיות. חולצות הטוקסידו כוללות מבחר רב של סגנונות, כשהמכנה המשותף שלהן הוא הצבע הלבן. השוני הוא בסוגי הבדים, הצווארונים ומספר הסגנונות, מהחולצה האלגנטית, הפשוטה והחלקה, שקוויה נקיים וישרים וצווארונה קלאסי, ועד החולצה המסורתית שבחזיתה קפלים ולה צווארון "כנפיים" (Wing Collar).

האבנט (Cummerbund) הוא חגורה רחבה עשויה בד, בעלת קפלים רוחביים. הוא אינו אמור להחזיק את המכנסיים. את האבנט לובשים כשהקפלים פונים מעלה, נוהג שנשאר מהתקופה שמטרתם הייתה לאסוף את הפירורים שצנחו בזמן הארוחה מסביב לשולחן. את האבנט או הווסט יש ללבוש רק בחליפות טוקסידו בעלות שורת כפתורים אחת.

 

Creative black tie

סגנון זה מאפשר לגבר להפוך את ההופעה הרשמית למעט "טרנדית" על ידי החלפת החולצה הלבנה המסורתית בחולצה בצבע שחור. אפשרות נוספת היא לוותר על עניבת הפרפר לטובת העניבה הישרה או לוותר לחלוטין על העניבה וללכת בכפתור עליון פתוח.

גרסה נוספת נקראתTexas Black Tie  - סגנון המאפשר נעילת מגפיים במקום נעלי עור שחורות.

 

Black tie optional

קוד לבוש זה מאפשר לכם לבחור אם להופיע לאירוע בטוקסידו או בחליפה כהה. המארח מצפה מכם להופיע בלבוש רשמי אך לא רוצה לכפות עליכם לבוא בטוקסידו. המארח כן ילבש חליפת טוקסידו. אם אינכם בוחרים ללבוש טוקסידו עליכם להגיע בחליפה כהה, וככל שצבע החליפה כהה יותר כך מוטב. חשוב שצבע החולצה לא יהיה נועז מדי, אלא אחד מן הצבעים העסקיים החלקים והבהירים. במקום עניבת פרפר אפשר לענוב עניבה רגילה.

הערה: במקרה שקוד הלבוש אינו מצוין בהזמנה חובה להתקשר ולשאול את המארחים באיזה סגנון או קוד לבוש להגיע. אף אחד מאתנו אינו רוצה לבוא לבוש חגיגי מדי או פשוט מדי לאירוע. יש לזכור שמטרת קוד הלבוש היא שנרגיש במיטבנו וניראה טוב.

עניבת פרפר – הפפיון

האמריקנים קוראים לה "Bow Tie" – קשר עניבה, הצרפתים קוראים לה "Papillon" – פרפר. מצירוף זה נולד הכינוי "עניבת פרפר".

המלתחה הרשמית למחצה -Informal Dress Code  

הקוד הרשמי למחצה הוא צורת הלבוש המאתגרת ביותר. בדרך כלל משמעו שטוקסידו אינו נדרש וגם לא שמלות ארוכות. אירוע חצי רשמי בשעות הערב עדיין יחייב חליפות כהות (עם חולצה לבנה, עניבה כהה, נעליים שחורות וגרביים כהים) עבור הגבר ושמלות קוקטייל עבור האישה. אירוע חצי רשמי בשעות היום משמעו חליפה עבור הגבר, ושמלה קצרה או עד הברך (עם גרביונים דקים חצי שקופים) או חליפת מכנסיים עבור האישה.

Cocktail Dress

קוד הופעה זה פירושו חליפת עסקים איכותית וכהה עבור הגבר ושמלת קוקטייל עבור האישה (אורך השמלה – מתחת לברך). אירוע המחייב קוד לבוש מסוג זה, סביר שיתקיים בשעות אחר הצהריים המוקדמות והערב. השמלה השחורה הקטנה מתאימה להפליא לסגנון זה.

Festive Informal Dress

קוד הופעה זה מאפשר יצירתיות וגיוון, אך עדיין מחייב מראה רשמי. על החליפות להיות בצבעים עסקיים, אך צבעי החולצה והעניבה יכולים להיות בולטים ונועזים, למשל פרחוניים. כוונת אירוע מסוג זה היא ליצור אווירה חגיגית, המתבטאת בין השאר בהופעת האורחים. סוגי הבדים שאפשר לשלב בהופעה זו הם, בין היתר: סאטן, משי, כותנה וכולי. בסגנון זה אנו נתקלים בדרך כלל בחופשות באווירה של נשפים גדולים, כמו על אוניות יוקרה בשיט מפנק.

Semi-Formal Dress

קוד לבוש זה דורש מהגברים ללבוש חליפה מחויטת איכותית כהה בעלת שני חלקים, והרבה פעמים גם שלושה חלקים, הכוללים את המקטורן. הווסט שיילבש יכול להתאים לסגנון האישי של לובש החליפה. הופעה זו אופיינית לתערוכות, לכנסים, לערבי תרבות למיניהם, לבכורות וכולי. יש מצבים שקוד זה קיים גם במשך היום. גם אז הגברים מתבקשים ללבוש חליפה, אך היא אינה חייבת להיות כהה.

מלתחת הנשים גמישה יותר בקוד לבוש זה. נשים יכולות ללבוש שמלות, חליפות מכנסיים או חליפת חצאית, אך עליהן לשים דגש בסוג הבד. עליו להקרין איכות ואלגנטיות, ולשם כך יתאימו בדים כמו: משי, שיפון, סאטן, קטיפה או כל סוג בד שיהלום את האופי והסגנון האישי של הלובשת.

השמלה השחורה הקטנה – פריט בסיסי בכל מלתחה נשית  בכתבה הבאה 

 

כל הזכויות שייכות לתמי לנצוט ליבוביץ