טלפון: 03-6913545


חוצפה ונימוסים

חוצפה ונימוסים

מאת: תמי לנצוט ליבוביץ | 04.05.2024

פעמים רבות אנו מוצאים עצמנו אומרים על אדם זה או אחר "איזו חוצפה", אך מעטות הפעמים שעצרנו לחשוב על משמעות המילה, מקורה וכיצד להשתמש בה, כלומר; מתי אדם אכן חוצפן? האם קיים קשר בין חוצפה ונימוס או האם מדובר בשני עולמות שונים,יש כאלה אשר יאמרו כי נימוס מתייחס להתנהגות וחוצפה הינו מושג בלבד שאינו בהכרח מתייחס להתנהגות אלא למצב עניינים, אווירה או אופי האם זה נכון?

המשך...

אל תשליכני לעת קורונה

אל תשליכני לעת קורונה

מאת: תמי לנצוט ליבוביץ | 01.09.2021

המרחק והבידוד בצורה גורפת והם הראשונים שהיו אמורים להיבדק ולקבל את העזרה המקסימלית, בין היתר גם בבתי אבות מוסדיים ופרטיים שהפכו פופולאריים בשנים האחרונות עם עשרות אלפי אנשים בגיל השלישי שבוחרים לעבור לסגנון חיים זה ולהנות מחיים חברתיים עשירים יותר. במקום זה, נפלה החלטה "לחנך" את הישראלים לקשר משפחתי. במקום טיפול הולם ושקיפות קיבלנו פרסומות מטיפות בטלוויזיה עם "תתקשרו לאבא, לאמא, לסבא ולסבתא",

המשך...

יום המשפחה – "לצאת מהשגרה"

יום המשפחה – "לצאת מהשגרה"

מאת: תמי לנצוט ליבוביץ  | 10.02.2022

בזמנו בארץ ובמרבית מדינות העולם חגגו יום זה בשמות שונים. "יום האם", "יום האב", יום שנועד להעריך את האמא או האבא ואת טיפולם המסור בבית ובמשפחה. ככל שהעולם מתקדם ודפוסי ההתנהגות המשפחתיים משתנים, משפחות הופכות להיות חד הוריות, מבחירה או משכול, המושג "יום המשפחה" הוא חדש יחסית, הוא מתחשב ומתייחס לכל מבנה ומצב משפחתי.

המשך...

יום המשפחה בעידן העכשווי

יום המשפחה בעידן העכשווי

מאת: תמי לנצוט ליבוביץ | 01.02.2022

בעקבות שינויים חברתיים ותרבותיים בעולם, שונה יום האם ליום המשפחה: ביום האם הדגישו את תפקידיה של האם כמטפלת בבית ובילדים, תפיסה מסורתית של האם ותפקידיה. ביום המשפחה מדגישים את הקשרים בין בני המשפחה הקרובה והמורחבת ונותנים את הדעת על מהות האהבה ועל התמיכה ההדדית בין בני המשפחה. התפיסה היא של חלוקת תפקידים שוויונית במשפחה, ומתן הכרה לכל סוגי המשפחות השונות: גרושים, משפחות חד הוריות, משפחות חד מיניות וכולי.

המשך...

שגרת קורונה 24/7

שגרת קורונה 24/7

מאת: תמי לנצוט ליבוביץ | 10.05.2020

עד היום רק קראנו בספרים או ראינו בסרטים תרחישי מגיפה כאלו ופתאום עלינו להתמודד אתם פנים אל פנים. הנתק מהמשפחה והחברים, הבידוד, החדשות שמשודרות 24/7 ואפילו המסכות יוצרים יחד מצב חדש, לא ברור ומלחיץ, אבל איזה מזל שיש לנו זה את זה. איזה מזל שדווקא עם בני הבית שלנו מותר לשבת קרוב ולחבק לחיקנו ולהרגיע שהכל יהיה בסדר. אם ננסה להסביר את זה לילדים, ולהאמין בזה בעצמנו, המבוגרים - נצליח להפוך את הבית הקטן שלנו לאי של שפיות.

המשך...

סיביליטי בממ"ד ובדרך למרחב המוגן

סיביליטי בממ"ד ובדרך למרחב המוגן

מאת: תמי לנצוט ליבוביץ | 19.03.2024

ההסתגרות בבית ובסמוך לו, האינטנסיביות המשפחתית, האינטימיות המאולצת עם שאינם בני משפחה או קרובים בתוך המרחב המוגן – כל אלה הם חלק ממנת חלקו של העורף וזו בהחלט מנה שלא פשוט לעכל. בשעות קשות כאלה, שבהן אדם מתמודד עם סכנות קיומיות, נחשפות לא פעם חולשות אנושיות. בשעות האלה חשוב לשמור על מקסימום רגישות והתחשבות בסביבה.

המשך...

בחזרה לבית הספר

בחזרה לבית הספר

מאת: תמי לנצוט ליבוביץ | 20.09.2022

רוב התלמידים ובעיקר בכיתות הנמוכות (שלא נדבר על כיתה א'), מאוד שמחים ומתרגשים לחזור לבית- הספר, שהרי גם להם החופש בשלב מסוים כבר נמאס, מה גם שהפרפרים בבטן מתחילים כבר בזמן רכישת כל הציוד לבית-הספר ועטיפת הספרים והמחברות. בנוסף ישנם עדיין בתי הספר המחייבים תלבושת אחידה וזהו הרי טקס נוסף של רכישת בגדים חדשים המיוחדים אך ורק לבית הספר, לרגל תחילת שנת הלימודים.

המשך...

על נימוסים, הורים וילדים

על נימוסים, הורים וילדים

מאת: תמי לנצוט ליבוביץ | 06.04.2020

על נימוסים,הורים וילדים מאת:תמי לנצוט ליבוביץ ילדים נולדים לעולם עם כישורי תקשורת מולדים,טבעיים וחזקים ,החיוך ,ההתחשבות ויכולת החיקוי והניסיון לנסות להדמות למבוגרים הסובבים אותם ולכן אין דרך טובה יותר להקנות נימוסים לילדים דרך הדוגמא האישית. כאשר ילד קטן עדיין בכדי להבין את מהות הנימוס, ההורה צריך להחדיר לו את המשמעות באמצעות מעשים שהוא עצמו עושה. כבר בשלב הזה, ההורה יכול להראות לילדו איך האנשים מתייחסים זה לזה, תוך שהוא מדגים לילד כיצד הוא עצמו מתייחס לאנשים שסביבו. ילד שרואה את הוריו מדברים

המשך...

בשמחה תלדי בנים

בשמחה תלדי בנים

מאת: תמי לנצוט ליבוביץ  | 31.12.2021

ילדים זה שמחה, אומר השיר ואומרים כל מי שהפכו כבר להורים, אבל טקס ברית המילה היה עבור רבים מהם רגע טראומטי. ההתמודדות עם עולל רך בימים, שעומד לעבור הליך כירורגי, בעוד אימו מסתובבת בין אורחיה כואבת ותפוחה עדיין, ההורמונים משתוללים בקרבה, הוא לא בדיוק מה שאפשר להגדיר "סיבה למסיבה".

המשך...

כוחה של מילה - הורים וילדים

כוחה של מילה - הורים וילדים

מאת: תמי לנצוט ליבוביץ | 06.04.2020

חינוך הילדים לנימוסים חייב להתבצע בסיבה נינוחה,בארבע עיניים. אי אפשר להעיר לילד מול אנשים אחרים ,כגון מבוגרים או חברים שלו, גם סיטואציה פומבית כמו ביקור אצל קרובי משפחה כמו סבא וסבתא או חברים קרובים אינה מתאימה לכך. הדבר יגרום מבוכה רבה לילד,הילד ייעלב,יפגע ומצב זה יעורר התנגדות מצידו ואז תושג התוצאה ההפוכה בדיוק. יחד עם זאת, ילדים חייבים לדעת ולהפנים שיש קודי התנהגות שונים במצבים ומקומות שונים,

המשך...

נימוסים לקטנטנים - חלק ב'

נימוסים לקטנטנים - חלק ב'

מאת: תמי לנצוט ליבוביץ | 20.04.2017

חלק ב' של הסיפורים הקצרים ילדים יכולים להתחיל להיות מחונכים לנימוס. אם הילד שלכם שומע בבית באופן סדיר את המילים "תודה", "בבקשה" ו-"סליחה" – הוא ידע להשתמש במילים אלה ויפנים את חשיבותם כבר מגיל צעיר מאוד.

המשך...

נימוסים לקטנטנים - חלק א'

נימוסים לקטנטנים - חלק א'

מאת: תמי לנצוט ליבוביץ | 05.03.2022

נחמד ויעיל להתחיל לחנך לעקרונות ולערכי נימוס כבר בשנים הראשונות את ילדינו. מאחר ומדובר בתהליך ממושך בעל שלבים רבים, ככל שנקדים כך התוצאות תהינה טובות יותר. כיאה לכל תהליך חינוכי, הגורם החשוב ביותר הוא המחנך – אתם – והדוגמה האישית שאתם נותנים לילדים שלכם. כבר בגיל מאוד צעיר – החל מהשלב בו הם מבינים הקשרים של דיבור ומפנימים את משמעות המילים שהם שומעים – ילדים יכולים להתחיל להיות מחונכים לנימוס.

המשך...

   על החיים ועל המוות

על החיים ועל המוות

מאת: תמי לנצוט ליבוביץ  | 26.12.2023

כשהמוות מכה קרוב אלינו, כאשר חבר, קרוב משפחה, אבא, אמא בנים ובנות, ילדים בכל גיל, חיילים ואזרחים במבצעים ומלחמות, קשה מאוד לחזור, להמשיך ולשדר "עסקים" כרגיל. מסביב לנו החיים אמנם ממשיכים להתנהל - השמש זורחת, אנשים קמים בבוקר לעיסוקיהם וחוזרים לעת ערב אל משפחותיהם - אבל אצל האבלים הכול נעצר ומשתבש.

המשך...

חינוך לנימוסים מתחיל מגיל צעיר

חינוך לנימוסים מתחיל מגיל צעיר

מאת: תמי לנצוט ליבוביץ | 01.02.2022

הורים שמעוניינים לתת לילדים שלכם את הכלים הנכונים וההרגלים הבריאים לכל חייהם – שמים דגש נכון וטבעי על חינוך נכון לנימוסים. חינוך לנימוסים הוא עולם רחב ומגוון בפני עצמו – וישנן הרבה דקויות ועקרונות שחשוב לשים אליהם לב. כיאה לכל תהליך חינוכי, הגורם החשוב ביותר הוא המחנך – אתם – והדוגמה האישית שאתם נותנים לילדים שלכם. כבר בגיל מאוד צעיר – החל מהשלב בו הם מבינים הקשרים של דיבור ומפנימים את משמעות המילים שהם שומעים – ילדים יכולים להתחיל להיות מחונכים לנימוס

המשך...

יחסי הורים ובני נוער במשפחה

יחסי הורים ובני נוער במשפחה

מאת: תמי לנצוט ליבוביץ | 01.02.2022

להתבגר היום זה שונה מלהתבגר פעם, אך אין זה אומר יותר או פחות קשה, זה אחרת, גיל ההתבגרות הוא גיל קשה גם לנוער וגם להורים.

המשך...

שפת גוף - הורים ילדים

שפת גוף - הורים ילדים

מאת: תמי לנצוט ליבוביץ | 06.04.2020

האם קרה לנו פעם כשהיינו במסיבת הסיום של ילדינו וראינו את עומר הבן של שירלי ויובל, על הבמה, לא זיהינו אותו בתחילה, אך כששירלי, האימא, שישבה לצדי שאלה מה את אומרת על עומר נפל לי האסימון, הרי ההליכה שלו ממש של יובל אביו אי אפשר לטעות - ממש יובל קטן.

המשך...

נימוסים וחיות מחמד

נימוסים וחיות מחמד

מאת: תמי לנצוט ליבוביץ | 13.04.2017

בני אדם בעולם מתחלקים לשתי קבוצות כאשר מדובר בגישה ורגש לבעלי חיים (ההתייחסות במאמר זה הוא לחיות מחמד). אלו שמגדלים את חיות המחמד כבני המשפחה ברגש חם, אוהב ודואג, לעומתם הקבוצה שאינה חיה בשלום עם בעלי חיים ו"לא מבינים" איך מגדלים חיות אלו בבית.

המשך...

איך שומרים על השפיות כשהילדים בחופש?

איך שומרים על השפיות כשהילדים בחופש?

מאת: תמי לנצוט ליבוביץ | 26.08.2017

החופש הגדול כבר כאן! עבור בני הנוער זה אומר לבלות את מרבית שעות היממה בחוף הים עם חברים ועם ה-iPod. אך עבור הורים עם ילדים קטנים יותר זה אומר ב-ל-א-ג-ן!הורים ובעיקר אמהות צריכות להיות יצירתיות במהלך החופש הגדול, ובזמן שנשאר מהחופש הגדול – אפשר אפילו ליהנות ממנו בלי לבזבז הרבה כסף. לשם כך צריך לתכנן מראש מה יהיה סדר היום.

המשך...