טלפון: 03-6913545


יום המשפחה בעידן העכשווי

יום המשפחה בעידן העכשווי

יום המשפחה בעידן המודרני
תמי לנצוט ליבוביץ
 

יום המשפחה הוא מועד המצוין בישראל ובמדינות נוספות בעולם. בישראל הוא מצוין ב ל' בשבט, (השנה היום נחגג ב- 1 בפברואר 2022 ) התאריך שבו נפטרה הנרייטה סאלד אשר הקימה את ההסתדרות הציונית הדסה, ארגון הנשים הציוניות, וכונתה "אם הילדים".

בעקבות שינויים חברתיים ותרבותיים בעולם, שונה יום האם ליום המשפחה: ביום האם הדגישו את תפקידיה של האם כמטפלת בבית ובילדים, תפיסה מסורתית של האם ותפקידיה. ביום המשפחה מדגישים את הקשרים בין בני המשפחה הקרובה והמורחבת ונותנים את הדעת על מהות האהבה ועל התמיכה ההדדית בין בני המשפחה. התפיסה היא של חלוקת תפקידים שוויונית במשפחה, ומתן הכרה לכל סוגי המשפחות השונות: גרושים, משפחות חד הוריות, משפחות חד מיניות וכולי.

מעט היסטוריה:
יום האם נחגג לראשונה ביוון העתיקה, והיה החג של ריאה, אם כל האלים. עם התפשטות הנצרות חגגו את "יום אם הכנסייה", ובמהלך השנים החג התמזג עם "יום האם". ב-1600 ציינו לכבוד אימהות בריטניה את "יום ראשון של האימהות". ביום ראשון זה קיבלו העבדים חופשה על מנת שיגיעו לבתיהם לחגוג את המועד. בחג נאכלה עוגה מיוחדת שנקראה "עוגת האם".

בארצות הברית התפתח מושג "יום האם" במחצית השנייה של המאה ה-19. במשמעותו המוכרת כיום, בתור תאריך המציין את פועלן של נשים ושל אימהות, נחוג יום האם לראשונה בשנת 1908 במדינת מערב וירג'יניה. ב-1914 הכריז הנשיא וודרו וילסון על יום האם כעל חג לאומי, והוא נקבע ליום ראשון השני בחודש מאי. פרח הציפורן הלבן, המסמל את הטוהר וכוח הסבל של האם, נקבע כסמלו של היום.

נוהגי יום המשפחה
ביום זה ראוי לתת דגש על כיבוד ההורים, ולהראות את המשקל האמיתי והחשוב שלהם בחיי היום יום, וגם את הנתינה מצד הילד להורה. המטרה בחגיגות יום המשפחה הוא לחגוג אותו ביחד, כישות אחת. לצורך חגיגות יום המשפחה יש לחשוב על יום כיף שיענה לצרכים ולרצונות של כל חברי המשפחה על מנת שיוכלו לחגוג אותו יחדיו.

יש החוגגים את יום המשפחה בארוחה גדולה. בין המתנות המקובלות הניתנות להורים ביום זה: כרטיסי ברכה, פרחים, ממתקים או כל מתנה אחרת שתשמח את ליבם של ההורים. בגני הילדים ובבתי הספר נוהגים להכין מתנות מעשה ידי הילדים להוריהם.

נתונים מהלשכה המרכזית לסטטיסטיקה לכבוד יום המשפחה משנת 2017:


המשפחה הישראלית כוללת בממוצע 3.7 נפשות.
• כמחצית מהמשפחות מורכבות מזוג הורים וילדים עד גיל 17.
• כ-105 אלף משפחות הן חד-הוריות עם ילדים עד גיל 17.
• מספר האימהות החד הוריות ברווקות גדל משנת 2000 בכ-80%.
• מחוז תל אביב מאופיין באחוז הגבוה ביותר של זוגות ללא ילדים, ובאחוז הנמוך ביותר של זוגות עם ילדים עד גיל 17.

 

יום המשפחה 2019: 88% מהעובדים מעדיפים זמן משפחתי על פני קידום - מעריב 

                                             

                                                                                                     יום משפחה שמח!