טלפון: 03-6913545


יום המשפחה – "לצאת מהשגרה"

יום המשפחה – "לצאת מהשגרה"

יום המשפחה – "לצאת מהשגרה"
תמי לנצוט ליבוביץ CIP
 

ביהדות ישנו דגש חזק על משמעות המשפחה: "כבד את אביך ואת אמך – למען יאריכון ימיך על האדמה אשר יהוה אלוהיך נתן לך".

על משפט זה אנו גדלים ומתחנכים. משפט זה הופך למובן מאליו והדינמיקה של החיים, העיסוקים והמתחים, המרחקים הגיאוגרפיים לאט לאט שוחקים את חשיבות הגרעין המשפחתי שהיהדות בבסיסה כל כך טיפחה.

יום המשפחה שחל השנה ב- 1 בפברואר 2022 הוא הזדמנות מצוינת להקדיש יום נעים ומיוחד, תשומת לב חמה ומיוחדת לבני המשפחה. כלומר, להורים, לאחים ולאחיות ולסבים ולסבתות. יום שצריך להודות בו על כך שהם תמיד שם בשבילנו ולהפוך יום זה ליום חג ושמחה.

נהוג שהילדים חוגגים את יום המשפחה להורים, בבתי הספר והגנים. הנושא מסתיים באירוע חגיגי המשלב פעילות של הילדים, ההורים וגם הסבים והסבתות. זאת לאחר תקופה ארוכה של שעורים בנושא, פעילויות, סיפורים אישיים של המשפחות שגורמים לאיחוד ולעניין שהחיים היום יומיים דוחקים הצידה בגלל השגרה והזמן שרץ מהר מדי.

בזמנו בארץ ובמרבית מדינות העולם חגגו יום זה בשמות שונים. "יום האם", "יום האב", יום שנועד להעריך את האמא או האבא ואת טיפולם המסור בבית ובמשפחה. ככל שהעולם מתקדם ודפוסי ההתנהגות המשפחתיים משתנים, משפחות הופכות להיות חד הוריות, מבחירה או משכול, המושג "יום המשפחה" הוא חדש יחסית, הוא מתחשב ומתייחס לכל מבנה ומצב משפחתי.

את יום המשפחה אפשר לחגוג באלף ואחת דרכים: פיקניק משפחתי, ארוחה כיפית בבית, יציאה לתיאטרון או לסרט, ביקור בגן הלאומי האהוב או פשוט לראות כולם יחד אלבומי משפחה ישנים ולהעלות חוויות מפעם ועוד ועוד....

כדאי מאוד לחשוב על הבילוי המשותף ביום המשפחה מבעוד מועד וכך למנוע התלבטויות וויכוחים מיותרים ביום עצמו. הדגש צריך להיות על בילוי שיתאים לכולם ולא יהיה העדפה ספציפית של מישהו מבני המשפחה.

חשוב להדגיש שכל בני המשפחה צריכים להכין משהו האחד לשני ואף אחד לא מקבל פטור! יש לתת את ההרגשה שמה שאנחנו עושים – נעשה מכל הלב ומרצון רב ולא בכדי לצאת מידי חובה. לא כדאי להשקיע במתנות יקרות ערך. מתנה שהיא יצירה פרי ידכם – היא המתנה המועדפת והמוערכת ביותר.

כיום נהוג לחגוג את ולציין את יום המשפחה לא רק בגני הילדים ובבתי הספר אלא גם במקומות העבודה. חלק מהמעסיקים מקדישים יום זה לפעילות מיוחדת עבור העובדים, וחלק פשוט מפנקים את העובדים בשוקולדים או בזרי פרחים.

לסיום, כדאי להזכיר לכל אחד במשפחה שאמנם יום המשפחה חל פעם בשנה, אבל רצוי מאוד ואף צריך לאמץ אותו לשגרת החיים.
 

יום משפחה שמח לכולם! 
 

© כל הזכויות שמורות לתמי לנצוט ליבוביץ