טלפון: 03-6913545


בשמחה תלדי בנים

בשמחה תלדי בנים

בשמחה תלדי בנים
מתכון לאירוע ברית מילה מנצח
תמי לנצוט ליבוביץ AICI, CIP
תאריך: 5.6.08

ילדים זה שמחה, אומר השיר ואומרים כל מי שהפכו כבר להורים, אבל טקס ברית המילה היה עבור רבים מהם רגע טראומטי. ההתמודדות עם עולל רך בימים, שעומד לעבור הליך כירורגי, בעוד אימו מסתובבת בין אורחיה כואבת ותפוחה עדיין, ההורמונים משתוללים בקרבה, הוא לא בדיוק מה שאפשר להגדיר "סיבה למסיבה".

לשמחתנו, כל הצרמוניה הזאת פסה מן העולם. את האירוע המלחיץ והבומבסטי מחליף טקס צנוע ובלתי מחייב, שעושה חסד גם עם היילוד, גם עם ההורים וגם עם אורחיהם. ברית המילה החדשה היא אירוע מינימליסטי ומהנה, שמותיר בקרב כל משתתפיו טעם של עוד.

המבקשים לערוך ברית מילה עדכנית מפרידים היום בין קודש לחול. החלק הכירורגי מתבצע סביב ליום השמיני בדרך כלל, בפורום מצומצם מאוד ולעיתים אפילו בבית החולים, עם רופא שהוא מוהל, או בבית המוהל, שמצויד בהכשרה רפואית. כשהתינוק וההורים מתאוששים מהמילה ולאחר שהכול עבר בשלום, הם מתפנים לתכנון האירוע. לרוב קשה להימנע מן הלחץ הסביבתי הדוחק בהורים לשתף את קרוביהם בשמחתם. הנה כמה המלצות לאירוע שמצד אחד משתלב בקלילות בחיי המזמינים והמוזמנים ומצד שני, לא מכביד מאוד על הכיס, במילים אחרות – מתכון להצלחה.

התנהלות האירוע
הטרנד החדש שתפס בארץ באיחור לא כל-כך אופנתי הוא ה"Happy Hour". משמעות המושג "האפי אוור" היא פרק זמן, בדרך כלל בשעות בין הערביים, שבו מגישים ברים, מסעדות ואולמות אירועים שתייה אלכוהולית ומזון קל בהנחה. מקור המנהג בתקופת איסור השתייה בארצות הברית, כאשר המסעדות לא הגישו אלכוהול ואנשים נהגו לסור למקומות שתייה מאולתרים ובלתי חוקיים כדי לשתות לפני ארוחת הערב. הנוהג הושרש בארצות הברית ובאירופה והוא סוג בילוי נפוץ שלאחר שעות העבודה.

הרעיון שעומד מאחורי אירוע "האפי אוור" הוא בדיוק זה - לשלב את אירוע הברית/או שמחת הבת בסדר יומם של האורחים. לא צריך לצאת באמצע העבודה בשעות הלחץ בעבודה ולחץ התנועה ולחזור בחזרה. וכן אין צורך להגיע הביתה, להתלבש ואז שוב לצאת לאירוע לאחר יום עבודה ארוך ומייגע. האירוע שמתחיל בסביבות השעה חמש וחצי ונמשך כשלוש שעות, הופך הרבה יותר נגיש ונוח לאורחים שלכם וגם לכם - המשפחה הגאה שיכולה לארח עם הרך הנולד את אורחיה בשמחה ובאהבה.

נוהלי ההזמנה בברית מילה עדכנית כזו, הם בלתי פורמליים. לרוב הזמנה טלפונית כמה ימים לפני המועד תספיק, ואולי טלפון לפני יום האירוע להזכיר לחברים הקרובים (שאולי לא רשמו לפניהם את המועד המדויק). זכרו להתקשר אל אותם מוזמנים גם אחרי האירוע, כדי להודות להם על השתתפותם.

הכיבוד ממשיך את אותו הקו: אתם לא מצופים להגיש ארוחה, אלא מזון שנוטה לכיוון הקוקטייל פארטי. לרוב ייפתח האירוע בקבלת פנים עם אפטייזרים וקוקטיילים, משם ימשיך לפינות בופה קטנות ואסתטיות, שבהחלט יכולות להיות צמחוניות, על מנת שלא להכביד. המטרה היא לרפד את בטנם של השותים, מבלי לפגום בניידותם.

סדרי הישיבה באירוע שכזה אינם קבועים. כדאי להכין שולחנות וכסאות למבוגרים יותר, ומרחב תמרון בין כסאות בר, פינות ישיבה אלטרנטיביות ועמידה לשאר באי הערב. הרעיון הוא לשמור על אווירה חופשית וזורמת, לתת לכל אדם את החירות להתנהל כרצונו, להתחבר למי שמושך את תשומת לבו, לקום ולשבת כל אימת שירצה. הצלחת הערב טמונה במינגלינג שיעשו המוזמנים, מצוידים במשקאות ובנשנושים, ובאווירה שתיווצר סביבו.

היות והרך הנולד הוא הסיבה לאירוע והמוזמנים בהחלט סקרנים להכירו, יפה יהיה שההורים המאושרים ובעיקר האבא המאושר והגאה יסתובב בין האורחים ויכיר להם את התינוק החדש בשמו.
צריך לזכור שהאווירה מאוד חשובה באירוע מאין זה, ובדרך כלל מי שנותן את טון אווירת המקום הם המארחים.

מתנות לברית מילה
לסיום – מתנות. ראשית, שתי נקודות למחשבה:
• רמת הקרבה ליילוד.
• מיקומו בין האחים – האם זהו ילד ראשון או לאו?

במועד המסיבה, לרוב הוענקו כבר מתנות מהשפחה הקרובה, עתה מגיע תורם של המעגלים הרחוקים יותר. מפאת ההזמנה הקרובה למועד האירוע, בהחלט מקובל היום להביא צ'ק וההורים לרוב מאוד שמחים לקבל אותו. ילד הוא הוצאה לא קטנה וצ'קים חוסכים להורים התרוצצות של החלפת מתנות שאינן מתאימות לתינוק או להם.

אם יש לכם זמן לסור לאחת מהרשתות לטף, המתנה הטובה ביותר בעיני היא תלושים. היא מאפשרת להורים לבוא בזמנם הפנוי, בלי לחץ של מועד החלפה אחרון, ולבחור מה שחסר להם או מתחשק להם. מאוד יפה לצרף לתלושים מתנה קטנה, שמעידה על תשומת לב נוספת. זה כבר משדרג את התלושים והופך אותם מסכום בגובה כלשהו למתנה עם ערך סנטימנטלי.

אם יש ילד נוסף במשפחה, מן הראוי לכבד גם אותו במתנה סמלית, אבל המנעו מן הנוהג להביא מתנה רק לבן הבכור ולהזניח את הקטן. במתנות, כמו במתנות, יש כמובן להתייחס לעטיפה ולברכה. לאחרונה נפוצה אופנה של הורדת הזמנות מהאינטרנט. לעיתים יש ביניהן ברכות נחמדות, אולם הן אינן תחליף לכמה מילים אישיות מהלב הכתובות בכתב יד.

© כל הזכויות שמורות לתמי לנצוט ליבוביץ