טלפון: 03-6913545


הנימוס, הכביש והטלפון הסלולרי

הנימוס, הכביש והטלפון הסלולרי

הקשר בין כללי הנימוס ותאונות הדרכים
תמי לנצוט ליבוביץ
 

היום, ה-1 בנובמבר 2010 יצוין יום המודעות לבטיחות בדרכים. אני משוכנעת כי יסכימו כולם שאנו לא צריכים יום מיוחד בכדי להבין את החשיבות שבנהיגה זהירה ובטוחה, אולם היום יותר מתמיד אנו נדרשים להבין כי ההגה לאותה הבטיחות, נמצא בידיים שלנו.

יום המודעות לבטיחות בדרכים יוקדש השנה לנושא ספציפי אותו בחרה הרשות הלאומית לבטיחות בדרכים והוא נושא היסח הדעת כתוצאה משימוש בטלפון הנייד בזמן הנהיגה. ההערכה היא שכחמישית מהתאונות נגרמות בשל חוסר תשומת לב וריכוז מפאת דברים שמסיחים את דעת הנהג/ת מהכביש. דווקא הטכנולוגיה המודרנית, היא שהביאה את הגורם מספר אחד לחוסר תשומת לב - הטלפון הנייד.

אין ספק כי שיחה בטלפון נייד פוגעת בביצועי הנהיגה שלנו. היא מעלה את זמן התגובה, מפחיתה את היכולת לגלות ולזהות אובייקטים בזמן, מגדילה את מספר הסטיות מנתיב הנסיעה ופוגעת ביכולת לשמור מרחק מכלי רכב אחרים.

הגרוע ביותר הוא הסמס SMS. כתיבתו או קריאתו במהלך הנהיגה, פוגעת באופן חמור בריכוז שלנו בדרך, שכן היא גורמת להסרת המבט מהכביש לזמן ממושך, דבר מסוכן ביותר. אני טוענת שהתנהגות זו, שיחה או כתיבת הודעה - שתיהן קשורות קשר אדוק לנימוסים.

בשבחי הדיבורית? האומנם?

כמה פעמים יוצא לכם לנהל שיחות עסקיות במהלך הנהיגה ולו רק בגלל ההזדמנות הנהדרת לחסוך את זמן הנהיגה ולנצל אותו לעבודה? שימו עצמכם בצד השני. כלום לא הייתם מעדיפים כשאתם משוחחים עם מישהו להיות במוקד תשומת ליבו? האם לא קרה לכם שבמהלך השיחה מלמל הדובר משפטים הקשורים לכביש ולרכבים הנוסעים מולו, ורק אז שב לשיחה איתכם? האם לדעתכם, שיחה המתנהלת תוך כדי שאחד הדוברים עסוק במעשה אחר, היא מכובדת? ובכן, לא רק שהיא אינה מכובדת ומנומסת, היא גם מסוכנת מעין כמותה. ושימו לב - עוד לא דיברתי על נהיגה ללא דיבורית!

האם קרה לכם שבעת נהיגה בכביש, ניסיתם להשתלב בתנועה אולם הנוסע בנתיב לצידכם לא נתן לכם להשתלב ולו רק בגלל שלא שם ליבו אליכם, עת היה שקוע בשיחה בסלולרי? אני מניחה שקרה. אני גם בטוחה שאתם מבינים שמי שזקוק ליחס הראוי הוא לא רק המשוחח מן הצד השני, אלא גם השכן שעל הכביש. הוא הוא שראוי למלוא תשומת הלב כאשר אנו נוהגים ברכב.

הזמן בעידן המודרני הוא מצרך יקר. העולם היום מאופיין בתקשורת אלקטרונית מהירה, המאפשרת סיפוק צרכים מידי. אבל לפעמים מוטב אחרת. התשובה ל-SMS יכולה להמתין והאמינו לי שלא יהיה זה לא מנומס לתת לאדם השני לחכות מעט עד שתסיימו את הנסיעה. זה הרבה יותר לא ראוי ולא מנומס לא להתייחס לנוהגים האחרים על הכביש, שלא לדבר על הולכי הרגל. ושוב - לא מנומס ואף מסוכן ביותר!

השאלה היא, מה עושים?

תחילה, ברור שלא מדובר בפתרון מהיר שמתבצע מהיום להיום. מדובר בתהליך ארוך אותו אנו יכולים להתחיל וליישם כבר היום בדרך לעבודה. לפני שאפרט את הדרכים לפתרון, זה המקום להבהיר את הקשר בין נימוס לאופן הנהיגה. הנימוס הוא הדבר האלמנטרי והבסיסי ביותר ומשמעותו היא התחשבות, התייחסות. עליך להתייחס לאדם שלידך כשם שהיית רוצה שהוא יתייחס אליך. זה תופס בחיים בכלל אבל גם ובמיוחד... בנהיגה!

הבה נרגיל עצמנו למחוות בסיסיות של נימוס תוך כדי הנהיגה וזאת בלי קשר לשימוש בטלפון הנייד. ניתן לנהגים להשתלב בתנועה, ניתן לנהג שלפנינו להשלים את החניה מבלי להיצמד אליו ולצפצף ברוגז, ניתן להולכי הרגל לחצות את הכביש בבטחה וכמובן, אם עושים לנו מחווה כלשהי - נודה בחיוך, בתנועת יד או בתנועת ראש.

אם נחזור ליום המצוין היום ולבעיית היסח הדעת בנהיגה, חשוב שנזכור כמה כללים חשובים המשלבים בין הטלפון הסלולרי, בטיחות בדרכים, נימוסים ונוהגים לנוהגים:

1. המטלפן לטלפון הנייד שלנו, לא תמיד יודע היכן אנו ולא תמיד מודע לכך שאנו בזמן נהיגה. מותר וראוי לציין זאת ולדחות את השיחה אם אינה קריטית, למועד בו תהיו פנויים. במקרים רבים אתם אינכם לבד ברכב. חשוב לציין זאת כבר בראשית השיחה.

2. כאשר אתם מתקשרים - אל תשכחו לברך בברכת שלום/בוקר טוב/ערב טוב. אתם אף פעם אינכם יודעים מי הנוכחים הנוספים, אם ישנם כאלה ברכב. ברכת השלום תתן גם הזדמנות לנוהג שבצד השני לציין זאת בטרם תפתחו בשיחה. אם לא דחיתם אותה כמובן...

3. כאשר אתם נוהגים והטלפון מצלצל, אל תתאמצו לראות מי המטלפן. התרכזו בכביש ושאלו לזהות הצד השני. התנצלו והסבירו זאת בכך שאתם נוהגים ומרוכזים בנהיגה ולא בצג הטלפון. האמינו לי שהצד השני יעריך ויכבד זאת.

4. שיחת טלפון בדיבורית בנוכחות הנוסעים עימכם, נותנת הזדמנות לחשוף מעט מידע על הצד השני. אל תנצלו זאת ואל תרכלו עליו עם תום השיחה.

5. הימנעו משיחות קולניות ומתלהמות כשאתם נוהגים. אל תשכחו שכולם רואים אתכם. ושוב...אם ניתן, אנא הימנעו משיחות טלפונית בכלל.

6. הרי לכם דילמה- והיה ושיחת הטלפון אותה ביצעתם נותקה, נשאלת השאלה מי חוזר אל מי. כללי הנימוס קובעים כי יהיה זה המטלפן המקורי שישוב ויתקשר. כמובן שאם אתם המטלפנים, ואתם נוהגים ברכב, מוטב לדחות השיחה למועד מאוחר יותר.

7. דיברנו רבות על הטלפון הסלולרי, אולם לא אחת אנו רואים נהגים מעשנים, הסיגריה ביד אחת והטלפון הנייד ביד השנייה, תוך כדי שמרפק היד נשען על שמשת החלון, כאילו שההגה מפריע להם...ומה יש להגיד פה על נימוס ועל נוהג...הרי שכל מילה מיותרת.

8. שליחת, כתיבת וקריאת SMS בזמן הנהיגה היא מחוץ לתחום! הדבר מסוכן בצורה קיצונית ובוודאי שלא מכבד את יתר הנהגים בכביש.

9. לא רק שיחות הטלפון מסוכנות בנהיגה ולא רק ה- SMS גם שמיעת ההודעות מסיחה את הדעת מהכביש.

10. טיפ קטן - נסו ולו ליום "לשכוח" את הטלפון הסלולרי בבית. השלווה שתחושו תעניק לכם לטעמי את הפרופורציות למה באמת חשוב בחיים.

שתהינה לכם רק נסיעות בטוחות, מכבדות ומכובדות ובעיקר מנומסות!

© כל הזכויות שמורות לתמי לנצוט ליבוביץ