טלפון: 03-6913545


נימוסים והליכות בקולנוע ובתאטרון

נימוסים והליכות בקולנוע ובתאטרון

קוד התרבות, הנימוס והנוהג באולמות הקולנוע – עשרת הדברות
תמי לנצוט ליבוביץ
 

לא צריך להיות "חיית מסיבות", בכדי להסכים שנחמד לצאת מהבית לבלות. האופציות המודרניות מאפשרות לנו לצפות בסרט בכל מקום כמעט - בבית בדי. וי. די ובמחשב ואפילו ברכב (להוציא כמובן את הנהג, כן?) ועדיין, למרות שהכול ונגיש זמין בין כתלי הבית, אין כמו לראות סרט בגודל מקורי עם מערכת קול מקצועית המאפשרת להרגיש כחלק ביליתי נפרד מעלילת הסרט.

יחד עם זאת, נחמד להיות בחברת חברים ובני משפחה ובכלל נחמד לראות ולהראות. כיף להתלבש יפה, אולי אפילו לנסות להרשים ולמשוך תשומת לב, אבל לפעמים, בגלל חוסר מחשבה והתחשבות מצידנו, הרושם שאנו עושים במקומות אלה, עלול דווקא להיפגע.

גם להתנהגות יומיומית שאינה עסקית, יש קוד וחשוב שלא נשכח מספר כללי אצבע להתנהגות מנומסת בבית הקולנוע, גם ובעיקר אחרי שהקולנוע קצת איבד מחשיבותו בחיינו לחלק מאתנו.

על טעם ועל ריח - זה מתחיל עוד לפני שיצאנו מהבית. נכון, אנחנו מאוד אוהבים את הבושם החדש או את האפטר שייב היקר שהבאנו מהדיוטי פרי. ריח הוא עניין של טעם, נכון, אבל מה שדי ברור הוא שריח עוצמתי מדי, עלול להשיג את התוצאה ההפוכה. יצא לכם פעם לשבת בקולנוע ליד מישהי מבושמת, כך שכל שזכרתם מהסרט הוא את הריחות שאפפו אותו? ומאידך... יצא לכם לשבת ליד מישהו שלא רק שלא התבשם, גם ככל הנראה נמנע מדאודורנט? אני מניחה שהבנתם את הנקודה.

כבוד לזמן – במקומות ציבוריים כמו קולנוע, לוח הזמנים אינו גמיש. הכול ברור ויש מועד התחלה על פיו יש להתכוונן. איחור, או אפילו הגעה בדקה התשעים, אינם דבר שמתקבל בהבנה, היות שהוא מטריד ומפריע ליתר הנוכחים שכל "פשעם" הוא שהגיעו בזמן והתיישבו. חשוב שנקפיד להגיע למקום אפילו כחמש-עשר דקות לפני המועד בו תכננו, בכדי למנוע איחורים לא צפויים ובעקבותיהם, פגיעה בהנאתם של הנוכחים.

הדרך אל הכיסא רצופת מכשולים... - גם אם הגענו למקום בטרם התחיל הסרט (שהרי אז הושיב אותנו הסדרן במקום אחר), במקרים רבים, המושב שלנו, הממוקם באמצע השורה, מצריך דרך ארוכה ומעט לא נעימה, דרך הנוכחים שכבר ישובים. הדרך הנכונה והמכובדת ביותר לפלס דרכנו היא באלכסון. לא עם הפנים כלפי היושב לפנים, ולא עם הגב. כמובן שאסור לשכוח להתנצל ובלחש. מאידך, אם אתם אלה היושבים במקום - מוטב שתקומו בכדי לאפשר מעבר קל ונוח. למה לגרום להם לעשות תרגילי אקרובטיקה? האמינו לי שהם סובלים דיים מהמבוכה.

כבוד עם הכבודה הכבדה – עדיין יש מקומות בודדים המאפשרים להשאיר את התיק והמעיל במלתחה. אם לא, אנא דאגו למקמם כך שלא יפריעו ליושבים לידכם. בכדי למנוע חוסר נוחות, מוטב להימנע מתיקים גדולים וכבדים. אם במקרה יש לכם "כבודה" כבדה, אנא הניחו אותה מתחת למושב.

תקשורת בסיסית – מיותר שארחיב את הדיבור על הטלפונים הסלולריים ועל שיחות במהלך הופעה, נכון? יש להקפיד לכבות כל מכשיר. וכן. יש גם להימנע שליחה וקריאת הודעות. הפעלת המכשיר הסלולרי גם על מצב שקט כרוכה, באור הבוקע מהמכשיר ובכלל, היא פוגעת בריכוז של הסובבים אתכם. אני מרשה לעצמי לסייג ולהוציא מהכלל הורים לילדים בגיל הרך, אשר השאירו את הילדים עם בייבי סיטר וודאי דרוכים מכל צלצול, אך גם עליהם לנהוג בהתחשבות במידת האפשר.

כבוד בלי כיבוד – בתיאטרון ו/או בקונצרט זה ברור. אין כיבודים. בקולנוע, זה מעט יותר מקובל, אולם עדיין יש להתחשב בשכנים. לא להרעיש, לא לכלכך ובעיקר - לזכור כי אנו במקום ציבורי. גם אם אנו לועסים מסטיק או סוכרייה בתיאטרון יש להקפיד לעשות זאת בשקט. כן, כן, לעיתים אנו מרעישים מבלי משים. הקול, הכי שקט לכאורה, כמו רשרוש עטיפת סוכרייה, יכול להיות מטריד בדממת הקולנוע, אף יותר מטריקת דלת. תחשבו על זה...

בשבחי הנוחות - הקפידו לשבת ברוגע ובנינוחות. לא לזוז במקום, לא להשעין רגליים על המושב ממול, גם אם אף אחד לא יושב שם, ולא להסתיר הלוך ושוב ליושבים מאחוריכם. הדברים החשובים שאתם ממש חייבים לומר ליושבים לצידכם, יוכלו לחכות להפסקה. אם אתם יודעים כי יהיה לכם קשה לשבת במושב צר (בהיותכם כבדי גוף למשל), מוטב שתקפידו להזמין מושב במעבר. בסופו של דבר, גם לכם זה יהיה יותר נוח.

עוד נוחיות... – עשו לכם מנהג ולכו לשירותים קודם לתחילת המופע. אם לא הספקתם- אנא. המתינו להפסקה.

תרגום בגוף הסרט – אתם זוכרים שאתם לא לבד באולם, נכון? היושבים מצידכם אינם מעוניינים לשמוע במהלך הסרט את דעתכם, את הניחוש שלכם לגבי סוף הסרט, ולא, הם גם אינם מעוניינים בשירותי תרגום.

סוף הסרט? בדקו שוב את מקום מושבכם וסביבתו. האם השארתם את המקום נקי? האחריות לקחת את בקבוק המשקה הריק, היא שלכם.

לאלו שלא מסוגלים לכבד כללים - אולי תסתפקו בדי וי די הביתי. לדעתי - זה לא כזה סרט.

*טיפ להורים ולמורים – לצאת לקולנוע עם הילדים (בכל גיל) זו חוויה תרבותית מבורכת. הזדמנות נפלאה לשלב הקניית כללי נימוס אלו עם הנאה גדולה בשטח, אך זכרו לעדכן, לספר וליידע את ילדכם ותלמידכם על כללי התנהגות זו לפני היציאה ולא תוך כדי, וזאת תוך מתן כבוד ודוגמא אישית. אל תשכחו את חשיבות המילה טובה והערכה על יישום של כללי נימוס אלו בסוף הבילוי המשותף. אנא המשיכו עם המנהג התרבותי המבורך והקנו להם הרגלים אלו ככלים להתנהלות טבעית לעתיד. צפייה נעימה!

© כל הזכויות שמורות לתמי לנצוט ליבוביץ