טלפון: 03-6913545


מילון התדמית האישית , הנימוס והנוהג.

מילון התדמית האישית , הנימוס והנוהג.

מילון התדמית, הנימוס והנוהג
מאת: תמי לנצוט ליבוביץ 

לכל אדם תכונות אופי ותחומי עניין, רקע וחינוך, כישרונות ושאיפות, הרגלים והעדפות, פחדים ואהבות הגלומים בו. לאור השוני בין בני אדם, לא ייתכנו חוקי התנהגות מוגדרים ונוקשים.חייבים להכיר את המונחים והכללים ווזאת בכדי להיות מנומסים ואדיבים מתוך מניע מוסרי פנימי ואמיתי, על בסיס אהבת הבריות, התחשבות וכבוד, ולא מתוך ציות עיוור לחוקים נוקשים.

כמה מונחים ומושגים שחשוב להכיר:

סיביליטי
סיביליטי פירושו, לפנות לטוב שבכל אחד מאתנו. ליצור מגע חברתי יעל ולהבטיח לכולנו איכות חיים טובה. הבסיס לתרבות בחברה – כבוד הדדי, איפוק, אדיבות וסבלנות – הם לא רק ערכי היסוד של כל משפחה בריאה. אלו הערכים העומדים בבסיס הסיביליטי. בחירה שלכם בערכים אלה תעודד את הזולת לבחור בהם, ותקרב את כולנו להתנהגות אחראית, מעשירה ומתגמלת, שמטרתה יצירת חברה תרבותית, משפחתית, אנושית ומאושרת.

תדמית
אין אדם שאין בו יופי פנימי. יופי כזה יש בכולנו, גם אם לעיתוי הוא חבוי. זהו המקור התמציתי ביותר של התדמית החיובית שאנו מקרינים. הכל מתחיל בתפיסתנו האישית היונקת את כוחה מתת המודע שלנו. מתת המודע, המחשבה מתורגמת למודע ומשם כלפי חוץ. אדם יחוש ביופיו הפנימי ברגע שיתחיל לטפח את תדמיתו, את יכולתו הפיזית, הנפשית, הרגשית והאסתטית. תחשבו "אני יפה", וכך גם תיראו. תחשבו "אני מוצלח", וזה גם מה שתשדרו החוצה.

נימוס

לחיות יחד בשלום, אפילו אם הם זרים זה לזה, מקורה של המילה נימוס היא מיוונית – נומוס - Nomos, שפירושה: חוק, סדר, קבוע, יחס. ובאמת, נימוס הוא היחס הטוב והמתחשב שאנו מגלים כלפי ילדים ואנשים אחרים, זרים וחברים. יחס כזה גם אנחנו היינו רוצים לקבל מכל אדם וילד. כלומר, ניתן לסכם כי נימוסים טובים הם תכונות אנושיות וטבעיות. בעזרת התכונות היפות האלה בני אדם יכוליםים האחד מן השני.

לגינוני נימוס בכל העולם יש מכנה משותף, כולם מבוססים על הגיון בריא ופשוט: התייחס לחברך כמו שאתה רוצה שיתייחסו אליך, ועל עיקרון ההדדיות: מי שרוצה לקבל יחס אנושי הוגן, צריך גם לתת אותו.

נוהג – קוד התנהגות
נוהג - תקנון הנהוג בחברה או במדינה מסוימת. פרוטוקול הנוהגים או נורמות התנהגותיות מתגבשות לפי הצורך בכל תרבות וחברה. כל אחד יכול (חייב) ללמוד ולשנן נוהגים של חברה מסוימת אם הוא רוצה להתקבל אליה, להשתייך אליה ולכבד אותה. נוהגים הם כללי התנהגות המוכתבים על ידי צרכים חברתיים שונים, משתנים ומושפעים מרוח הזמן... "ברומא התנהג כרומאי".

איפוק
האיפוק הוא תמצית המחשבה. אנו נבחר בהתנהגות שעל אף שאינה נראית כדאית באותו רגע, תתגלה כמתגמלת לאחר מכן ותגרום לנו להרגיש טוב יותר אחר כך. ההתאפקות זוהי האמנות של להרגיש טוב אחר כך. עקרונות ה"סיביליטי" עוזרים לנו לעשות את ההחלטות הטובות והנכונות בחיינו.

אסרטיביות
לצורך יחסים תקינים וטובים עלינו להציב גבולות ברורים בינינו לבין הסובבים אותנו. אנו צריכים להיות ערניים לצרכינו האישיים. הדבר אינו עומד בקונפליקט עם גישת הסיביליטי.

אופטימיות
סמלי הסיביליטי וכללי הנוהג יחלחלו בהדרגה עמוק פנימה לתוכנו, גם בהתחלה התחושה היא של חוסר ביטחון ואי נוחות מסוימת. לאחר תרגול וניסוי נגלה כי הרגל חדש, כמו להרבות במחשבות חיוביות ואופטימיות, מעורר בנו שמחה וכתוצאה מכך נעים יותר לשהות בחברתנו.

אם נצליח לחייך קצת יותר נגלה כי אנשים מגיבים לנו ביתר חיוב. הרי רוב האנשים אינם אוהבים לשהות במחיצת בני אדם בעלי ארשת פנים חמורה וקודרת. כולם, גם האנשים הסובבים אתכם מעדיפים אנשים המקרינים שמחה, נינוחות וחיוך. החיוך יכול לבוא מבפנים או מבחוץ. אין זה משנה כל כך. חיוך חיצוני יגיע בסוף גם פנימה.

אמפתיה
כדי להצליח בעולם שעוד אנשים חיים בו מסביב, כדי להשיג את יעדינו ולרכוש לנו חברים, עלינו ללמוד להיות אמפתיים. חבר טוב יקשיב בלי לשפוט, יקבל את עוצמת הרגש, יכבד את הכאב ויתייחס אליו. חבר טוב באמת יעזור לנו לראות את מצבנו באור חדש. לפני שמגיבים לדבריו של חבר, יש לוודא שכוונתנו לסייע ולא להשפיל, לא לעשות מניפולציה ולא לנקום. אם אנו נסערים, כדאי להמתין.

העדפה אישית
כדי לחיות על פי הסיביליטי, אינכם צריכים לעשות דברים נגד עצמכם. אל תהיו גיבורים. בכל תחום שהחלטתם לשפר בעצמכם, אם זה סגנון דיבור, לבוש או כושר גופני, בחרו את מה שמתאים לכם. הקשיבו לנטיות ליבכם והיו מתונים. משמעת ושליטה עצמית הם דברים חשובים, אך צריך להאזין גם לנטייה האישית.

מבט
העיניים הן החלון אל הלב ואל הנפש של כל אדם. לכן, כאשר מביטים בביטחון ישר לתוך העיניים של מישהו, זה כמו לשלוח הודעה נעימה או לא נעימה - תלוי במבט לליבו של השני. מבט נעים ומחויך יביע "אני מתייחס אליך ואתה חשוב לי". מבט כעוס ומאיים יכול לגרור, כפי שעוד נראה, קטטות ואלימות.

חיוך
חיוך אמיתי וכן הוא כמו קסם, כמו קרן אור בהירה שאנו שולחים או קולטים מידידים ומאנשים זרים. החיוך הוא שפה בין-לאומית שכל האנשים בעולם מבינים, מתינוק ועד זקן, ופירושו: "נחמד לראות אותך". אך יש לפעמים את החיוך הציני. חייבים להימנע ממנו על מנת למנוע ויכוחים, אי-הבנות ובדרך גם אלימות.

פרטיות
רוב בני האדם הם יצורים חברותיים שאוהבים להיות יחד עם עוד אנשים. אבל, כל אחד אוהב את הפרטיות שלו ולא מעוניין להתחלק בכל דבר עם כל אחד. אנחנו לא אוהבים, ובצדק, שפותחים את המכתבים הפרטיים שלנו, שמאזינים לשיחות הטלפון הפרטיות שלנו, שמחטטים במגירות שלנו. לכן, חשוב שגם אנחנו לא נשכח לכבד גם את הפרטיות של האחרים גם כשאנו נמצאים באינטראקציה של תקשורת מילולית וגם בשפת הגוף שלנו.

 © כל הזכויות שמורות לתמי לנצוט ליבוביץ