טלפון: 03-6913545


מה היא תרבות אזרחית - סיביליטי?!

מה היא תרבות אזרחית - סיביליטי?!

הנימוס בעידן העכשווי 
תמי לנצוט ליבוביץ ,CIP
 

הכבוד ההדדי, האדיבות והסובלנות, נמצאים כיום בדעיכה מתמדת, בפרט בעולם המערבי. אחת הסיבות העיקריות לכך היא שאנו חיים בחברה נטולת אידיאלים וגיבורים אמיתיים. אין לנו מנהיגים המעוררים בנו אמון וכבוד, אין לנו חזון ואף לא אמונה גורפת. כתוצאה מכך יותר ויותר אנשים חיים למען עצמם בלבד ואינם מרגישים כל מחויבות מוסרית כלפי החברה בה הם חיים.

מושג החופש התעוות ואת מקומו תפס האידיאל של "להיות מספר אחד ולהשיג את כל רצונותיי מבלי לתת לאיש להגביל אותי". מרבית האנשים אינם מאמינים יותר בעקרונות מוחלטים של מוסר והתוצאה היא התנוונות של ערכי המוסר, ברבריות, גסות רוח וחיים אגואיסטיים של הישרדות ב"גסיביליטי'ונגל" האנושי.

המשבר החברתי המתואר לעיל הוא הרבה יותר מסתם חוסר נימוס, על כן יש צורך בשינויי תפיסה מהותיים על מנת לפותרו. שינון ולימוד של נוהגים ונימוסים יוכלו אולי להקל על הסימפטומים של הבעיה אך אינם מספיקים על מנת לפתור אותה. רק שינוי ערכים מהותי המלווה ברכישת ערכים מוסריים ורוחניים עשוי לפתור את הבעיה לכן יש צורך בבניית קוד התנהגות חדש המתאים לעידן זה והמבוסס על ההיגיון והשכל הישר, וליצור תרבות אזרחית עדכנית, במילים אחרות Civility codes.

מטרת קוד התנהגות זה ליצור שפה חדשה שבנויה משני חלקים: החלק הראשון להפוך כל אדם למנומס ואדיב מתוך כורח מוסרי פנימי ולא מתוך ציות עיוור לחוקים נוקשים. והחלק השני ליצור קודים התנהגותיים חברתיים וציבוריים (אפשר לקרוא להם נימוסי הכלל לצורך ההבהרה) כתובים וחוקיים וליצור תרבות אזרחית מעודכנת - Civility זאת על מנת להזכיר לכל אחד מאיתנו את אותם חוקי מוסר בסיסיים שמתוכם נובעים כללי הנימוס והנוהג באופן טבעי.

המילה-Civility תרבות אזרחית, נגזרת מהמילה הלטיניות Civitas, שמשמעה "עיר", "אזרחות" ו"קהילה", וכן מהמילים האנגליות Civilized ו - Civilization שמשמען "תרבות" ו"תרבותיות". המשמעות הבסיסית ביותר של המילה Civility היא: להיות חלק מהמשפחה האנושית, על כל המשתמע מכך. בדיוק כשם שישנם חוקי מוסר והתנהגות המאפשרים אחווה ושלווה במשפחה, כך קיימים חוקי ה-Civility שמאפשרים לנו לחיות בשלום בתוך החברה האנושית.

המפתח הוא הכרה בכך שכל אדם הוא למעשה עולם ומלואו וחבר שווה זכויות במשפחה האנושית. על כן יש להכיר באחריות המוסרית שיש לנו כלפי החברה ושלחברה יש כלפינו.

הפתגם הידוע "ואהבת לרעך כמוך" או "התייחס לחבריך כמו שתרצה שיתייחסו אליך", מהווה, למעשה, את הבסיס המוסרי של התרבות האזרחית – Civility , רק אדם המסוגל לחוש אהבה ואמפתיה לזולת, יודע כיצד לוותר על מניעיו האגואיסטיים לטובת רווחת החברה ואף יודע שנתינה וויתור על מניעים אגואיסטיים הם המפתח לאושר ולרווחה ארוכי טווח.

התרבות האזרחית של ה-civility היא צורה של טוב לב ונדיבות, אך אין זו רק גישה חיובית לזולת אלא שאיפה לקיום בריא וטוב של הקהילה ואף של כדור הארץ כולו. לכן יש לבנות את קוד ההתנהגות האזרחית בכל המישורים החל בסיביליטי של התנהגות בכנסת, הסיביליטי כבלם לתאונות דרכים, הסיביליטי כבלם לאלימות, סיביליטי בבתי ספר...ועד ירידה לפרטים כמו הסיביליטי במעלית...ואיפה לא?!

מושג ה- civility (תרבות אזרחית) הוא, כאמור, יותר אקטיבי, מהותי ועדכני מנימוסים והליכות. התרבות האזרחית, מסבירה לנו לא רק את ה"איך", כי אם גם את ה"למה", באמצעותה אנו לומדים כיצד לנהוג בכבוד ובנימוס בזולת תוך התחברות לערכי המוסר הבסיסיים שעומדים מאחורי כל פעולה תרבותית.

תרבות אזרחית היא לא משהו שאפשר לדרוש, זהו עניין של תחושת חובה הקשורה למוסריות.

להתנהג על פי קודים של תרבות אזרחית, פירושו של דבר, להיות תמיד ער לאחרים, הדבר כולל איפוק, כבוד ותגובה הנובעת מערנות זו. התרבות האזרחית היא צורה של טוב לב, אמפתיה ונדיבות והיא מנחה אותנו לבחון את ההשלכות של כל פעולה שאנו עושים מבחינת השפעותיה על האחרים.

לבחור להתנהג ב- civility פירושו לבחור בהתנהגות אחראית, מעשירה ומתגמלת שמטרתה: יצירת חברה תרבותית, טובה יותר, אנושית ומאושרת.

© כל הזכויות שמורות לתמי לנצוט ליבוביץ