טלפון: 03-6913545


פרוטוקול הפורומים באינטרנט

פרוטוקול הפורומים באינטרנט

פרוטוקול הפורומים באינטרנט
תמי לנצוט ליבוביץ AICI, CIP
תאריך: 21.2.11

מי מאיתנו לא גולש בימים אלו באינטרנט? מצ'וטט בפורומים שונים למיניהם? מגיב תגובות וכולי.

להלן מספר טיפים להתנהלות שכדאי לאמץ:

היו ידידותיים – הפורום אמור להיות מקום ידידותי, שכיף לחזור ולגלוש בו ולכן, אין טעם בגסויות והתנצחויות למיניהן. כאשר מתחילים לדבר בשפה בלתי הולמת נוצרת תדמית שלילית על האדם עוד טרם ההיכרות עימו. העלבת אנשים אחרים לא באה בחשבון היות ויש נטייה לחלק מהאנשים בפורומים להוריד את רמת המוסר כי ניתן להתחבא מאחורי שמות וירטואליים למיניהם. חשבו פעמיים לפני שליחת ההודעה לאוויר. חשבו מה משדרת ההודעה שלכם והאם הייתם רוצים לקבל בעצמכם תגובה דומה.

נמקו את תגובתכם – אם החלטתם להגיב למאמר, כתבה, סרטון וידיאו, תמונה או כל דבר אחר, אל תכתבו תגובות כמו: "כתבה לא מעניינת" או "יופי של סרטון" מבלי להסביר את עצמכם. דעתם חשובה ואנשים כן מתייחסים אליה, לכן נמקו את דעתכם וזכרו שגם אם ברצונכם להגיד משהו שלילי, התחילו את התגובה במשפט חיובי. לדוגמא אם קראתם כתבה שהנושא מעניין אתכם אך לא הייתה כתובה בצורה טובה, רשמו "נושא הכתבה מרתק ביותר אולם לדעתי האישית..."

נסו להעלות נושאים חדשים לשיחה – אם ברצונכם לבלוט ולהתבלט בדעתכם נסו להעלות נושאים שטרם נידונו בפורום. אם הינכם רואים שנושא מסוים נידון מכל הכיוונים האפשריים, חשבו על זווית ראייה חדשה או נושא דומה הקשור לכתבה או לנושא הנידון באופן עקיף. כך תהיו מגוונים יותר, פרודוקטיביים יותר ומי יודע לאיזה כיוון יכולה להתפתח שיחה פשוטה בפורום...

התנגדו לטענה לא לטוען אותה – זכותכם המלאה להתנגד או לא להסכים עם טענות האנשים המועלות בפורום. זה מה שיוצר את העניין. הרי אם כולם היו חושבים אותו דבר, הפורום היה מקום מאוד משעמם. אולם, עשו זאת באלגנטיות ובנימוס. לדוגמא, אם אינכם מסכימים עם טענת האחר הימנעו מלרשום משפטים כגון: "אתה טיפש", "אין לך מושג קלוש בעניין", "איזה שטויות אתה מדבר" וכו' במקום הגיבו ב"אינני מסכים עם דעתך משום ש..."

אם ברצונכם למשוך תשומת לב – השתמשו בכותרת הנושא במשפטים המושכים את העין. הרבו להשתמש בציטוטים, פתגמים, ציניות הולמת או הומור שתמיד מסב אליו את המוקד. הקפידו על שורות קצרות וקולעות.

אל תציפו את הפורום - אינכם חייבים לענות לכל תגובה המתפרסמת בפורום. אחרת, תתפסו כדעתניים מדי. הגיבו להודעות שהכי מדברות אליכם ומעניינות אתכם בעיקר.

היו רגישים לפורומים בינלאומיים יותר מפורומים מקומיים - בפורומים בינלאומיים צריך להיות רגישים מאוד בנוגע לצבע / פונט הכתיבה. צבעים בתרבויות שונות מסמלים דברים שונים ולכן כדאי להישאר ניטרליים ולא להסתבך. לדוגמא : הצבע הירוק בסין, מצריים ובארצות מוסלמיות הינו הצבע של הדת ולכן לא מומלץ להשתמש בו.

חשבו תמיד על המסר, המוסר ומקבל המסר לפני לוחצים "Enter" ושולחים את ההודעה לאוויר.

© כל הזכויות שמורות לתמי לנצוט ליבוביץ