טלפון: 03-6913545


הפלטפורמה והאדם שמשגעים את ארה"ב

הפלטפורמה והאדם שמשגעים את ארה"ב

מנהיגים מצייצים, או: טוויטר מי ימלוך

מאת: תמי לנצוט ליבוביץ

איך הפכה פלטפורמה מזדקנת שהמונים נטשו אותה וכוחה אבד משבוע לשבוע, לפלטפורמה מובילה שמכתיבה עולמות, חוקים וכל העולם נושא אליה עיניים?

מאז הבחירות בנובמבר האחרון שהסתיימו בתוצאה מעוררת מחלוקת, מתרחשת בארה"ב סערה פוליטית ותקשורתית שמסרבת לדעוך. דונלד ג'יי טראמפ, נשיא ארה"ב הנבחר והמדובר, מוסיף למחול השדים שמתחולל סביבו ומפנה גב לתקשורת המסורתית. במקום, הוא מייצר חדשות בערוץ תקשורת שונה מקודמיו – פרופיל הטוויטר שלו!

 קווים לדמותו של האדם והפלטפורמה שמשגעים את ארה"ב

עוד בוקר, עוד שערורייה בעמוד הטוויטר של נשיא ארה"ב. והפעם – טראמפ מתגאה בציטוטי עבר שלו שמעולם לא קרו. כמובן, כמו ברוב השערוריות של טראמפ, האמת היא עניין סובייקטיבי. נשיא ארה"ב, על כל יועציו ועוזריו, מוביל סוג חדש של מנהיגות, בה העובדות בשטח ומציאות החיים הפכו לעניין זניח.

למי מכם שלא הכיר או מכיר את פלטפורמת טוויטר ואיך הוא פועלת, אל תדאגו, אתם לא לבד. מספר חודשים לפני שטוויטר חזרה לתודעת הציבור, היא הייתה פלטפורמה דועכת, רלוונטית בישראל רק עבור עיתונאים, מכורי חדשות וקומיקאים איזוטריים.

על טוויטר, בקצת יותר מ-140 מילים

טוויטר היא רשת חברתית דיגיטלית הפתוחה לציבור ללא תשלום, ומהותה היא קריאת והעברת הודעות/פוסטים או בשמם הטוויטרי: ציוצים (Tweet) קצרים, עד 140 תווים בלבד, וגם תכנים נוספים: גיפים, תמונות וסרטונים, באורך של עד 140 שניות. לפלטפורמת הטוויטר יש ייחוד משלה, בשונה מרשימות "חברים" או "עוקבים" ברשתות חברתיות אחרות, בטוויטר ניתן לכתוב ישירות לכל אחד בעולם, וגם ליצור קשר (לצייץ) עם כל מפורסם, מנהיג או סלבריטי. לא בכדי, אחד הסלוגנים של טוויטר הוא : 'With Twitter, You can talk to anybody'   -  "בטוויטר, אתם יכולים לכתוב לכל אחד".

תכונה ייחודית נוספת לטוויטר היא חוסר המעצורים והחסמים. אין סינון תכנים בפלטפורמה ולכן קיים סיכוי שאלימות ופורנוגרפיה ישתחלו בקלות לפיד שלכם.

לאחרונה, ישנן תלונות רבות של משתמשי טוויטר לגבי סינון ציוצים שליליים כנגד הנשיא, טענות שטוויטר לא מכחישה אלא טוענת שוב ושוב שהבעיה מתרחשת עקב "עומס". רק בבוא הזמן נוכל לקבוע ולדעת אם הסינון הוא תהליך טבעי או מהלך ממומן ומכוון של גורם נשיאותי או מקורב. אם עקבתם אחרי טראמפ בחודשים האחרונים, אתם כבר יודעים כמה חשובה לו דעת הקהל.

השימוש בטוויטר תרם משמעותית לקמפיין הבחירות של אדון דונלד ג'יי טראמפ. במקום להסתמך על אמצעי התקשורת האמריקאים והעולמיים שרבים מהם שמו אותו ללעג לפני ובמהלך קמפיין הנשיאות שלו, הוא עקף את דרכי התקשורת המסורתיים ותקף את דרכי ההתנהלות שלהם לאורך השנים, בהצלחה יתרה ובעידוד הקהל.

בארה"ב, התקשורת עמדה ועודנה המומה מול ההתעלמות המוחלטת של טראמפ מבקשות ודרישות למסיבות עיתונאים, מפגשי תקשורת ושיחות עם כתבים. במסגרת העמדה שלו כנגד התקשורת טרמפ יצר את מטבע הלשון "חדשות מזויפות" ("פייק ניוזFake News/") הגרסה האמריקאית לכינויים להם "זוכים" אמצעי מדיה בארץ: "תקשורת עוינת" או "התשקורת". טראמפ משמיץ, מעליב, מסרב לשתף פעולה ונוקט בשיטה ספק ילדותית ספק בריונית לגבי כל מגע עם התקשורת. טוויטר היא הדרך שבה בחר הנשיא להעביר את מסריו והוא לא משתף פעולה עם ערוצי תקשורת אחרים.

אצלנו בארץ, החיקוי לטראמפ מיהר להגיע. ראש הממשלה בנימין נתניהו הגדיל והתגאה ברי-טוויט (ReTweet) או בשמו העברי "ציוץ מחדש", שטראמפ העניק לפוסט שלו בפייסבוק ועשה רי-טוויט לרי-טוויט. מבולבלים? גם אנחנו! מנהיגי העולם כבר לא צריכים במות כדי לחזק את הדעות אחד של השני, הם צריכים בסך הכל חיבור לאינטרנט!

 

בציוץ מעל, נתניהו מחזק את הציוץ הקודם של טראמפ שחיזק את בניית החומה מסביב ליו"ש ואף מתגאה ברעיון החומה וממליץ לטראמפ לבחור בחומה על מנת למנוע הגירה לא חוקית. בציוץ הוא חוזר על הביטוי של טראמפ "Great Idea, Great Success" צורת ביטוי פשטנית הנלעגת על ידי עיתונאים ופרשנים אמריקאים.

פוליטיקאים בימינו לא בוחלים בשום אמצעי או דרך לעקוף את מי שפעם כונו "שומרי הראש של הדמוקרטיה", הם פשוט מייצרים ערוצי תקשורת משלהם – באינטרנט ודרך עיתונים, תכוניות וערוצים. גם בארצנו הקטנה יש כיום הפיכות תקשורתיות עם סגירת רשות השידור והתערבות ממשלתית בתכנים ושידורים.

האם התקשורת החדשה היא המדיה החברתית, בה מתקיימת האשליה שאין צנזורה ואין מכשולים בדרך אל האמת? או שמא, המדיה החברתית היא אחיזת עיניים משל עצמה?

אשמח לשמוע את דעותיכם בנושא!

התחברו אל עמוד האמזון שלי כדי להתעדכן בכל הכותרים שאתם יכולים להוריד לאייפד ולקינדל וברשימת הספרים שלי בנושאי תדמית עסקית ומיתוג אישי בחברה ובעסקים.

רוצים בעצמכם להפוך להיות מובילי דעה? רוצים להוביל את עצמכם דרך מיתוג ושיווק אישי? רוצים ללמד אחרים להיות כמוכם? אל תהססו לכתוב לי ל: tami@tll.co.il  ולקבל פרטים נוספים לגבי הקורס החדש שלנו שנפתח בקרוב, קורס עשיר להדרכת יועצי מיתוג אישי וליווי עסקים בצעדיהם הראשונים שמשלב לימודי העצמה אישית ותדמית אישית און ליין ואופליין.

כל הזכויות שמורות לתמי לנצוט ליבוביץ