טלפון: 03-6913545


"עשו" ו"אל תעשו" בדייטינג און ליין

"עשו" ו"אל תעשו" בדייטינג און ליין

דייטינג בעידן הקורונה 

מאת: תמי לנצוט ליבוביץ

רבים מהעסקים וממקומות הבילוי והפנאי סגרו את שעריהם עם התפרצות הקורונה בישראל. כספים רבים, סחורה טרייה ושעות רבות של השקעה ירדו לטמיון, ולקחו יחד איתם עולם שלם שנסתר מעינינו: עולם הדייטינגרווקים ורווקות לא יכולים יותר להיפגש בבתי קפה, ברים, או אפילו בחוף הים. אבל היי, סמכו עליהם. הם מוצאים דרכים מעניינות ועכשוויות להתמודד עם כל אתגר.

 

פתרון בינ(ת)יים

אחד הפתרונות המתבקשים והמסקרנים ביותר בתקופה האחרונה, הוא טרנד הדייטינג באפליקציית ה -ZOOM .

יותר ויותר פנויים ופנויות נרשמים למגוון יוזמות השואפות לשדך בין חבריהן דרך אפליקציית הזום, ועושה רושם שהן מתרבות וצצות כמו פטריות אחרי גשם הקורונה. "תראי, זה מאוד שונה ממה שהכרתי עד היום, אין ספק.",

אומרת חן (26), אחת המשתתפות במיזם דייטינג בזום שמתרחש בימים אלו, כשהתעניינתי בתחושותיה כלפי החוויה יוצאת הדופן הזו. "הגעתי למיזם עם רגשות מעורבים מאוד. מצד אחד, אני מרגישה שמיציתי את אפליקציות ההיכרות שקיימות היום. הן כל כך שטחיות, מהירות, פזיזות. בזמן שאנשים נהנים מפיקציית ה"שפע", כביכול, אני הרגשתי בדיוק ההיפך. הרגשתי נורא על כל גבר שדפדפתי שמאלה על סמך שבריר שנייה של מבט או בגלל שהשם שלו כתוב בעברית. הרגשתי שיש מצב שפספסתי בן אדם מדהים, עולם שלם, רק בגלל שטות.

מצד שני, לא הייתה שום אלטרנטיבה עד עכשיו. לא יכולתי לצאת ולשבת בבר מתחת לבית שלי או להתחיל עם גבר במסיבה או בים. יצא מצב די תקוע. בדיוק אז, ראיתי יחד עם אימא שלי כתבה בחדשות על מיזם היכרויות בזום - בו מרכיבים קבוצות גיל ועניין דומים ומדברים בהתחלה ללא מצלמות. רק בהמשך, כשיש עניין הדדי, פותחים מצלמות ומכירים יותר לעומק. הסתכלנו אחת על השנייה, חייכנו, והיא אמרה לי: 'תירשמי, מה יש לך להפסיד?'. זה הרגיש לי כמו פתרון ביניים מצוין, והחלטתי ללכת על זה."

רומיאו, אתה מקוטע

מיזמים כמו המיזם בו חן השתתפה ודאי נשמעים לכם מקסימים ורומנטיים. כלומר, וואו, להכיר אדם רק על סמך קולו, סיפור חייו והכימיה שלכם במשך השיחות, מבלי לראות אותו או לדעת את שם משפחתו, נשמע כמו בסיס מצוין לסדרה בנטפליקס (שלמעשה באמת קיימת), אך עלולים להיווצר לא מעט מצבים לא נעימים במשך הדרך.

"היו דקות שלמות שאני ופרטנר לשיחה ניסינו למצוא מקום עם WiFi מספיק חזק כדי שהשיחה תהיה חלקה. אני מהאנשים שמטיילים תוך כדי דיבור, והיה לי קשה (יותר ממה שחשבתי) לעמוד במקום אחד. את מתה לשמוע את הגבר מדבר ומשתף, אבל הוא כל הזמן מקוטע. זה לא נעים לשמוע אותו שופך איזה אישו שיש לו עם אבא שלו כבר שנים, אבל את לא מצליחה להבין %80 ממה שהוא מספר וגם לא נעים לך לעצור אותו באמצע. זה ליטרלי 'קצר בתקשורת' וזה כל כך מבאס." "עם זאת, כשלים טכניים הם פינאטס", חן אומרת. "קשה יותר לגלות שהפרטנר שלך לשיחה הוא אדם מאוד שונה ממך."

מה הכוונה?

"אין ערובה של %100 התאמה, את יודעת. היו לי שיחות עם גברים שהרגשתי שהחיבור ביני לבינם מאוד קלוש. כמו שאנשים חברותיים ודברנים מחפשים קשר, כך גם אנשים מופנמים ושקטים, ולפעמים יש התנגשויות. מצאתי את עצמי בשיחות שרובן שתיקות מביכות, או בחוסר זרימה ומיצוי של נושאי שיחה. קשה ומביך לסיים את זה בנימוס, אבל אני מרגישה שדווקא ברגעים האלו, מצאתי איזשהו אומץ, אולי גם יושרה פנימית, ולחלוטין נימוסים בתוכי שעזרו לי לסיים את זה יפה מבלי לפגוע בצד השני."

תמונה אחת שווה אלף מפגשים

מה עושים ואיך מרגישים ברגע האמת בו נפגשים 'פנים אל פנים', או יותר נכון - ברגע בו פותחים לראשונה את המצלמות בזום?

חן מחייכת ומסמיקה. "האמת? היו לי המון חששות. החל מאיך הפרטנרים יראו, איך השיחות יזרמו ועד להאם יש מצב שיתאכזבו מהמראה שלי. שמחתי ממש לגלות שאלו היו שטויות ושהכל אצלי בראש. הפרטנרים שבחרתי (ובחרו גם בי) היו מקסימים ומובכים בדיוק כמוני. היו כמה שניות כאלו של מבוכה ואולי מן סריקה ראשונית כזו, ממש בתחילת השיחה, ואז הכל פשוט זרם רגיל. דווקא אי הודאות והמבוכה הם אלו שגורמים לסיטואציה להיות הרבה יותר אותנטית ושווה בעוצמה שלה לשני הצדדים. נגיד, שיתפתי אותם שאני חושבת שנשים הרבה יותר חוששות ממה יחשבו על המראה החיצוני שלהן, והם מצדם, בפה אחד, סיפרו לי שגם הם לגמרי חששו ממה נשים יחשבו על המראה שלהם. זה הוליד צחוק ונידת ראש משותפת של מבוכה והבנה, וזה היה רגע מקסים ואמיתי שלא חוויתי כבר המון זמן בדייטינג. הרגשתי בת אדם, פגיעה, אבל גם אמיתית. דבר שקשה מאוד להרגיש תוך כדי דפדוף באפליקציות."

הנה כמה המלצות 'עשו' ו'אל תעשו' בדייטינג בזום, שחן ואני מביאות לכם באהבה יחד:

עשו:

אל תעשו:

 

עולמנו הולך ומשתנה משנה לשנה, מחודש לחודש, משבוע לשבוע ומדקה לדקה. מי היה מאמין שנגיף כל כך קטן יביא לשינוי כה גדול, אפילו בעולם הדייטינג? מטורף לא?

מצחיק לחשוב שייתכן ובעתיד ישבו זוג הורים בסלון הביתי ויספרו לילדיהם ונכדיהם בפעם המיליון שהכירו פעם, אז, בזמן מגיפה עולמית דרך שיחות וידיאו במחשב. מטורף פי מאה.

 

נותר לנו רק להסתגל לשינויים, לאמץ אותם וללמוד לחיות איתם ואותם.

הטבע והאנושות תמיד מוצאים דרך.

 

תמי