טלפון: 03-6913545


הזמנות לחתונה

הזמנות לחתונה

הזמנות לחתונה ונוהגן
תמי לנצוט ליבוביץ  CIP
 

מזל טוב! החלטתם להתחתן, בשעה טובה. הודעתם להורים, התרגשתם, שמחתם, חגגתם, ייתכן ואתם מרגישים כי אתם הזוג הראשון העומד להתחתן וכי העולם סובב סביב האירוע ובצדק - זהו יומכם המיוחד.

לאחר היכרות המשפחות וההחלטות המשותפות כמו: מתי?!, איפה (מיקום גאורפי)?! ומספר המוזמנים - נתון זה בסיסי ומרכזי, נשאלת השאלה: את מי מזמינים ?!

13 כללים שיעזרו לכם לצאת לדרך:

• מספר המוזמנים - לפני שמחליטים סופית על מקום האירוע, יש להתחשב בגודל החתונה מבחינת מספר המוזמנים – השפעה ישירה מהרעיון כמה אנו מוכנים ורוצים להשקיע.

• שמור את היום - ברגע שהחלטנו על מספר המוזמנים ועל תאריך האירוע, ישנו נוהג שקיים בעולם הרבה שנים אולם בארץ לא רבים מכירים אותו ולאט לאט מקבל מקום. הנוהג נקרא: שליחת טרום הזמנה - "Save the date”. ההיגיון מאחורי נוהג זה הוא פשוט: היות ואנו רגילים לעונות עמוסות בחתונות והיות וחשוב לנו שהמוזמנים ייקחו חלק בשמחתנו – חשוב ל"שריין" את תאריך האירוע מיום ההחלטה וסגירת תאריך האירוע (המיקום עדין פחות חשוב), ליידע את אורחינו שהערב הזה שמור אך ורק לנו.

• בדרך כלל כמות המוזמנים מתחלקת לכלל: "עשרים שמונים".
20% - מדובר על המשפחה והחברים הקרובים ביותר שבהעדר נוכחותם השמחה - האירוע לא יהיה אותו דבר. 80% משפחה, חברים וידידים רחוקים יותר – כאן ניתן לדבר על מספר מעגלים: משפחה רחוקה, החברים, העמיתים לעבודה, שכנים וכולי. יש לקחת בחשבון שיהיו אורחים שלא חשבתם עליהם ושמותיהם יעלו לכם ברגע האחרון – לכן חשוב להכין רשימה מלאה ככל שניתן ורק אז להחליט בהתאם למספר המוזמנים, איזה מעגלים לפתוח או להשאיר סגורים.

• ילדים מוזמנים?! עליכם לקבל החלטה אסטרטגית קשה בדרך כלל: האם אתם מזמינים עם הילדים הקטנים או לא, עם או בלי בן/בת הזוג – להחלטתכם חשיבות רבה על מספר המוזמנים. זוג שלא רוצה להפוך את האירוע למסיבת ילדים, ימען את ההזמנה עבור האנשים אותם ברצונו להזמין. כמה דוגמאות: לכבוד משפחת כהן (כאן ברור כי כל המשפחה מוזמנת) לכבוד אמנון כהן ובת זוגו (אם האורח חשוב לכם כדאי להתעניין ולשאול לשם בת זוגו). לכבוד שירלי כהן ובן זוגה, לכבוד אמנון ושירלי כהן.

• במידה ואתם רוצים לתת הרגשה טובה יותר למוזמנים יש לכתוב את שמם בכתב יד ולא על גבי מדבקת מחשב.

• עיצוב ההזמנה: ההזמנה היא בדרך כלל חלק מהאירוע ועלייה להיות חלק מסגנון חתונתכם: קלאסית, ספורטיבית, אופנתית וכולי - תלוית הסגנון והצבעים הדומיננטיים המלווים את עיצוב החתונה. תוכן ההזמנה כולל: שם המזמינים, שם המוזמנים, מקום האירוע, תאריך ושעה, הוראות מיוחדות ואישור השתתפות.

• קיימים שני נוסחי הזמנה בסיסיים: הראשון, שבו ההורים משני הצדדים הם אלה שמזמינים, ההורים שמחים להזמין לחתונת ילדיהם. הנוסח השני, בו הזוג עצמו הוא המזמין: שירלי ויובל שמחים להזמינכם ... לאחר הפרטים מציינים את שמות ההורים.

• היות ולאחרונה, מעגלי ההורים הגרושים מתרחבים, ולפעמים היחסים פחות טובים, זה המקום להחליט על נוסח ההזמנה. מי המזמין - ההורים או החתן והכלה. למוזמנים רבים קיים צורך לשייך את הילדים לשמות הוריהם על מנת לזהות למי הם מוזמנים - כאן מדובר גם על הכבוד הראוי להורים וגם על הקישור המשפחתי. אם לצערנו אחד ההורים נפטר, יש להוסיפו גם כן להזמנה ולתת את הכבוד המגיע לו.

• טיפ מנומס: רשימת מתנות - נוהג נוסף שמקובל מאוד בעולם ונכנס בצעדי צב לארץ הוא: רשימת מתנות. במקומות רבים בעולם הזוג הצעיר מחליט על חנות מסוימת שבה הוא מפרסם רשימת מתנות שברצונו לקבל (לדוגמה: מאפרה יוקרתית, סרביס מיוחד וכולי) ומוסיפים להזמנה את כרטיס הביקור של החנות – הדבר קורץ לשני הצדדים: גם פוטר את המוזמנים הרוצים להביא מתנה מ"כאב הראש" של "מה לקנות" וגם משחק לידי הזוג הצעיר – אשר קיבל את מבוקשו. כאשר מצלצלים לאשר הזמנה, יהיה נחמד אם תשאלו אם הזוג אכן פרסם רשימת מתנות שכזו.

• מתי שולחים את ההזמנה? את ההזמנה יש לשלוח שלושה שבועות מראש. אישור ההזמנה RSVP: על המוזמנים לאשר השתתפות תוך 48-72 שעות מקבלת ההזמנה. אם אינכם יכולים להגיע מסיבה כלשהי, יש לציין את הסיבה לכך. במידה והמזמינים לא קיבלו את האישור מהמוזמנים – מקובל להתקשר ולשאול האם ההזמנה התקבלה וכמה מהם מגיעים. לא כדאי להשאיר את השיחות הללו לרגע האחרון ולהיתקל בהפתעות בלתי נעימות. (ההזמנה לא הגיע, מצטערים לא נוכל להגיע ועוד. זכרו מספר המקומות מוגבל, הרשימה של ה"ממתינים" ארוכה, לכן מכובד להודיע מראש ולאפשר לבעלי השמחה להזמין את הבאים בתור בכבוד).

• אם אינכם יכולים להגיע והודעתם מראש, רשמו לפניכם את תאריך האירוע שאליו הוזמנתם. אין דבר יפה יותר מאשר לצלצל, לברך, לשלוח מברק ולהראות תשומת לב ביום האירוע למרות שאתם לא מגיעים מכל סיבה שהיא.

• בית הדפוס: בעידן המודרני, בכל הקשור להזמנות לחתונה – הדפוס המסורתי מנצח ובגדול, עד כדי כך שהזמנת הדפוס מחולקת לשלושה חלקים: Save the date, ההזמנה, תודה על ההשתתפות בשמחתנו (לאחר האירוע).

• כיום בעידן החדש נהוג לשלוח הזמנות דיגיטאליות אישיות. חשוב לציין שאלו לא הודעות אלה כל הכללים של העיצוב, האישור שנאמרו עד כה חשובים וחייבים לעמוד בכללים. הצעה מנומסת :אם בחרתם בדרך זו, חשוב לדאוג להכין גם פורמט של הדפסה ולהדפיס מס' הזמנות אותן יש לתת באופן ידני למשפחה הקרובה המבוגרת יותר.גם מפעת הכבוד וגם במחשבה שלא כולם מכירים ומעריכים את ההתנהלות הדיגיטאלית. 

יום לאחר האירוע, או לכל המאוחר אחרי ירח הדבש, על הזוג הצעיר להתקשר ולהגיד תודה רבה ל-20% הקרובים ביותר ולאנשים שהביאו מתנות וסכומים גדולים.

© כל הזכויות שמורות לתמי לנצוט ליבוביץ