טלפון: 03-6913545


מחוות ידיים בתרבויות עולם

מחוות ידיים בתרבויות עולם

מחוות הידיים כחלק משפת הגוף בעולם  Hand Gestures –

מאת: תמי לנצוט יבוביץ

לצד השפה המילולית, ישנה שפה עשירה לא פחות והיא שפת הגוף. שפה בלתי מילולית המלווה כל פעילות התקשורת הבינאישית . שפה שמהווה חלק חשוב ודומיננטי והמשפיעה על הבנת המסר המילולי, והיא כוללת כל מסר שאדם מקבל או קולט מאתנו. יש הטוענים כי שפת הגוף המשותפת לקבוצות נרחבות יותר של בני האדם, יותר מאשר השפה המדוברת. בתוך עולם עשיר ורחב זה יש לידיים ולכפות הידיים. משמעות גדולה. היד היא אחד האברים הפעילים ביותר בגופנו במהלך היום יום. השימוש שאנו עושים בידיים תכוף, ולפיכך בכוחן להביע תחושות, להעביר שדרים רצוניים ובלתי רצוניים. לכן על מנת שהידיים ישדרו את המסר שלנו בצורה הנכונה עלינו  להיות מודעים ולהכיר וליישם את מכלול הכללים . שפה זו כוללת אוסף של אסוציאציות בלתי מילוליות המובנות לבני אותה תרבות ובכל מדינה המחוות עלולות לציין דברים שונים בתכלית.

לפניכם מספר מחוות ותנועות שניתן לפרש בדרכים שונות:

סימן ה (The ring) OK: 

ישנן גרסאות שונות המנסות לענות על השאלה מאיפה הגיעה מחווה זו. חלק טוענים כי סימן ה-  OK  הראשוני, פירושו היה "all correct", שהרבה פעמים נכתב בכוונה תחילה בצורה שגוייה Oll- Korrect ‘ ' , אחרים טוענים כי הסימן מסמל את ההיפך מנוקאאוט. בתחום החלל, הצלילה,"הכל בסדר", חלק מהשפה המקצועית. מחוות ה- OK   נפוץ בקרב כל המדינות דוברות האנגלית והוא הוטמע גם במדינות אחרות, אולם באינטרפרטציה שונה. לדוגמה: בצרפת ובבלגיה הסימן מסמל "אפס" או "כלום" או "חסר תועלת". ביפן משמעות הסימן היא כסף, או זמן לתשלום. במדינות הים התיכון או בעיקר בתורכיה זהו סימן מקובל לאדם הומוסקסואל ובמדינות ערביות, המחווה נחשבת בוטה ולא מנומסת. בגרמניה ובברזיל מחווה זו היא גסה, ומשמשת כקללה ותנועת ביטול.רוסיה גם היא נמנעת מלהשתמש בתנועה זו. מחווה בוטה ומעליבה.

האגודל המורם (The thumb up): 

באוסטרליה, בארצות הברית, בדרום אמריקה, בסינגפור, בניו זילנד, למחוות האגודל המורם כלפי מעלה יכולים להיות כמה פירושים: אנשים המנסים לתפוס טרמפ, סימן ל- OK  או סימן לבוטות.

פירוש נוסף במחווה זה הגורם לבלבול וחוסר הבנה הוא טיפוסי לאירופאים, ובעיקר בצרפת, בה האגודל הוא מסמל את הספרה אחת. האצבע המורה תסמל את מספר 2 וכולי,

 במדינות דוברות האנגלית אנשים ישלפו את האצבע המורה לציון ספרה מספר 1 ובאגודל יסמל את הספרה 5

אגודל המופנה כלפי מטה, מסמל את ההיפף הגמור, זלזול, ,מצב לא טוב, "על הפנים".

מחוות ה – V ( כף יד מופנת פימה)

ראשית דרכה של המחווה הזו היא במלחמת העולם השנייה והיא מסמנת את אותה תנועה שאנחנו מכירים עד היום – ניצחון! מחווה שמיוחסת לוינסטון צ'רצי'ל. האצבעות מסמנות את האות V באנגלית המסמנת את המילה ניצחון – Victory.    אותה המחווה אומצה על ידי היפים ופעילים חברתיים בשנות השישים בזמן מלחמת וייאטנם כמחווה המסמנת שלום ממובן PEACE ולא HELLO. המחווה הזו עדיין משומשת עד היום והיא לרוב נחשבת חיובית – אך שימו לב – כף היד אמורה לפנות החוצה כדי שהכלל יתקיים .

 

מחוות ה V (כף יד מופנת פנימה)

בהבדל קטן של סיבוב כף היד כלפיכם – כלומר גב כף היד מופנה החוצה, כל משמעות המחווה משתנה. לפחות במספר מדינות, אתם יכולים להסתבך! באירלנד, ניו זילנד, אוסטרליה ואנגליה משמעות המחווה היא, בוא נאמר במילים עדינות, הזמנה ללכת ולעשות אהבה. אם אתם לא רוצים לריב, עדיף שתימנעו מהתנועה הזו במדינות שציינתי, במיוחד בפאבים ובברים הומי אדם ואלכוהול. בארה" ב לדוגמה – תרגישו חופשי, התנועה הזו מסמלת חיוביות ושליחת אנרגיות חיוביות, אפשר לראות סלבריטאים אמריקאים רבים בתמונות מצטלמים בפוזה הזו. באוסטרליה ובניו זילנד ובריטניה סימן לקללה. באמריקה משמעות הסימן היא הכמות או המספר שתיים, בגרמניה זהו סימן לניצחון,

האצבע המורה

אין שום מקום בעולם בו המחווה הזו נחשבת חיובית ולא אגרסיבית. בארה"ב, בה הנימוסים עדיין תופסים מקום של כבוד, יש אפילו כלל לעובדים בחנויות לגבי הצבעה – אם לקוח שואל היכן נמצא פריט בחנות, אסור לעובד להצביע לכיוון הפריט כי זה נחשב להתנהגות חצופה וחסרת דרך ארץ, עליו ללוות את הלקוח בדרכו עד לפריט המבוקש. יש מדינות ששם הרגישות גדולה יותר כמו סין, הודו ומדינות המזרח. יש להצביע עם כל היד.

 

 

Fig Sign   (פייג)

את תנועת ה-FIG (פיג) אתם מכירים? זו אחת המחוות עם כמות המשמעויות הגדולה ביותר, כל מדינה נתנה לה את הפרשנות שלה. אם אתם נוסעים לתורכיה או מדינות סלביות אחרות, נסו להימנע מהתנועה הזו, היא נחשבת כתנועת ביטול ודחיית בקשה בצורה חצופה במקרה הטוב וכמחווה תוקפנית במקרה הרע.

ברומא העתיקה, הפיג דווקא סימנה רוחות טובות שמגרשות את השדים שהמתים השאירו אחריהם. אבל זה לא הסוף, ביפן לפייג יש משמעות אחרת לגמרי, המחווה נקראת סקוסו ומשמעותה היא סקס. האוקראינים לקחו את זה לכיוון שלהם, הכיוון הגיקי ביותר ללא ספק והמשמעות של הביטוי הוא "לך לעזאזל" על שם שלוש אצבעות שמסמלות את שלושת המקשים שמכבים את המחשב Ctrl+Alt+Delete. מקומות אחרים בעולם כמו  סין אינדונזיה ותורכיה, תנועה זו  מעליבה יש המשתמשים  או הפוך, בסלנג מחוות הידיים, 'פייג', לא תקבל כלום. ואף יותר מזה , באנגלי נשמע יותר עדין " screw you"".

 

מחוות -    MOUTZA

תנועה מעליבה, מאיימת  ודוחה. פתיחת כף היד, אחת או שתיים , אצבעות מרווחות , המשדרות מחסום ודחיה של האחר .

 

 

הקרניים של השטן  

את המחווה הזו תוכלו לראות בארה"ב בעיקר בהופעות מוסיקה ורוק והן מסמלות סוג של מרד, ואפילו מחווה הדדית של מה שלומך וזיהוי של חובבי מוסיקה – מעין משחק על האצבעות בתור הקרניים של השטן. ברחבי העולם, הקישור של השטן לאצבעות הוא קצת פחות פופולרי – בהודו חוששים מהתנועה הזו פן תעורר את השדים משנתם ובמדינות ערב רבות התנועה הזו לא מקובלת בשל רמיזות לאמונות שטניסטיות ואנטי-דת. אם מישהו באיטליה עושה לכם את הסימן הזה.....כדאי שתבדקו את עצמכם ואת הזוגיות שלכם – באיטלקית, המחווה הזו מהווה סימון למישהו בוגד בך, "מישהו עושה לך קרניים"...

 

 

                           ©כל הזכויות שמורות לתמי לנצוט ליבוביץ

*   למידע נוסף יש לעיין בספר "IBL Code – שפת העסקים הבין-לאומית", פרק 3, עמ' 207.