טלפון: 03-6913545


עשרות הדיברות לדייט ראשון מוצלח ומנומס

עשרות הדיברות לדייט ראשון מוצלח ומנומס

 עשרות הדיברות לדייט הראשון 

מאת: תמי לנצוט ליבוביץ

בימים של אפליקציות ותוכנות היכרויות, כל דייט רגיל יכול להרגיש כמו בליינד דייט. גם אם ראיתם את התמונה של האדם ברשת אך לא נפגשתם במציאות, זה גם סוג של בליינד דייט משום שלא ראיתם איך האדם זז, מדבר או מתנהל. תמונה בלבד זה לא מספיק כדי לדעת אם יש משיכה או כימיה. וכמו לפני כל דייט, יש ציפיות וחששות, מטענים אותם אנחנו נושאים איתנו לתוך הדייט.

אני שמחה לשתף אתכם ואתכן את עשרת הדיברות לבליינד דייט מוצלח, המבוססות על חוקי התדמית  האישית והנימוס הפשוט, העוצמתי והאנושי: שיחת הטלפון הראשונה, מה אומרים? איך יוצרים רושם ראשוני​.איך להגיד לא, איך לומר כן, מי משלם, ....כל זאת ועוד בפשטות וטבעיות אותם נאמץ לטבע שני.

שיחת הטלפון הראשונה - הצגת השם​ כשאתם מציגים את עצמכם, קודם כל חשוב להבין את חשיבות הצגת השם ושם המשפחה. מדוע השם הפרטי לא מספיק? אדם המציג את שמו המלא משדר אמינות, ביטחון ופתיחות. לדוגמה: אם שמך הוא שירי לוין, הציגי את עצמך בשם המלא בגאווה. הרי את לא עוד "שירי" אחת, את "שירי, שירי לוין", ה-אחת! תארי לך שלאחר היכרות מעמיקה יותר, תגלי פתאום שהדייט שלך בכלל לא מכיר את שם משפחתך ומרגיש שלא בנוח לשאול. הימנעי מהמצב הזה מראש. ההצגה העצמית פותחת את השיחה. לאלה שעדין לא השתכנעו בואו ניזכר ב: כולנו זוכרים את "ג'ימס, ג'ימס בונד". כך שבואו נאמץ את הטכניקה הזו: "שירי, שירי לוין", תקרא לי שירי אבל אני מגלה לך שאני שירי לוין. ההצגה העצמית פותחת את השיחה, אך חשוב לא פחות לקבוע פגישה במקום ניטרלי המוסכם על שני הצדדים.

היכן נפגשים?​  מומלץ בבית קפה ורצוי בשעות אחר הצהרים המאוחרות או ערב מוקדמות. בליינד דייט שונה מפגישה בכך שזו פגישה קצרה להיכרות ראשונית, ולכן זה בהחלט לגיטימי להיפגש בדרך מהעבודה או בדרך לבילוי אחר, אפי אאור Happy Hour- גם היא אופציה. את פגישה הראשונה שקבענו כדאי לתחום בשעת התחלה ושעה לסיומה " יש לי חצי שעה זמן בדרך מהעבודה ל..."  הסיבה: הלא לא תשרפו ערב שלם או תפסידו שעות שינה במידה והדייט לא מתאים לנו. היה כי טוב יש סיבה להאריך.....

איך מזהים את ה"דייט"?​  רצוי להימנע ממתן תיאור מוקדם כמו "אני אלבש ג'ינס וחולצה ירוקה".​ ואם יהיו עוד שני בחורים שלובשים אותו דבר? אם תחליפו בגדים? הנוהג המקובל הוא לפנות למארח המקום בו נפגשים, לציין בפניו שאתם ממתינים לאדם בשם זה וזה ולתת לו להציג אתכם בפני בן הזוג או להיפך. אל תחששו, מלצרים ומנהלי משמרת ישמחו לעזור לכם בעניין זה. אפשרות נוספת היא שימוש בנייד. אפשר להיעזר בוואטסאפ שנכנסים למקום או אפילו להרים טלפון. שיחת טלפון קצרה והבחור או הבחורה, מי שהגיע ראשון - ירימו יד. 

 ​המבט הראשון – מה עושים?​ התחלות הן תמיד קשות אך נסו להקל על עצמכם ולהגיע רגועים ונינוחים. חשוב לשדר ביטחון עצמי ונינוחות בעזרת קשר ועין.  על מה לא לחשוב בדייט? הימנעו למתוח ביקורת מיותרת, לתהות עד כמה אתם מושכים או נמשכים, לפנטז על חתונה ולהיזכר בפגישות עיוורות קודמות. השאירו את השיפוט הזה לשלב מאוחר יותר בפגישה ובינתיים נסו להכיר את האדם היושב מולכם ללא דעות קדומות. נשמע פשוט אך זו משימה לא קלה.

 

איך שוברים את הקרח?​ בראש ובראשונה חשוב להיות רגועים ולא לשדר מתח או חוסר נינוחות המשפיעים על האדם מולכם. איך עושים זאת? משתדלים לשמור על ציפיות ריאליות ולא להתייחס לפגישה כאל אירוע גורלי. אם אין מה להגיד וצריך לשבור את הקרח מומלץ לפתוח בשיחת חולין קלילה המבוססת על שאלות  פתוחות ומתעניינות. שאלות זה תמיד נעים משום שאנשים מאוד אוהבים לספר על עצמם ומרגישים טוב שמתעניינים בהם. שאלות שכיף לדבר עליהן למשל הן: "מהו תחום העיסוק שלך"?, "ספרי לי קצת על עצמך", "איזו סדרה או סרט אהבתם לאחרונה?, "מה את עושה בשעות הפנאי?" וכדומה. רצוי להימנע משאלות אישיות מידי בשלב זה. כמו כן רצוי ומומלץ גם להקשיב לתשובות ולא רק לשמוע, תתפלאו אבל אתם יכולים גם ליהנות וללמוד מהאדם שמולכם גם אם לא תיווצר קשר אוהבים. לתרבות השיח הבין-אישי מוזמנים להיכנס למאמר הבא

 

 מצבים מביכים - מה קורה אם באמצע השיחה אתם מגלים שה"דייט"​ שלכם יצא/ה עם החבר/ה הכי טוב שלכם או שמחמיאים לכם ואתם מסמיקים ומגמגמים? הגישה הנכונה היא "בואו נדבר על זה" - שתפו אותו או אותה בהרגשתכם והימנעו מלטאטא את הנושא המביך מתחת לשטיח. זה בסדר לדבר על רגשות במידה סבירה. משפט כמו "וואי זה ממש מביך, יצאת עם החבר הכי טוב שלי", או "אני קצת נבוכה ממה שאמרת", עוזרים בבניית אמון ופתיחות ופותרים מיידית את הבעיה. היו ישירים וכנים עם עצמכם.

 

החשבון? -כבר מזמן חלפו הימים בהם הגבר היה מחויב להזמין את​החשבון ​האישה. ככלל, מי שיוזם את הפגישה הוא המזמין, אך במקרים רבים נהוג להתחלק בחשבון. בנושא רגיש זה הפעילו שיקול דעת והשתדלו שאף אחד מהצדדים לא ירגיש מנוצל או שלא בנוח. גם על נושא זה רצוי לדבר בפתיחות ולהגיע לפתרון הנעים לשני הצדדים. המלצתי היא כשהמפגש נערך בין צעירים, תלמידים, סטודנטים וחיילים, יפה להציע לחלוק את החשבון אך לא להתעקש ולתת לאחר להזמין אם הוא או היא מתעקשים. לאחר שהחשבון שולם יש להודות על כך כמובן. אם אחד מהצדדים כבר שילם ואתם מעוניינים לפגוש אותם בשנית, פשוט הודו להם וציינו שאתם תשלמו בפעם הבאה. 

 

"זה לא זה" - השאלה הנצחית היא איך להגיד שלא מתאים בלי לפגוע​ ,מילת המפתח היא התחשבות והבנה. חשוב לזכור שאנו חיים במדינה קטנה וסביר שנפגוש את ה"דייט" גם בסיטואציות אחרות. לכן חשוב לסיים את העניין בעדינות, להגיד בכנות שלא מתאים ושהיה מאוד נעים להכיר ולהימנע מהבטחות שווא כמו "אני אתקשר אליך בקרוב", או "אני צריך לחשוב על זה", אלא אם כן אתם מתכוונים או מתכוונות לכך. הימנעו מקלישאות ודברו בכנות מבלי לפגוע. 

 

"זה בהחלט זה" -אם הדייט מוצא חן בעיניכם אפשר בהחלט להתוודות​ שמאוד נעים לכם ושפגישה נוספת תהיה לעניין. אין לכם מה להפסיד בשלב הזה אז לכו על האמת שלכם. במידה ויש התעניינות גם מהצד השני, כדאי לשאול בתום הפגישה מתי כדאי להתקשר או מתי לחכות לטלפון. שוב, פתיחות וישירות הן מילת המפתח ולא הבטחות מעורפלות שיגרמו לכם או ל"דייט" שלכם להמתין בדריכות לכל צלצול טלפון במהלך השבוע שלאחר הפגישה. אפשר לכתוב גם בוואטסאפ אחרי הדייט כדי להדגיש את ההנאה שלכם מהמפגש והציפייה לפעם הבאה.

 

לסיום, לא להתייאש - גם אם דייט אחד או יותר לא הצליחו,​ולסיום, לא להתייאש ,​ אין זה אומר שלא כדאי לנסות שוב. בליינד דייט הוא דרך יעילה להכרת בני זוג ואין לדעת מתי הדבר האמיתי יחכה לכם בדיוק במקום שבו חוויתם אכזבה. אולי האהבה מחכה מעבר לפינה, לאפליקציה או לקליק הבא. אל תוותרו על עצמכם ועצמכן ואף פעם אל תתפשרו, מגיע לכם ולכן את הטוב ביותר.

ב ה צ ל ח ה !!!

©כל הזכויות שמורות תמי לנצוט ליבוביץ