טלפון: 03-6913545


המרחב האישי - Social Space

המרחב האישי - Social Space

המרחב האישי - בועת הפרטיות 

מאת: תמי לנצוט ליבוביץ 

תאריך: 22 מרץ 2020 

מסביב לכל יצור חי ישנו גבול דמיוני - מעין בועה - המגדירה קווים אדומים ומסמנת את השטח הפרטי/הפיזי שלו. מעין טריטוריה אישית הנותנת תחושה של ביטחון ושליטה. בועה זו היא המרחב האישי של אדם והיא משתנה בתרבויות שונות.

כאשר מישהו דוחף אותנו, שולח ידיים, או שואל שאלות מביכות, הוא עובר את הגבול הפרטי ופולש בגסות ובחוסר נימוס אל תוך הקווים האדומים שלנו. אי הנוחות המתעוררת כאשר מישהו "פולש" לאזור זה נחשב לחוסר התחשבות,כבוד ויחס.

איך אנו מרגישים בתור כשמישהו "נצמד" ונכנס לאזורנו?!  באופן בילתי רצוני אנחנו מתכווצים, לוקחים צעד לאחור,מעוותים  ומכווצים שפתיים.,

בכדי שנוכל להעריך מהו המרחב האישי מחלקים בעולם את קוטר הבועה האישית\ הגבולות  לארבע  מרחקים מוגדרים כשאלו הפכו לנוהגים מקובלים בתקשורת הבינאישית . צריך לציין שמרחקים אלו מושתתים על ההגיון והשכל הישר, וכל זאת על מנת לגרום לנו  להרגיש נוח ולבחור את המרחק לפי הסהטואציה בה אנו נמצאים ובוחרים. 

יש לציין שבתרבויות שונות המספרים מעט משתנים. אך כיום, שבסיס התקשורת האישית הפכה לגלובאלית, בעיקר בתחום העסקי, כשהעולם הופך לפחות רשמי, יש לכבד מרחקים אלו וראוי להגדיר את המרחב האישי הרצוי על פי רמת קרבתנו אל האנשים עמם אנו באים במגע,:

האזור האינטימי Intimic Space 

זהו אזור המרחק החשוב ביותר וחצייתו מותרת רק לאלה הקרובים אלינו רגשית. המרחב האישי ינוע בין 15 ל- 45 ס"מ . קיים גם תת-אזור מתחת ל- 15 ס"מ שהוא האזור האינטימי הקרוב.

אזור אישי - Personal Space 

זהו אזור המרחק שנמצא בין היחיד לאחרים באירועים חברתיים כדוגמת; מסיבות קוקטייל, ישיבות משרד, מפגשים חברתיים וכדומה. המרחב האישי במצבים אלה ינוע בין 46 ס"מ  ל- 1.22 מטר.

אזור חברתי  - Social Space  

אזור זה מאפיין מצבים בהם אנו באים במגע עם אנשים ארעיים או אקראיים, שמפגשנו עמם נוצר לשם תכלית ספציפית ונקודתית. לדוגמא, אזור זה יקבע בינינו לבין אנשי מקצוע כשרברב, נגר או חשמלאי  והמרחק ינוע  בין 1.22 ל- 3.6 מ'.

אזור ציבורי Publuc Space 

אזור זה יקבע בינינו לבין קבוצה גדולה של בני אדם אליה אנו פונים, בעת הצגת פרזנטציה או מתן נאום. המרחב האישי ינוע במרחק שעולה על 3.6 מטר.

שמירה על המרחב האישי וכיבוד זה של האחר, הינה התנהגות נלמדת,

©כל הזכויות שמורות לתמי לנצוטי ליבוביץ