טלפון: 03-6913545


המרחב האישי - Social Space

המרחב האישי - Social Space

המרחב האישי - בועת הפרטיות 

מאת: תמי לנצוט ליבוביץ 

תאריך: 22 מרץ 2020 

בתקופה הזויה זו בה אנו נמצאים, אמצנו מושג חדש, Social Distency  - מרחב אישי.  מושג שעד לפני חודש לא היינו ערים לו כמונח אך מטבע האנוש כולנו מכירים אות או יותר נכון מרגיש/ים אותו בכל יום ובכל סיטואציה. אין אדם שמרגיש בנוח כשאדם אחר נצמד אליו, אף אחד לא מרגיש בנוח לעמוד בתור הצפוף, בסופר, בתחבורה הציבורית ואפילו כשאנו נמצאים "מוגנים" בתוך המכונית ומכונית אחרת נצמדת אלינו. טבע האדם דורש מרחב ופרטיות. לאורך כל שנותי המקצועיות מקבלת שאלות מהציבור כמו" מה עושים שמישהוא נצמד אלי בתור, מה עושים שהקולגה מתקרב אלי תוך כדי שיחה עד שאני חייב לקחת צעד לאחור" , בקיצור נושא מטריד עוד מלפני ימי הקורונה. הזדמנות נפלאה מבחינתי לעדכן כלל נימוס בסיסי: כבד את המרחב האישי החברתי והפרטיות של כל אדם באשר הוא. (החלק השני של נוהג זה שייך לתרבות השיח הישראלי בו אנו שואלים שאלות אישיות החודרות לשטח בועת הפרטיות) שמירת המרחב האישי מכבדת את האדם שנמצא לידנו ועכשיו גם שומרת על בריאותו. 

מסביב לכל יצור חי ישנו גבול דמיוני - מעין בועה - המגדירה קווים אדומים ומסמנת את השטח הפרטי/הפיזי שלו. מעין טריטוריה אישית (אל תכנס ואל תגע) הנותנת תחושה של ביטחון ושליטה. בועה זו היא המרחב האישי, מרחב הפרטיות  של אדם והיא משתנה בתרבויות שונות.אך בעידן הגלובליזאציה אמצנו תרבות דומה בכ 90 אחוזים מהאנושות. 

כאשר מישהו דוחף אותנו, שולח ידיים, או שואל שאלות מביכות, הוא עובר את הגבול הפרטי ופולש בגסות ובחוסר נימוס אל תוך הקווים האדומים שלנו. אי הנוחות המתעוררת כאשר מישהו "פולש" לאזור זה נחשב לחוסר התחשבות,כבוד ויחס וזה כמובן חוסר נימוס.

איך אנו מרגישים בתור כשמישהו "נצמד" ונכנס לאזורנו?!  באופן בילתי רצוני אנחנו מתכווצים, לוקחים צעד לאחור,מעוותים  ומכווצים שפתיים, משלבים ידיים....

בכדי שנוכל להעריך מהו המרחב האישי מחלקים בעולם את קוטר הבועה האישית\ הגבולות  לארבע  מרחקים מוגדרים כשאלו הפכו לנוהגים מקובלים בתקשורת הבינאישית . צריך לציין שמרחקים אלו מושתתים על ההגיון והשכל הישר, וכל זאת על מנת לגרום לנו  להרגיש נוח ולבחור את המרחק לפי הסהטואציה בה אנו נמצאים ובוחרים. 

יש לציין שבתרבויות שונות המספרים מעט משתנים. אך כיום, שבסיס התקשורת האישית הפכה לגלובאלית, בעיקר בתחום העסקי, כשהעולם הופך לפחות רשמי, יש לכבד מרחקים אלו וראוי להגדיר את המרחב האישי הרצוי על פי רמת קרבתנו אל האנשים עמם אנו באים במגע,:

האזור האינטימי Intimic Space 

זהו אזור המרחק החשוב ביותר וחצייתו מותרת רק לאלה הקרובים אלינו רגשית. המרחב האישי ינוע בין 15 ל- 45 ס"מ . קיים גם תת-אזור מתחת ל- 15 ס"מ שהוא האזור האינטימי הקרוב.

אזור אישי - Personal Space 

זהו אזור המרחק שנמצא בין היחיד לאחרים באירועים חברתיים כדוגמת; מסיבות קוקטייל, ישיבות משרד, מפגשים חברתיים וכדומה. מרחב האישי במצבים אלה ינוע בין 50 ס"מ  ל- 1.22 מטר.

אזור חברתי  - Social Space  

אזור זה מאפיין מצבים בהם אנו באים במגע עם אנשים ארעיים או אקראיים, שמפגשנו עמם נוצר לשם תכלית ספציפית ונקודתית. לדוגמא, אזור זה יקבע בינינו לבין אנשי מקצוע ,אירועים חברתיים,  והמרחק ינוע  בין 1.5 ל- 3.6 מ'.

 

אזור ציבורי Publuc Space 

אזור זה יקבע בינינו לבין קבוצה גדולה של בני אדם אליה אנו פונים, בעת הצגת פרזנטציה או מתן נאום. המרחב האישי ינוע במרחק שעולה על 3.6 מטר.

 

בקיצור ולענין: שמירה על המרחב האישי וכיבוד זה של האחר, הינה התנהגות נלמדת ומתגמלת בעידן הקורונה 

לכתבה משלימה בנושא תרבות התור והמרחה האישי: http://www.tll.co.il/?lang=il&category=articles&subcat=263&pageart=382

,

©כל הזכויות שמורות לתמי לנצוטי ליבוביץ