טלפון: 03-6913545


מחוות חיבוקים, נשיקות ונימוסים

מחוות חיבוקים, נשיקות ונימוסים

מחוות חברתיות – חיבוקים, נשיקות ונימוסים

מאת: תמי לנצוט ליבוביץ

בשנים האחרונות, הפך החיבוק להיות חלק מקבלת פנים, מתקשורת אנושית המסמלת קרבה ואחווה. החברה שלנו כיום אוהבת חיבוקים ונשיקות. כשאנו מגיעים למפגשים חברתיים, סביר להניח שנתחבק ונתנשק עם המכרים, הידידים והקרובים שלנו. ממש תחושה של "Love is in the air". גם ביום-יום החיבוקים נפוצים ושגורים בתוספת ברכות כמו: "איזה יופי את נראית", או "אני מאוד שמחה לפגוש אותך," ועוד.

החיבוק הוא סימן לאהדה, אך לפעמים אנשים מגזימים במגע ובחיבוקים. לא כולם אוהבים חיבוקים, ויש כאלה שמעדיפים להימנע מהם ומסתפקים בלחיצת יד כנה. הרעיון שעומד מאחורי החיבוק מסתכם במילה אחת קטנה ופשוטה: יחס!  אך יש גם דרכים אחרות להפגין אכפתיות: חיוך, התעניינות אמיתית באדם ובשלומו, מבט, מחמאות ועוד.

נשיקות מנומסות

אנתרופולוגים חקרו ומצאו שמקור הנשיקה בשלוש סיבות:

  1. העברת המזון דרך הפה מהאם לילד, על ידי לעיסת המזון וריכוכו. מכאן התפתחה הנשיקה הרומנטית.
  2.  לעיסת עלי טבק על ידי הגבר, כאשר על האישה היה להוציא את הטבק מפיו ולהעביר אליה. זהו הבסיס להתפתחות הנשיקה הארוטית.
  3.  ניקולס פרלה, סופר וחוקר, מצא שבמקומות רבים בעולם מאמינים ב"ערבוב" ובהעברת הרוחניות, שהיא חלק מהנשמה, באמצעות הנשימה, שעוברת דרך הפה והשפתיים. לכן יש לקרב את השפתיים ככל האפשר בין הגבר לאישה כדי לגרום להתמזגות הנשמות. גם האסקימוסים ש"מתנשקים" על-ידי שפשוף אף באף מבקשים לאחד בין הנשמות.

ובכל זאת, מתי נתנשק?

איך מתנשקים? "נשיקה באוויר"

נשאלת שאלה: איך עושים את זה? נשיקה חברתית מתבצעת כך: נצמיד לחי ימין ללחי ימין, לחי שמאל ללחי שמאל, תוך כדי צקצוק שפתיים באוויר (ולא כמקורה הבסיסי, כלומר מגע שפתיים תוך כדי יניקה קלה). הנגיעה על הלחי מרחפת ובקושי נוגעת. מספר הפעמים שונה מתרבות לתרבות, ונע בין פעם אחת לארבע פעמים.

נוהגי נישוק בעולם

נשיקה על הלחי - בארצות המזרח התיכון: נותנים נשיקה על הלחי, והמהדרין מוסיפים חיבוק דב.

בצרפת, באיטליה ובאמריקה הלטינית: מנשקים באוויר. מצמידים לחי ללחי ומשמיעים קול צקצוק של נשיקה.

במדינות לטיניות: נשיקה אחת על לחי אחת, בצרפת – שתי נשיקות, אחת על כל לחי.

בהולנד, בבלגיה וברוסיה מקפידים על שלוש נשיקות (לאב, לבן ולרוח הקודש),  ובמקומות מסוימים מגיעים גם לארבע (צפון צרפת).

איסור נשיקות - במדינות אוריינטליות (הודו, יפן, סין): הנשיקה נתפשת כאקט מיני האסור בפומבי, אפילו לא באירועים חברתיים. לעומת זאת בפיליפינים, הרוכלים בשוק משמיעים קולות נשיקה כדי למשוך לקוחות.

נישוק גב היד - במקומות רבים בעולם נישוק גב היד מקובל בעת מפגש וברכה, כאקט בין-לאומי המעיד על נימוס ואצילות. כך למשל בצרפת – הגבר מתכופף בפני האישה ומנשק את ידה, כאשר השפתיים למעשה אינן ממש נוגעות ביד, אלא אם כן מדובר ביותר מאשר נשיקה לברכה.

נישוק קצות האצבעות  - תנועה זו מעבירה מסר של "זה טוב ויפה". נפוצה בעיקר בצרפת, באיטליה, בספרד ובמדינות אמריקה הלטינית. מביעה שבח והלל לכל דבר, מבקבוק יין טוב ועד למכונית מפוארת.

איך נדע אם להימנע מלחבק את האדם שמולנו?

איך מחבקים?

©כל הזכויות שמורות לתמי לנצוט ליבוביץ