טלפון: 03-6913545


פגישות עסקים - איך מתנהלים

פגישות עסקים - איך מתנהלים

כיצד להתנהג בפגישה עסקית

כאשר מתכננים עסקים ברחבי העולם, ראשית יש ללמוד ולהכיר את כל קודי ההתנהגות, נוהגים והנימוסים השונים. במאמר זה נתרכז בעסקים בסין, הארץ בה מתנהלים עסקים רבים. ראשית, יש לעשות שיעורי בית ולהכיר לפחות כמה מנהגים תרבותיים, מקומיים, בסיסיים, שמשפיעים על על התרבות העסקית ועל כללי ההתנהגות במפגש העסקי בסין. בעת ביצוע עסקים, תמצאו את עצמכם במגע תכוף עם ספקים, אנשי עסקים ואפילו עם פקידים סיניים. כדי למקסם את הפוטנציאל של המסע העסקי שלכם, אתם חייבים ללמוד את כללי ההתנהגות העסקית ואת אופן עריכת המשא ומתן עם אנשים אלה כמו גם כללי הופעה ייצוגית הנדרשת. לפיכך, מומלץ לכל איש עסקים ולכל יבואן ישראלי, להכיר כמה מהמנהגים העיקריים שנוגעים לאופן עשיית העסקים בארץ בה עתידים לנהל את העסקאות השונות.

השפעת החכם הסיני קונפיציוס

בעיקרון, הקונפוציזם משפיע על השיטות העסקיות השונות בסין. הרעיונות של קונפוציוס סובבים סביב תמיכה ביחסים הרמוניים. לפי גישה זו, החברה כולה תפעל באופן חלק וללא סכסוכים אם רק כולם ינקטו בהתנהגות נאותה וימלאו את חובתיהם (כבוד ונאמנות ביחסים בין חברים, בין אחים, בין אב לבנו, בין בעל לאשתו ובין השליט לנשלט). כשתעשו עסקים בסין אל תתפלאו אם תפגשו את הגישה של קונפוציוס שסולדת מסכסוכים ושומרת על התנהגות נאותה ועל סבר פנים מסביר פנים.

איך מברכים בעת המפגש העסקי

מפגש עסקי בסין כרוך תמיד בברכת האנשים. בסין, הפגישות מתחילות בלחיצת יד ובהנד ראש קל. חשוב לא ללחוץ את היד בנמרצות רבה מדי כדי שהסיני לא יפרש זאת כהתנהגות אגרסיבית. קחו בחשבון שהסינים לא להוטים אחר מגע פיזי, במיוחד כשהם עושים עסקים. המגע הפיזי יכול להתרחש רק בנסיבות שבהן המארח מנחה את האורח. וגם אז הוא יעשה זאת על ידי מגע קל בשרוולו של האורח. הישמרו לא לטפוח על השכם, לא להניח את היד על הכתף ולא לשלב זרועות עם הסיני. כאשר אתם עושים עסקים בסין, שימו לב לשפת הגוף שלכם ולדרך בה אתם מתנועעים. אתם צריכים תמיד להיות רגועים ולשמור על שליטה עצמית. תנוחת הגוף צריכה תמיד להיות פורמאלית וקשובה ולשדר שאתם בעלי שליטה עצמית וראויים לכבוד ולאמון.

החלפת כרטיסי ביקור במפגש הראשון

הכינו כרטיסי ביקור שצד אחד שלהם מתורגם לסינית. מומלץ שהכרטיס יהיה מודפס באותיות סיניות בדיו מוזהב שנחשב בסין לצבע בר מזל ומבשר טובות. במפגש הראשון דברו על החברה שלכם, ציינו את התפקיד שלכם בחברה ואת הכישורים שלכם. כאשר אתם מקבלים את כרטיס הביקור של הסיני אל תניחו אותו לא בכיס ולא בארנק אלא בנרתיק המיוחד לכרטיסי ביקור שברשותכם.

בניית מערכת היחסים

מערכות היחסים בסין הן מאוד רשמיות. אל תשכחו שאתם מייצגים את החברה שלכם, על כן הקפידו לשמור על קשרים ברמה המקצועית בלבד. שימרו על פורמליות והימנעו מהומור. זה לא אומר שלסינים אין חוש הומור, אלא שברוב הפעמים הבדיחה עלולה ללכת לאיבוד בתרגום מעברית לסינית ולכן זה פשוט מיותר. באופן כללי, כשעושים עסקים בסין מומלץ לבחור במתווך אמין שיהיה המתורגמן שלכם וינווט את דרככם בבירוקרטיה, במערכת המשפטית וברשתות העסקיות המקומיות.

רוצים ללמוד ולהכיר תרבויות אחרות? עתידים לעשות עסקים בעולם? זה הזמן לפנות אל תמי וליהנות משלל טיפים והדרכה מלאה על עשיית עסקים נכונה ובניית מערכת יחסים עסקית אמינה ומנומסת.