טלפון: 03-6913545


נשים במגרש העבודה והעסקים

נשים במגרש העבודה והעסקים

נשים במגרש העבודה והעסקים
תמי לנצוט ליבוביץ 

יחסי העבודה בשנים האחרונות הפכו סבוכים יותר מבעבר. תחת הדגל המתנוסס בתקופתנו לשוויון בין המינים, לפתיחות, לחופש בחירה ולשוויון הזדמנויות, משחק במגרש העסקי רוב גברי מוחץ. הרוב הזה שולט ומנווט את כניסת הכוחות החדשים לשוק.

נכון, כיום יותר נשים נכנסות לשוק העבודה, לא רק כפקידות זוטרות אלא בתפקידי מפתח בכירים. אנשים צעירים, בעיקר בתחומים עם אספקטים טכנולוגיים, משתחלים לתפקידי ניהול. הגורמים החדשים בזירה העסקית יעשו טוב אם ישכילו להבין את המצב המגדרי טרם כניסתם וינהגו באסרטיביות בהכוונת הסביבה להתנהלות נכונה בזירה העסקית החדשה.

IBL Code - שפת העסקים גורסת שצעירים ונשים שלוקחים חלק הולך וגדל בעסקים, משנים את המפה המוכרת.

בעקבות זאת הכללים המוכרים של נימוס נדרשים לניסוח חדש שהוא: התפקיד בסולם ההיררכיה הוא זה שקובע ולא המין או הגיל.

נשים בעסקים עדיין נמדדות לעתים לפי מידת נשיותן ולא לפי בכירות תפקידן, אולם צורת הסתכלות זו נמצאת במגמת ירידה. עולם העסקים קבע קוד חדש שלפיו במקומות העבודה המודרניים נדחקים הצידה מרכיבים כגון מין (במשמעות ג'נדר), גיל, אמונות ולפעמים גם השכלה ומעמד חברתי, לטובת התפקיד והמעמד בחברה. אבל צריך לזכור שזהו תהליך הדרגתי, שיש עדיין סקטורים בחברה שאינם יודעים ומוכנים לקבל "בוסית", שיש עובדים שאינם מקבלים בהבנה הוראות הנמסרות מפי "המנהלת".

בסקטורים שבהם יש אחוזי חדירה גבוהים של נשים לעמדות ניהול, עולות שאלות הקשורות לחיבור בין נשים ותרבות עסקית: האם נשים עושות עסקים בצורה שונה מגברים? האם הן משחקות לפי חוקים וכללים שונים מאנשי עסקים שהם גברים? האם יש משהו באישיות של נשים המביא אותן להיכנס לעסקים בראש אחר? האם יש מקום ל"ערכים נשיים" בסביבת עסקים? ועוד כהנה וכהנה.

התשובה לשאלות מתחילה בעובדה בסיסית: נשים שונות מגברים. בין המינים קיימים הבדלים פיזיולוגיים בגודל, בצורת הגוף, בכוח, במערכת ההורמונלית, ולא במפתיע גם שוני משמעותי בדפוסי ההתנהגות.

כאשר גברים ונשים נפגשים במקום העבודה, כל קבוצה מביאה עימה את דרכי ההתנהלות המוכרות לה מן הילדות בתחומים השונים: שיפוט מוסרי, ניהול וארגון, דפוסי תקשורת ועוד. כל קבוצה מביאה את הסגנון שלה והוא לרוב נוגד את זה של האחרת.

הכרה בהבדלים בין המינים והבנה של דרכי ההתמודדות השונות היא המפתח להצלחה עסקית. כאשר אנו הופכים מודעים לשוני המובנה בהתנהגותם של גברים ונשים בכל תחום של הפעילות העסקית, התנהגות שהייתה עד עתה חסרת הגיון מקבלת פנים חדשות. ככל שנדע יותר על הגברים איתם אנו עובדות, כך תעלה היכולת של נשים לצפות את התנהגותם, להבינה, לחוש בנוח בחברה הגברית הסובבת אותן ולהצליח.

IBL Code Tips:

*   למידע נוסף יש לעיין בספר "IBL Code – שפת העסקים הבין-לאומית", פרק 1, עמ' 75.

© כל הזכויות שמורות לתמי לנצוט ליבוביץ.