טלפון: 03-6913545


לחנך ילדים לנימוסים בעולם העסקים הגלובאלי

לחנך ילדים לנימוסים בעולם העסקים הגלובאלי

לחנך ילדים לנימוסים בעולם העסקים הגלובאלי

מאת: תמי לנצוט ליבוביץ

התרבות האנושית עברה, ועדיין עוברת, גלגולים רבים. שינויים רבים פקדו אותה, הן בתחום הטכנולוגי והן בתחום החברתי. כיום העולם שלנו הפך  לכפר גלובלי. בזכות אמצעי התקשורת והתחבורה המהירים והמשוכללים, המרחק הגיאוגרפי הצטמצם. כיום קיימים קשרי תרבות ומסחר בין מדינות שונות שאין ביניהן כל קרבה גיאוגרפית.
כחלק מהשינוי החברתי שעברה התרבות האנושית במהלך השנים, השתנתה גם הגדרת הילדות - ההנחה היא שילדות היא רעיון תרבותי שמתחיל מנקודת אפס ומשם מתפתח.

קצת היסטוריה
בימי הביניים ועד המאה ה-17 לא הייתה למעשה הגדרה של ילדות. החברה הייתה מחולקת לפי מעמדות – האמצעי המארגן של החברה. התפקיד של ילדים בחברה היה לעבוד כשוליות אצל בעלי המקצוע השונים כיאה למעמד החברתי שאליו השתייכו. החל מהמאה ה-17 החלה גוברת המודעות אל המובחנות של הילדים לעומת המבוגרים, ומתפתחת מודעות גוברת לצרכים המיוחדים שלהם. האדישות היחסית כלפי הילדים מתחלפת בתחושה של התפעלות מהם, והצגתם כנכס של המשפחה המודרנית, ולא רק הכוח הכלכלי שהיוו עד כה. אחד הסממנים הראשונים של היווצרות מושג הילדות הוא פתיחתם של בתי ספר.


לראשונה ילדים ממודרים מן הבית ומתפתחת ההכרה שהמבוגרים צריכים "לתרבת" ולחנך את הילדים כדי לעזור להם להפוך לבני אדם בוגרים. מאז ועד היום זרמו הרבה מים בנהרות העולם וילדים עברו משולי החברה אל מרכזה. דוגמה לכך היא יום הילד הבינלאומי שקבע האו"ם בשנת 1954, והאמנה לזכויות הילד משנת 1989. בדיוק בגלל הדברים הללו חשוב לזכור שהילדים הם המחר של עולם העסקים.


כיום ילדים חשופים להרבה מידע עסקי וצרכני, והם נחשבים לפלח שוק שמקבל התייחסות נפרדת. ילדים שייחשפו אל קודי התנהגות רצויים כגון סיביליטי יהפכו לאנשי עסקים המיומנים בתקשורת בין-אישית גלובלית, מלבד היתרונות העתידיים -  הילדים הם חלק בלתי נפרד מההצלחה העסקית של הוריהם.


כאמור שוק העבודה המודרני הוא שוק חובק עולם. אנשי העסקים שרבים מהם הורים לילדים נוסעים הרבה ברחבי העולם ועושים עסקים עם מגוון רב של אנשים מתרבויות שונות. כפועל יוצא מכך הם גם מארחים הרבה אנשי עסקים ממדינות אחרות. חשוב מאוד שילדיהם של אנשי העסקים ידעו כיצד להתנהג באירועים רשמיים - כאורחים וכמתארחים. עולם התדמית, הנימוסים וההליכות הוא עולם תוכן מגוון שיכול לתרום הרבה מאוד לכל אחד ואחת מאיתנו ולכן חשוב שנעביר אותו לילדינו.


ההורות בעידן המודרני מציבה להורים אתגרים חדשים. כניסת נשים לעולם העבודה מחייבת שינויים במבנה המשפחה וחלוקת תפקידים שונה מבעבר. במקביל מתערערת הסמכות ההורית, דור ההורים הנוכחי מתקשה להציב גבולות לילדיו. הורים רבים שואפים לחינוך פתוח ודמוקרטי ומתקשים לאזן ולהציב גבולות. בשילוב עם שוק עבודה תובעני שמצריך היעדרויות רבות מן הבית, במקרים רבים של שני ההורים. הטמעת סיבילטי מגיל צעיר, הן על ידי ההורים והן על ידי הילדים יכולה לתרום לפיתוח הורות סמכותית ורגישה וחינוך של הילדים לאחריות אישית.


התנהגות היא שפה. ילדים נוטים לקלוט שפות בקלות רבה ולכן הם יקלטו ויפנימו את הסיבילטי אם רק נלמד אותם. סיבילטי הוא מעבר למיקום הנכון של הסכין או "תודה-בבקשה-סליחה", סיביליטי זו דרך חיים, צורת התייחסות אל עצמי ואל האנשים הנמצאים בסביבתי. המודעות לנימוס אלמנטרי ולהתנהגות נאותה צריכה לבוא מתוך צורך פנימי ולא מתוך ציות עיוור.
ככל שנקדים בהקניית ערכי הסיבילטי לילדינו כך נגדל אותן להיות מבוגרים אדיבים וסבלניים שפועלים מתוך כבוד לזולת. זוהי התנהגות מעשירה ומתגמלת שמאפשרת התנהלות חברתית ועסקית בעולם המודרני הגלובלי של המאה

 

 

  © כל הזכויות שמורות לתמי לנצוט ליבוביץ