טלפון: 03-6913545


ניהול נשי בעולם גברי

ניהול נשי בעולם גברי

לחוש בנוח בחברה הגברית הסובבת אותן ולהצליח. 

מאת: תמי לנצוט ליבוביץ

בסקטורים שבהם יש אחוזי חדירה גבוהים של נשים לעמדות ניהול עולות שאלות אחרות, הקשורות לחיבור בין נשים ותרבות עסקית: האם נשים עושות עסקים בצורה שונה מגברים? האם הן משחקות לפי חוקים וכללים שונים מאנשי עסקים שהם גברים? האם יש משהו באישיות של נשים, המביא אותן לנהוג אחרת בעסקים? האם יש מקום ל"ערכים נשיים" בסביבת עסקים? ועוד כהנה וכהנה.

התשובה לשאלות מתחילה בעובדה בסיסית: נשים שונות מגברים. בין המינים קיימים הבדלים פיזיולוגיים בגודל, בצורת הגוף, בכוח, במערכת ההורמונלית, ולא במפתיע גם שוני משמעותי בדפוסי ההתנהגות. מחקרים מראים שוני התנהגותי, כבר מן הרגע הראשון להולדתו של התינוק. תינוקות "בנים" מראים יותר אקטיביות, בוכים יותר, וסקרניים יותר מתינוקות "בנות". מרכיב משמעותי וחשוב נוסף הוא היחס השונה שהחברה מראה כלפי בנים ובנות: החברה מציעה משחקים שונים לבנים ולבנות, בוחרת עבורם צבעים שונים, בנים מקבלים עידוד רב יותר למשחק אקטיבי ופיזי, נותנים להם לבכות יותר לפני שיציעו להם נחמה, הם מקבלים יותר עידוד לחקור ולהתנסות ויש נטייה לפנק ולחבק אותם פחות מאשר בנות. מחקר נוסף שנערך בכיתות מתמטיקה הראה שכאשר ניתנת בעיה לפתרון, נותנים המורים יחס שונה לבנים ובנות. כאשר בנות ביקשו עזרה בפתרון, נתנו להם המורים את התשובה באופן מידי. לעומת זאת כאשר בנים בקשו עזרה, נתן להם המורה רמז איך לפתור אותה ולא את התשובה המלאה, כך שייאלצו להתמודד עם הגעה לפתרון בעצמם.

מסקנה: ההבדלים בין גברים ונשים הם תוצאה של הבדלים פיזיולוגיים ומגדריים גם יחד.

את כללי ההתנהלות החברתית אנו לומדים מגיל צעיר, דרך המשחק מגובשות הזהויות האישיות והחברתיות שלנו, כמו גם מתפתחים ונלמדים כישורים פיזיים, שכליים, רגשיים וחברתיים שנזדקק להם בבגרותנו. מיומנויות אלו מהוות את הבסיס לדרך ההתנהלות שלנו בעבודה כבוגרים.

כאשר גברים ונשים נפגשים במקום העבודה, כל קבוצה מביאה עמה את דרכי ההתנהלות המוכרות לה מן הילדות בתחומים השונים: שיפוט מוסרי, ניהול וארגון, דפוסי תקשורת ועוד. כל קבוצה מביאה את הסגנון שלה והוא לרוב נוגד את זה של האחרת. הבעיה היא שסביבת העבודה היא סביבה גברית בהתנהלותה. היא מתפקדת באותו סגנון שלפיו גדלו הגברים, באותה דרך בה פעלו קבוצות הספורט והמלחמות השכונתיות. נשים הפועלות בסביבה זו על פי הסגנון הנשי שהביאו מילדותן שלהן, ימצאו עצמן בעמדת נחיתות. אישה הרוצה להצליח בזירה העסקית נדרשת להבין וללמוד את הדרך "הגברית" כדי להשתלב, וכמובן כדי לנצח.

הכרה בהבדלים בין המינים והבנה של דרכי ההתמודדות השונות היא המפתח להצלחה עסקית. כאשר אנו הופכים מודעים לשוני המובנה בהתנהגותם של גברים ונשים בכל תחום של הפעילות העסקית, התנהגות שהייתה עד עתה חסרת הגיון מקבלת פנים חדשות. ככל שהנשים ידעו יותר על הגברים שהן עובדות איתם, כך תעלה יכולתן לצפות את התנהגותם, להבינה, לחוש בנוח בחברה הגברית הסובבת אותן ולהצליח. 

לכתבות נוספות בנושא: