טלפון: 03-6913545


יסודות שפת העסקים הבינלאומית 

יסודות שפת העסקים הבינלאומית 

 יסודות שפת העסקים הבינלאומית 

 מאת: תמי לנצוט ליבוביץ

שפה גלובאלית המבוססת על קוד התדמית, התקשורת הבין-אישית, הנימוס והנוהג הרב-תרבותי

בעידן העכשווי בו זמן שווה כסף, בכל מקום ועבור כל איש עסקים, בין אם הוא ספון במשרדיו שבעמק הסיליקון, מסייר ברכב השטח שלו במכרות היהלומים בדרום אפריקה או מנהל את צוות המתכנתים שלו בניו דלהי שבהודו. על מנת לנהל ביעילות את הזמן של כולם ולאפשר קשר בין אנשי עסקים שונים ברחבי הגלובוס נדרשת שפה משותפת, המגשרת על הבדלי תרבות ומסורת.

שפה ה     

דוגמא בסיסית לשפה הזו היא היחס לדיוק בזמן. אנשי עסקים שיבקשו לנהל ביניהם ועידת וידאו, יידרשו להתכונן ולהיות נוכחים במלוא עוצמתם בשעה היעודה – בין אם תהיה שעת לילה מאוחרת אצל האחד, שעת הסייסטה אצל השני או שעת התפילה אצל השלישי. "הקוד" מבקש לפרוט לכללים את שפת העסקים האחידה הזו, שאיננה תלוית מקום גאוגרפי, תרבות לוקאלית או מנהגים דתיים ועדתיים מכל סוג.

אנו חיים בעולם חסר גבולות, הן במובן הפיזי – כבר מזמן אין האוקיאנוס מפריד או אפילו מעכב העברת מידע או קשירת קשרים ועסקאות בין אנשים הנמצאים משני צדדיו; והן במובן ההתנהגותי, בין אם מדובר בערבוב בלתי ניתן להפרדה בין העשייה העסקית לבין תרבות הפנאי, בין החיים המקצועיים, לחברתיים, לפרטיים.

מנגד, העולם הדינמי והתחרותי הזה, הוא כר פורה להתפתחות אישית בלתי פוסקת, לבנייה חזקה ומחושבת של "האינדיבידואל הגלובאלי", לצבירת כלים שימושיים להתנהלות יומיומית אפקטיבית, לשדרוג עצמי בכל תחומי החיים, שאפילו השמיים כבר אינם מהווים גבול. הכפר הגלובלי קורא לאינדיבידואל לנסות, להעיז, להכיר, לרכוש , ליצור, להתמודד ולא לוותר. אדם המבקש למצוא לו מקום של כבוד בכפר הזה צריך לשמור כל העת על ראש פתוח ולחשוב "מחוץ לקופסא". התנועה והיצירתיות, המהירות וסיפוק הצרכים המידי, הם מאפיינים חדשים של העולם הזה, שאינו מקדש כבר יציבות ומורשת, בטחון וזהירות.

בניסיון להכניס סדר בכאוס שיצר הכפר הגלובלי בתרבות העסקים הבינלאומית, פיתחתי שפה חדשה. שפה שמתבססת על היכרות מעמיקה עם פרוטוקול הנימוס המערבי מצד אחד, על הבנת האינטרס העסקי המשותף של בני ארצות, עמים ודתות שונים ומשונים לגשר מעל הפערים מצד שני, ועל התבוננות מקיפה בכל התחומים שמצריכים חשיבה מחודשת בתרבות העסקית.

שפת העסקים הבינלאומית IBLCode או "הקוד", הינה מתודולוגיה ניהולית, פרטית, מערכתית ואינטגרטיבית, החותרת למימוש הפוטנציאל האישי, תוך מודעות לרף העולה של סטנדרטים וציפיות, כמו גם להזדמנויות הבלתי מוגבלות, שמציגה הזירה העסקית חברתית.

בבסיס השפה מונחת ההבנה כי למגרש העסקי והחברתי חוקים משלו וכי ככל שמתגבש הכפר הגלובלי, מתחדד הצורך של תושביו לדבר ולהקשיב באותה שפה, שפה הבנויה מ-90% התנהלות אנושית גלובאלית משותפת ו-10% הכרת הנוהגים המקומיים, הלוקאליים וכיבודם.

על מנת לאפשר כניסה הדרגתית ומסודרת אל המגרש העסקי, חברתי מציבה השפה יסודות  ואתגרים שההתמודדות עימם הכרחית למי שמבקש לשוטט בבטחון מלא, להכיר חברים וליצור לעצמו הזדמנויות חדשות בשביליו של הכפר הגלובלי.

שפה זו מבוססת על שמונה קבוצות יסוד: 

קבוצת היסודות  הראשונה: יישור קו עם ראיית העולם על רב-תרבותיותו מצד אחד, ומנהגיו הלוקאליים מצד שני, על הדינמיות המהירה שלו מחד, ועל הלם התרבות הפוקד בין הנעים ונדים בין מקומות (רילוקיישן) מצד שני. קבוצה זו מפענחת את הדרך המגשרת בין העולמות ופורטת את ה"אינטליגנציה התרבותית" לכלים ולכללים שימושיים – החל מהחיבור למימד הזמן הגלובאלי, דרך חשיבות ההופעה החיצונית, וכלה בהתייחסות למין ולמגדר במסגרת המקצועית.

קבוצת היסודות השנייה יורדת לעומקה של תורת ההתערבבות – נטוורקינג - ומעניקה כלים לאלו שהחבירה לקבוצות איננה חלק מן האינסטינקט ההישרדותי שלהם. הרישות האנושי היום איננו מתמצה בכישורים חברתיים, אלא כולל מיתוג עצמי קריאטיבי, שנועד להקנות לנו בטחון בכוחנו, בקיאות ברזי הסמול טוק ובכללי המיקסינג & מינגלינג ומעודכנות טכנולוגית, ידיעת נוהגי כרטיסי הביקור ועוד.

קבוצת היסודות השלישית מורכבת מטכניקות בתחום תורת המסרים ומעניקה כלים ומיומנויות לתקשורת בינאישית, מילולית ובלתי מילולית. מהתחושה שמעבירים אופן לחיצת היד או כיוון המבט בשעת שיחה, דרך עוצמתו של החיוך ועד למשמעותן של מחוות למיניהן. כמו כן  מתייחסת קבוצה זו לתקשורת מילולית וסוקרת את חשיבות הקול וטון הדיבור, כמו גם טכניקות שונות להעברת מסרים.

קבוצת היסודות הרביעית: 'אין כמו מראה עיניים - כי תמונה אחת שווה אלף מילים'. בעולם שבו זמן שווה כסף ורייטינג הוא תכלית הכל, אין צורך להכביר מילים על הצורך בתשומת לב למראה החיצוני, על כל הכרוך בו.   היכרות מעמיקה עם "קוד הלבוש" הבינלאומי, המשמש שפה משותפת לקריאת "פני השטח" של עמיתיכם לעבודה. נדבך זה מעניק כלים לפיתוח סגנון אישי ולטיפוח תדמית ייחודית בזירה העסקית הגלובאלית.

קבוצת היסודות החמישית שאובה מן ההיסטוריה האנושית: הכנסת אורחים. כישורי אירוח, בין אם במשרד או לאחר שעות העבודה, היה ונשאר הבסיס לחיבור בין בני אדם והוא המפתח לשיתוף בין בני אדם והוא המפתח לשיתוף פעולה עסקי מוצלח. הכרת הנוהגים בתחום האירוח הרשמיים והבלתי רשמיים מאפשרת לבצע את החיבור הזה על הצד הטוב ביותר, לארח את עמיתינו בתחושת גאווה ולהתארח בבטחון בין כל קצוות התבל.

קבוצות היסודות השישית:  עוברת דרך סיטואציות עסקיות יומיומיות ומקנה כלים וכללים שיהפכו את ההתנהלות בתוכן נעימה ואפקטיבית יותר, מניהול ישיבה, עסקים משפחתיים, ראיון עבודה ונהגיו ועוד.....

קבוצות היסודות השביעית מקנה כלים נרכשים לשליטה במסרים המועברים ולהופעה אפקטיבית באמצעי המדיה השונים: טלוויזיה, רדיו, עיתונות, פרזנטציות בפני קהל וגם יחסי ציבור באינטרנט ובלוגים.ההצלחה העסקית  והמקצועית מביאה בעקבותיה את התקשורת, התקשורת היא כלי רב עוצמה וצריך ללמוד כיצד להשתמש בו, על ענפיו השונים.

שבע הקבוצות הראשונות יוצרות יחד את שפת העסקים הבינלאומית ברמה האישית על ידי רכישת כישורים, יסודות המלטשים ומעצימים את התפתחות וחיזוק האידבידואל המהווה 90% מן השפה הגלובאלית

קבוצת היסודות השמינית מוקדשת לעשרת האחוזים הנוספים ומטרתה להציע היכרות עם קודי התרבות הלוקאלית של מדינות שונות בעולם כמנוף ליתרון אישי, חברתי, עסקי תוך הכרה וכיבוד הנוהגים המקומיים של עמיתכם בחברה ובעסקים.

מטרת "הקוד"היא להכיר את עולם העסקים התחרותי, הדינאמי והיצירתי על מגוון מכשוליו ואתגריו, לחזק את הביטחון העצמי המושתת על ידע ועל מודעות ליתרונות ולחסרונות האישיים, להיות מוכנים להזדמנויות שייקרו בדרככם בעתיד , לחדד את כישורי השיווק העצמי ולהגביר את המוטיבציה תוך שימוש בשפת העסקים הבינלאומית בגמישות וברגישות, לפי שיקול דעת ומתוך הבנה מול מי אתם עומדים, באיזו סיטואציה וכיצד ניתן לנצל אותה לטובת התוצאה הטובה ביותר עבורכם.

להרצאה וסדנה 'קוד שפת העסקים הבינלאומית' לחברות וארגונים : http://www.tll.co.il/?lang=il&category=44

למפגשים לקידום אישי לפי מתודולוגיית הקוד: http://www.tll.co.il/?lang=il&category=282

כל שאלה קטנה כגדולה, הסבר והתאמה אישית אשמח לענות בנייד האישי: 054-6666226  תמי 

           

 

                   

© כל הזכויות שמורות לתמי לנצוט ליבוביץ