טלפון: 03-6913545


הטרדה מינית - או חיזור חסר טאקט

 הטרדה מינית - או חיזור חסר טאקט

10 הדברות למאצ'ו הישראלי שמבקש להימנע מתביעת הטרדה מינית
תמי לנצוט ליבוביץ 

לכל אחד מאיתנו גבולות אחרים. אנו עובדים בעולם רב-תרבותי ונפגשים עם אנשים ונשים ממוצאים שונים, בעלי אמונות שונות, בני גילאים שונים, הבאים ממעמד כלכלי וחברתי אחר, בעלי תפיסות עולם שונות, ערכים ורקעי חינוכי שונים. סביבת העבודה שלנו, גם היא גורם בלתי אחיד.

יש חברות שמרניות וסגורות, בהן אסור המגע בין גברים לנשים, ויש חברות ליברליות, בהן המגע מובן ומקובל.

יחסי העבודה בשנים האחרונות הפכו סבוכים יותר מבעבר. תחת הדגל המתנוסס בתקופתנו לשוויון בין המינים, לפתיחות, לחופש בחירה ולשוויון הזדמנויות, משחק במגרש העסקי רוב גברי מוחץ. הרוב הזה שולט ומנווט את כניסת הכוחות הנשיים. נשים שונות מגברים. בין המינים קיימים הבדלים פיזיולוגיים בגודל, בצורת הגוף, בכוח, במערכת ההורמונאלית, ולא במפתיע גם שוני משמעותי בדפוסי ההתנהגות.

מילדות לבגרות
מחקרים מראים שוני התנהגותי כבר מן הרגע הראשון להולדתו של התינוק. תינוקות "בנים" מראים יותר אקטיביות, בוכים יותר, וסקרנים יותר מתינוקות "בנות". מרכיב משמעותי וחשוב נוסף הוא היחס השונה שהחברה נוהגת בו כלפי בנים ובנות: החברה מציעה משחקים שונים לבנים ובנות, בוחרת עבורם בצבעים שונים, בנים מקבלים עידוד רב יותר למשחק אקטיבי ופיסי, נותנים להם לבכות יותר לפני שיציעו להם נחמה, הם מקבלים יותר עידוד למחקר ולהתנסות ויש נטייה לפנק ולחבק אותם פחות מבנות. ההבדלים בגישה הינם תוצאה של הבדלים פיזיולוגיים ומגדריים גם יחד.

מחקרים מראים שכמעט מבראשית, ילדים בנים מעדיפים חברים למשחק מאותו מין. ככל שהם מתבגרים, בחירה זו הופכת דומיננטית יותר. משחקי הבנות לעומת זאת מייצגים לרוב סגנון שונה לחלוטין. נלמדים בהם שיתוף פעולה וכשרים לא תחרותיים, חשוב להן יותר לשחק יחד מלנצח. מה קורה כשמשחקים יחד? בדיוק מה שיקרה שנים לאחר מכן במקום העבודה. הבנים לוקחים פיקוד.

נשים ישימו דגש על קשרים חברתיים, על שמירת הלכידות של הקבוצה. הן ינסו בדרך כלל למצוא את המשותף ולהגיע להסכמה ללא כפייה, ללא השלטת סמכות, כאשר החוקים לא מתאימים - ישנו אותם. גברים לעומת זאת ממוקדים בהשגת פתרון, שיביא להם הצלחה אישית, דרך מתן הוראות והשלטת סמכות.

מחיזור להטרדה מינית
עלייה במעלית, הפסקת קפה, נסיעת עסקים, עבודה עד שעות מאוחרות - מקום העבודה מזמן לנו היכרות עם אנשים רבים, ויותר מזה - עבודה צמודה ותפקוד כצוות במצבים שונים, קירבה של אנשים הדומים זה לזה בתחומי העניין, השאיפות, רמת ההשכלה ולעיתים גם השכר. כל אלה, בצירוף ירידה בזמן הפנוי המוקדש למציאת בן זוג, הופכים את מקומות העבודה ל"אתרי היכרות" מהמעלה הראשונה, לרומנים חולפים ולמערכות יחסים "רציניות" כאחד.

מחקרים מראים שכ-80% מן העובדים היו מעורבים במערכות יחסים בעבודה, או לפחות היו עדים להן כמשקיפים מן הצד במשך שנות עבודתם. בין 25%-33% מהעובדים, ויש הטוענים שאף יותר, בכל מקום עבודה שתבחרו, היו מעורבים באופן פעיל בקשרים רומנטיים במקום העבודה. הגורם המכריע, על פי המחקרים, ביצירת קשרים הוא הקרבה הגיאוגרפית – דרכינו פשוט מצטלבות זו בזו. במשרדים גדולים כקטנים, בדרגים נמוכים כבגבוהים, בחברות פרטיות ובחברות ממשלתיות כאחד – החיבור בין המינים בסביבת עבודה אינטנסיבית הוכח כקטליזאטור מצוין של מערכות יחסים חברתיות.

התחום הרגיש של "רומנטיקה במשרד" מערב בין עסקים והנאה ומביא לידי מבחן קשרים וכישורים כאחד. שיטת הסיביליטי באה לעזרתנו ונותנת כלים ותשובות לשאלות רבות הקשורות בשני התחומים: זוגיות ועסקים.

מסבל לסיביליטי
איש העסקים הישראלי המצוי ידוע לא רק ביצירתיות פורצת גבולות, אלא גם ביצריות מתפרצת. יש לו נטייה להיכנס כמו שור לחנות חרסינה, להכניס רגל גסה מדי בדלת או להתפרץ לדלת סגורה. ההתנהגויות הללו, לא רק שאינן הולמות תדמית עסקית מכובדת, אלא עלולות היום לגבות מחיר יקר.

הסיביליטי נותנת כלים לתקשורת ולהדברות, להבעת כבוד הדדי ולהיכרות עם נוהגים מקובלים, וכך מלמדת התמודדות אנושית ומכובדת, למרות כל ה"מוקשים" העלולים להופיע בתוך מערכות יחסים המשלבות עסקים והנאה.

הופעה עסקית מכובדת
מלתחה: לבוש לעסקים צריך להיות מכובד ונקי, אין כאן מקום לפרובוקציות סקסיות שיסיחו את הדעת מהעניין המקצועי.
טיפוח: ריחות ידועים כמעוררי תאווה, ולכן ביומיום כדאי להעדיף בושם ספורטיבי ועדין על בושם מתוק ושתלטן.

התנהגות מקצועית ומקצוענית
• שפת הגוף 1: לכל אדם יש מרחב אישי שעוטף אותו ושומר עליו מפני קירבה גדולה מדי של אדם זר. המרחב הזה קריטי בזירה העסקית, ובהתאם הנוהג המקובל ביחסי עבודה הוא לחיצה היד ולא יותר. כל נגיעה בכל חלק נוסף של הגוף היא חדירה לפרטיות האדם.
• שפת הגוף 2: פיסוק רחב ופיסוק איברים, ידיים על המותניים או באזור החלציים - רוב הגברים מדגישים את הגבריות שלהם. זה נותן להם ביטחון ומחפה הרבה פעמים על חוסר ביטחון. שפת הגוף הזו משדרת כוחניות.
• כוחניות: אין לה מקום. לא בעולם העסקים ולא בעולם החברתי.
• משיכה מינית: המתח בין המינים הוא עובדה קיימת, אך בעידן המודרני האדם שולט על יצריו ומציב גבולות בסביבת העבודה, על מנת לשמר את המקצוענות העסקית.

תקשורת בינאישית יעילה ונאורה
• תקשורת מילולית: חלק גדול מהתקשורת המילולית נעשה ללא מחשבה וללא ביקורת אישית, וכבר אמרו חכמים: סוף מעשה במחשבה תחילה.
• הכל בעיני המתבונן: השימוש המושכל בתקשורת מילולית צריך לקחת בחשבון את הצד השני ולוודא שלא יקבל דברים מחוץ להקשרם או יבין זאת אחרת משהתכוונתם.
• בדיחות והומור עדיף להשאיר מחוץ למסגרת העסקית, אם רוצים למנוע אי הבנות.

10 הדברות למאצ'ו הישראלי שמבקש להימנע מתביעת הטרדה מינית:
עוד אלפי שיחות מסדרון אינסופיות בנושא מי צודק ומי קורבן, מי יותר מסכן ומי יותר תחמן, לא יחזירו לאחור את הגלגל. כוחניות ביחסים בין גברים ונשים פסקה להיות משהו שעוברים עליו לסדר היום. הדברים יש לציין, תקפים לגבי גברים ונשים כאחד והמסר וותיק – כבוד בסיסי בין אדם לרעהו, הקשבה וקבלה. הנה כמה טיפים, כדי לתרגם את התורה לפרקטיקה:

1. בדיחות מהמילואים עדיף לספר לקולגות הגברים. הומור שקשור למין לא תמיד יצחיק את הצלע הנשית בחבורה ועדיף לא להותיר פואנטות לא ברורות או שתיקות מביכות תלויות בחלל החדר.

2. מה שתקף בתיכון, רלוונטי עדיין – ניצול של יחסי הערצה הוא פסול. יש לו פוטנציאל נפיץ כי התסכול שנספג היום, סופו להתפרץ מחר.

3. פתיחות יתר אינה מומלצת בין עמיתים לעבודה, ובכלל זה בוס שמבקש ממזכירתו לחפות על קשריו הבוגדניים. תמיד כדאי לזכור שמה שאתה לא יודע, לא מזיק. מידע אינטימי על חבר לעבודה הוא בבחינת נשק לא קונבנציונאלי, שאין לדעת באילו נסיבות יישלף.

4. משיכה מינית בין עמיתים לעבודה היא בלתי נמנעת, אבל מתן ביטוי למשיכה הזאת הוא נמנע. בנסיבות עסקיות, אין לתת לה דרור ובנסיבות חברתיות מותר לגשש ברגישות יתר.

5. משחקי כוחות גם הם נורמה מקובלת בין המינים בנסיבות חברתיות מסוימות, אך אין להם מקום בעסקים. עדיף להשאיר את הטלנובלות לטלוויזיה.

6. כשלא נוח לכם, קראו לילד בשמו. אם מישהו מחזר אחריכם ואתם מבקשים להתרחק, דברו הן בשפת הגוף והן בעל פה. נסו לייצר מצב של לחיצת יד במקום החיבוק שמפריע לכם ואמרו בגלוי שהקרבה הפיזית לא נעימה לכם. עשו זאת כמובן בצורה דיפלומטית והטילו את האשמה ב"ניכור" על הרגליכם מבית.

7. אם בכל זאת אתם מבקשים לערבב הנאה ועסקים, משום שנדמה לכם שהפנייה הספציפית מצדיקה את הסיכון, עשו זאת ברמיזה. למשל בקרו במשרד של בחירת לבכם ובקשו לדבר איתה בעניין אישי, שלא קשור לעבודה. שאלו אותה אם מתאים לה להיפגש לאחר שעות העבודה, במקום יותר פרטי. התגובה שלה כבר תגלה לכם משהו על צפונות ליבה ותעזור לכם לדעת לאן נושבת הרוח.

8. מאידך, אם פנתה אליכם מישהי ואינכם מעוניינים - סירוב עקבי, מנומס אך החלטי, יעביר בדרך כלל את המסר הרצוי בלי לגרום חוסר נעימות רב לצד השני. רק כך תתאפשר המשך עבודה משותפת בלא משקעים מיותרים. בכל מקרה יושר ותעוזה זוכים לרוב להערכה.

9. דעו להפסיד בכבוד. אם נעניתם בחיוב, מה טוב, אך גם אם נעניתם בשלילה, השתדלו לשמור על חיוך. זכרו כי אתם צריכים להמשיך לעבוד יחדיו.

10. במקרה שקרה דבר מה לא נעים ואתם מרגישים לא בנוח, הדבר הנכון הוא לשוחח על המקרה עם אותה בחורה ולהתנצל בכבוד.

© כל הזכויות שמורות לתמי לנצוט ליבוביץ