טלפון: 03-6913545


פרוטוקול הלבוש הייצוגי

פרוטוקול הלבוש הייצוגי

פרוטוקול הלבוש הייצוגי
תמי לנצוט ליבוביץ AICI, CIP
תאריך: 1.3.11

אדם הלבוש כהלכה לא רק נראה טוב יותר. בטחונו גובר, הוא מתקשר יותר, הוא יוצר אמינות, משדר יעילות ויצירתיות, מפגין נאמנות כלפי החברה ומשפיע לטובה על רמת האדיבות והנימוס הבינאישי. המראה המוביל היום הוא המראה הצעיר, כלומר סביבת העסקים מצפה מאדם להיראות במיטבו (גם אם מיטב שנותיו מאחוריו).

טיפוח אישי ולבוש הולם משפיעים על סגנון החשיבה ועל תכניה. משהו מטריד בלבוש עלול לגרום לנו לחשוב בצורה נגטיבית כל היום (נעליים לוחצות הם דוגמה נפוצה אחת מני רבות, מחשוף גדול מדי הוא דוגמא להטייה מחשבתית אחרת).

ההופעה החיצונית משפיעה גם על הרגשות שלנו. חוסר בטחון, הססנות או מודעות עצמית מוגזמת הן חלק ממגוון ההשלכות (כתם על העניבה יכול להרוס את כל ההכנות לפרזנטציה ותכשיט מנצנץ עלול לשבש את כל תהליך המכירה).

הלבוש משפיע על ההתנהגות. הוא נוסך בטחון ותחושת נינוחות, מגביר תחושת שליטה ויכולת ומעביר מסר לסביבה. בהתאם ללבוש אנשים מגיבים אליכם. על פיו הם שופטים האם אתם אמינים, החלטיים, מאורגנים, יעילים ומסורים לעבודתכם, ובהתאם לכך הם מתנהגים.

לבוש רשמי
קוד הלבוש הרשמי התפתח בחצר המלך לואי ה-14 כשהתקבלו כללי האטיקט. מטרתו הייתה להעניק נופך ייחודי ומגובש לאירועים מסוגים שונים באמצעות סגנון הלבוש. הרעיון הזה עובד עד היום ומאפשר לאירועים מסויימים להיות מכובדים וחגיגיים במיוחד. כשאדם נכנס לאירוע לאחר שהשקיע בלבושו מעבר לרגיל, וכולם סביבו לבושים גם הם במקטורנים ובשמלות ערב, יש תחושת שייכות למשהו יוצא דופן והאווירה היא מיוחדת.

כדי להקל על המשתתפים באירוע כזה להתאים את עצמם, נהוג לציין זאת על גבי ההזמנה. יש אפילו מסעדות שרוצות לשמור על רמה גבוהה ומבקשות מסועדיהן לבוא בז'קט ובעניבה.

Black Tie
נשים: שמלה ארוכה עם כתפיות, גרביונים שקופים ודקים וסנדלים מטאליים או חליפת מכנסיים חגיגית.
גברים: טוקסידו שחור ללא זנבות עם חולצה לבנה חגיגית, חפתים, כפתורים דו ראשיים, נעלי עור שחורות מבריקות וגרבי משי שחורות.

Formal - Black Tie Optional
נשים: שמלה ארוכה או באורך קוקטייל, סנדלים או נעלי רצועות.
גברים: טוקסידו שחור ללא זנבות או חליפה כהה, נעלי עור תואמות עם סוליות דקות.

Semi Formal - Cocktail or Holiday Attire
נשים: שמלה עד הקרסול או עד אחרי הברך עם גרביונים דקים חצי שקופים או חליפת מכנסיים.
גברים: חליפה איכותית כהה עם חולצה לבנה ועניבה כהה, נעליים שחורות וגרביים כהות.

Informal - Business Attire
נשים: לבוש עסקי מקובל, ניתן לשלב עם חלק עליון צבעוני, צעיף או אביזר בולט אחר.
גברים: חליפה עסקית עם חולצה צבעונית, אפשר בשילוב עניבה.

אמרו חז"ל, ואולי בזמנם היה קל יותר לנהוג כמצוותם, שאין להסתכל בקנקן אלא במה שיש בו. אולם כאשר פגישות משמעותיות אורכות רגעים ספורים והחלטות גורליות נלקחות במעלית, אין מנוס מלהשתמש בקודים שמציע לנו העולם. עולם העסקים הבינלאומי מתנהל על פי כללי התנהגות ונימוס, או בגרסתם המעודכנת – סיביליטי בעסקים.

הגישה הזאת מתבטאת בהופעה החיצונית, בכך שאתם במיטבכם, אתם משתפים פעולה עם העמיתים שלכם, אתם מניחים את הקלפים על השולחן ואתם נוהגים כפי שהייתם רוצים שינהגו כלפיכם, מבחינה אישית ומקצועית. הגישה הזאת לא מתחילה במקום העבודה, אלא בבית. כשאנחנו בוחרים איך להיראות ובהתאם לכך, מה נשדר.

לבגדים שאנו לובשים יש תפקיד חשוב בבניית התדמית האישית והעסקית, שכן הבגד מתפקד ככלי להעברת מסרים. מצד שני, העולם העסקי עבר מקודי לבוש קפדניים אל פיתוח האינדיבידואל וכיום אין קודים נוקשים שמעבירים מסרים מוסכמים. אנו נדרשים להשקיע במלתחה הולמת, מעניינת ומתאימה לאישיותנו, שאיתה נרגיש בנוח במגוון סיטואציות. עלינו להיות יצירתיים ולבחור לבוש (כולל תסרוקת אביזרים) שמאפשר תקשורת טובה ומציג מסר של נינוחות, פתיחות וגמישות.

© כל הזכויות שמורות לתמי לנצוט ליבוביץ