טלפון: 03-6913545


לכבוד יום האשה הבינלאומי

לכבוד יום האשה הבינלאומי

מאת: תמי לנצוט ליבוביץ | 29.03.2022

לכבוד יום האישה הבינלאומי, המתקיים ב 8 במרץ, אספתי ציטוטים מעוררי השראה מפי נשים מצליחות ומעוררות השראה, ציטוטים המובילים לתובנות עסקיות: "אנשים ישכחו מה אמרת, אנשים ישכחו מה עשית. אבל אנשים לעולם לא ישכחו איך גרמת להם להרגיש " - מאיה אנגלו (סופרת ומשוררת אמריקאית). "עשי משהו שמפחיד אותך כל יום" – אלינור רוזוולט.

המשך...

חג שבועות שמח

חג שבועות שמח

מאת: תמי לנצוט ליבוביץ | 07.07.2022

חג השבועות, חג מתן תורה, חג הביכורים, הינו השני משלושת הרגלים בהם היו עולים בני ישראל לרגל לבית המקדש. שמו של החג נובע מן התאריך: שבעה שבועות לאחר הפסח, סיום ספירת העומר. נהוג לחוג את ערב החג במלבושים לבנים, סביב שולחן אוכל עמוס כל טוב, מאכלי חלב, גבינות ויין.הידעתם?

המשך...

כל מה שחשוב לדעת על חג הפסח

כל מה שחשוב לדעת על חג הפסח

מאת: תמי לנצוט ליבוביץ | 04.05.2022

חג הפסח, אחד משלושת הרגלים, חל בארבעה עשר בחודש ניסן, ובו אנו מציינים את העובדה שבמכת מצרים האחרונה, מכת בכורות, ה' פסח על בתיהם של בני ישראל ולא פגע בבכוריהם, וכן את יציאת בני ישראל ממצרים, מעבדות לחירות. בחג אנו מצווים באכילת מצות שבעה ימים וכן באי אכילת חמץ, על שום שבני ישראל יצאו למסע במדבר בחופזה ולחמם לא הספיק להחמיץ. האירוע המרכזי בחג זה הוא ליל הסדר, שבו נפגשים בני המשפחה לסעודה, קוראים בהגדה את סיפור יציאת מצרים, מברכים מגוון ברכות הקשורות לסימני החג – ובמרכזם פסח, מצה ומרור

המשך...

 כל מה שצריך לדעת על - Novy God

כל מה שצריך לדעת על - Novy God

מאת: תמי לנצוט ליבוביץ | 16.01.2022

ערב ראש השנה, חג ציבורי רשמי המציין את תחילתה של השנה האזרחית החדשה, חג זה והוא הנכסף ביותר לו מחכים הרוסים במשך כל השנה. חג בו הם מבלים עם המשפחה והחברים, מחליפים מתנות, ומשתתפים במסיבות גדולות וקונצרטים, וחוגגים תמיד עם הרבה אוכל ושתייה. בעיירות ובערים ובבתים, קישוטים חגיגיים, ועצי נובוגודניאיה *יולקה "עץ השנה החדשה". (יולקה הוא שם המקובל במזרח אירופה לעץ מקושט המוצב בימי החג לרגל תחילת השנה.

המשך...

חג ה'סיגד'  של הקהילה האתיופית

חג ה'סיגד'  של הקהילה האתיופית

מאת: תמי לנצוט ליבוביץ | 15.11.2020

באתיופיה חגגו את הסיגד בעלייה המונית להר גבוה. בראש צעדו מנהיגי הדת, הקייסים, עם ספרי התורה ואחריהם צעדו בני הקהילה בתהלוכה ארוכה. הטיפוס אל ראש ההר נעשה תוך נשיאת אבנים על הראש או על הכתף, רמז להכנעה לפני ה' וזכר לחורבן המקדש. כולם לבושים בלבן. על ההר נשאו המאמינים תפילות וגזרו על עצמם צום

המשך...

ראש השנה 2021

ראש השנה 2021

מאת: תמי לנצוט ליבוביץ | 29.09.2021

השנה אנו עומדים לחגוג פעם שנייה את החג תחת צלו של נגיף קטן שעשה מהפכה עולמית בעולם כולו. לא ניתן למצב זה קשה ככל שיהיה לגרום לנו לפסוח על ראש השנה וסמליו, התחדשות, קשר אנושי חם והרבה תקווה לעתיד טוב יותר, לכן אין טבעי יותר מלהשתמש בסמליות החג המבורכת בתקופה זו בכל הקשור ליחסינו עם קרובינו ומכרינו. ראש השנה הוא בראש וראשונה הזדמנות מצוינת לשמור על קשר משפחתי, מצומצם או רחב לפי ההנחיות העכשווית (קפסולות -המושג החדש) ליישר הדורים ולהתעדכן ברמה האישית בכל הקורה אצל יקירנו.

המשך...

חג פסח שמח, בריאות ובשורות טובות לכולנו

חג פסח שמח, בריאות ובשורות טובות לכולנו

מאת: תמי לנצוט ליבוביץ | 12.04.2020

המשך...

מה לא נשתנה הלילה הזה?

מה לא נשתנה הלילה הזה?

מאת: תמי לנצוט ליבוביץ | 11.04.2020

השנה אנחנו במקום אחר, מכורח הנסיבות. הכללים והנוהגים השתנו. האורח העיקרי בשולחן החג השנה ללא ספק יהיה ה-ZOOM. העידן הטכנולוגי נכנס אלינו הביתה ומתיישב איתנו בשולחן, והוא,  בדומה לחוקיה של הטלוויזיה (קצת פחות מחמיר), מחייב אותנו להראות במיטבנו! לבשו חיוך גדול ותיהנו מהחג הזה כמה שניתן! כולנו יחד נעקוב אחרי התקשורת שמוצאת לנו רעיונות נחמדים ומנחמים, כמו לערוך את הסדר בדלתות פתוחות על מנת לשמוע את קריאת ההגדה מדירות השכנים, או לצאת למרפסות להקראת הקושיות.

המשך...

 חג שמח לבני העדה הדרוזית

 חג שמח לבני העדה הדרוזית

מאת: תמי לנצוט ליבוביץ | 23.04.2020

חג דרוזי זה נחגג במשך 4 ימים ע"י בני העדה הדרוזית  בין התאריכים 25 לאפריל ועד 28 בו. בחג זה עולים הדרוזים למתחם נבי שועייב, שנמצא בכפר חיטין שמעל הכנרת. יתרו שהוא חותן משה שנחשב לגדול הנביאים ואבי הדת הדרוזית, העביר בגלגול הנשמות (בו הם מאמינים) לנביא שועייב את נשמתו ולכן לפי המסורת הדרוזית, הנביא שועייב הוא אבי הנביאים ושליח האל, לא היה ולא יהיה נביא גדול ממנו

המשך...

אוזני המן, פרג ונימוסים

אוזני המן, פרג ונימוסים

מאת: תמי לנצוט ליבוביץ | 27.03.2022

אחת הבעיות של אכילת הפרג היא בעיה אסתטית קלה, הפרג נוטה למצוא מקומו בין השיניים. נכון שלשם כך נוצרו הקיסמים אך זו ההזדמנות לעדכן ולידע שקוד הנימוס והנוהג אוסר להשתמש בקיסמים ליד השולחן בשום צורה שהיא. גם אם מונחים קיסמים על שולחן האוכל, אין משתמשים בהם ליד השולחן. מבקשים את סליחת הנוכחים וניגשים לחדר השירותים.

המשך...

אמנות השיחה בתוך הסוכה

אמנות השיחה בתוך הסוכה

מאת: תמי לנצוט ליבוביץ  | 22.10.2019

חג הסוכות הוא חג מיוחד, שמאחד רבים מסביב לשולחן חג, שולחן מעט שונה מהרגיל. כאמור, בשונה משאר החגים, בהם יש ארוחת חג רשמית וברורה מסביב לשולחן, סוכות הוא חג דינמי יותר בו "כל דכיפין" מגיע לבקר בשבוע החג והאירוח בעצם אורך שבעה ימים וכולל אורחים מהמעגלים הפרטיים שלנו, ממעגלי העבודה וגם ממעגלים נרחבים של משפחה, שכנים וחברים. נושא האירוח בחג זה הוא מצווה. אורחים שונים מסביב לשולחן מזמנים לנו שאלות ותשובות לגבי התנהלות השיחה, אמנות השיחה הקטנה, "הסמול טוק" מקבל משמעות חשובה מתחת לסכך. לפניכם דרכים בה

המשך...

לארח ולהתארח בסוכה

לארח ולהתארח בסוכה

מאת: תמי לנצוט ליבוביץ  | 29.09.2021

הכנסת אורחים היא ערך חשוב בכל חג יהודי ולפי המצווה יש לדאוג לארח את עם ישראל מכל קצותיו – את הקרובים לנו, את העובדים עבורנו ואתנו, גברים ונשים בכל הגילאים וגם אלו שלא שפר עליהם מזלם בקהילה. הרמב"ם אמר לקראת חג הסוכות על מצוות השיתוף בחג: "מי שנועל דלתות חצרו ואוכל ושותה הוא ובניו ואשתו ואינו מאכיל ומשקה לעניים ולמרי נפש, אין זו שמחת מצווה אלא שמחת כריסו."

המשך...

לבקש סליחות מסביב לעולם

לבקש סליחות מסביב לעולם

מאת: תמי לנצוט ליבוביץ  | 22.09.2020

אצלנו בארץ  ובכל קהילה יהודית מסביב לעולם, יום הכיפורים נותן לנו את ההזדמנות הזו על מגש של כסף, הזדמנות למחול על כבודנו ולהציע סליחה, פיוס ויד מושטת לאדם שחשוב לנו. ואכן, להתנצל זה לא דבר פשוט. יש כמה דרכים לבקש סליחה בין אדם לחברו כאשר בקשת סליחה פנים מול פנים היא המומלצת והטובה ביותר, מעניקה את הכבוד המלא לאדם שמולנו ונותנת לו לראות את הבעות הפנים ושפת הגוף שלנו ולהביע חרטה מלאה.

המשך...

עיד אל פיטר - חג שמח!

עיד אל פיטר - חג שמח!

מאת: תמי לנצוט ליבוביץ  | 06.05.2021

חג עיד אל פיטר שמח! השנה 2021 החגיגות מתחילות ביום חמישי ה- 12 במאי וימשכו עד ה 15 במאי. במשך שלושת הימים חוגגים בסימן משפחה וחברים עם ארוחת חג מרשימה שנחגגת היום, בה נהוג לארח או להתארח עם משפחה וחברים, לאכול מכל טוב ולהעניק מתנות אחד לשני. עיד אל פיטר נחשב לחג הקדוש ביותר בשנה עבור המוסלמים ואני מאחלת לכולם יום מלא רוח ואהבה, משפחתיות וקירבה וכמובן המון חיבוקים וחיוכים לקראת חג מיוחד במינו שבו נהוג לסלוח על עוונות, ליישב סכסוכים ולפתוח דף נקי וחדש לקראת שנה חדשה,

המשך...

 החפיפה הדרמטית בין יום הזיכרון ליום העצמאות

החפיפה הדרמטית בין יום הזיכרון ליום העצמאות

מאת: תמי לנצוט ליבוביץ | 09.05.2022

יום הזיכרון מסתיים וברגע אחד, השקט מתחלף בצהלות, התוגה מתחלפת בצחוק.. יום העצמאות של ישראל נפתח! אך באיזה מחיר ועל חשבון מי? המעבר החד בין המועד הקשה לחג המשמח הוא נושא שמכאיב ומעורר אי-נוחות בקרב אזרחים רבים. האם החפיפה הדרמטית בין יום הזיכרון ליום העצמאות מוגזמת? האם שינוי כל כך דרסטי יכול להיות טבעי? 

המשך...

פסח - "אירוח עסקי לכל דבר"

פסח - "אירוח עסקי לכל דבר"

מאת: תמי לנצוט ליבוביץ | 27.03.2022

העולם בו אנו חיים הפך מזמן לכפר גלובלי, אשר בו גבולות לאומיים וזהויות דתיות, מיניות ועוד, שאינם מהווים גורם מפריד בין תרבויות שונות. כולנו לומדים, משתפים ומשתתפים גם במסורות של תרבויות אחרות, מאמצים נוהגים חדשים שבעבר לא היינו חשופים אליהם. בחג הפסח נאמר "והגדת לבנך", כלומר אנחנו מצווים להעביר את המורשת ואת זיכרון יציאת מצריים, ולספר עליהם לאחרים. באותה מידה, השתתפות בשמחתם של בני תרבויות ודתות אחרות בזמן החגים שלהם היא מקובלת ורצויה. 

המשך...

איך אוכלים את ראש השנה?

איך אוכלים את ראש השנה?

מאת: תמי לנצוט ליבוביץ  | 13.09.2021

בראש השנה אנחנו אוכלים מאכלים שונים אשר מסמלים עבורנו תקווה לדברים הטובים שיאפיינו את השנה הבאה. הבקשות אותן אנו מצרפים לאכילת ה"סימנים", נוגעות בשורשיהם של הדברים הטובים לנו ולעם ישראל.

המשך...

ראש השנה הסיני - שנת הנמר

ראש השנה הסיני - שנת הנמר

מאת: תמי לנצוט ליבוביץ  | 10.02.2022

ראש השנה הסיני נחשב ליום הכי יאנגי בשנה, יום של שפע, הצלחה ומזל. בחצות הלילה הראשון של החג, נוהגים החוגגים לפתוח את כל הדלתות והחלונות בדירותיהם ובבתי העסק, כדי לאפשר לאנרגיה השלילית להסתלק ולפנות מקום לאנרגיה החדשה. האנרגיה הזאת נמשכת לפחות חמישה ימים, שבהם נהוג להעיף זיקוקי דינור, שוב, כדי לנקות את כל האנרגיות השליליות של השנה הקודמת.

המשך...

מתנות חברתיות ועסקיות לראש השנה

מתנות חברתיות ועסקיות לראש השנה

מאת: תמי לנצוט ליבוביץ  | 23.09.2012

החג הראשון בלוח השנה העברי מתקרב ובשוק רוחשת "קדחת המתנות". השלמנו כבר עם הנוהג הקיים בחברה ובמשפחה לכבד את החג במתנה של תשומת לב. נושא המתנות לרוב מהול בכיף. נחמד לנו לתת ונחמד לקבל, כל זאת בתנאי שאנו עומדים במסגרת קטנה, צנועה ופשוטה.

המשך...

ראש השנה במדינות השונות

ראש השנה במדינות השונות

מאת: תמי לנצוט ליבוביץ  | 15.11.2020

ללא קשר לתרבויות השונות, תחילת שנה הינו זמן המבשר פריחה, התחלות חדשות וציפיות טובות לעתיד. בעולם המערבי, החי לפי הלוח הגרגוריאני, נחוג חג זה ב-31 בדצמבר, בדיוק בחצות.

המשך...

בחנו את עצמכם - 'מתנות ונימוסים'

בחנו את עצמכם - 'מתנות ונימוסים'

מאת: תמי לנצוט ליבוביץ | 18.04.2022

לקראת החג הבא עלינו לטובה, פסח, שאפשר להוסיף לו גם את הכינוי "חג המתנות", חלק מנוהגי החג, נוהג שמכניס הרבה מאתנו בעבודה, בחברה ובמשפחה למעגל השאלות הקטנות המציקות כמו: מה לקנות? באיזה מחיר? למי? ועוד. ענו על השאלות הבאות ותראו האם הנושא פשוט עבורכם או מעט "בעייתי" בנושא המורכבות של נימוסי מתנות.

המשך...

מה בין ליל הסדר ל"אירוח עסקי"

מה בין ליל הסדר ל"אירוח עסקי"

מאת: תמי לנצוט ליבוביץ  | 02.07.2012

פסח הוא אחד החגים החשובים בלוח היהודי, והוא מעניק לנו שני ערכים חשובים: הראשון בא לידי ביטוי במנהג "כל דכפין ייתא ויכול, כל דצריך ייתא ויפסח", שזה בתרגום מארמית: כל הרעב יבוא ויאכל, כל הצריך יבוא ויעשה את הפסח.

המשך...

נימוסי אבלות

נימוסי אבלות

מאת: תמי לנצוט ליבוביץ  | 15.11.2020

מנהגי האבל בעולם שונים ומשונים, קשה מאוד להתמצא בכולם – אבל חובה לשלוט באלה שעימם אתם באים במגע. רגישות המצב והחובה לכבד את המת, מחייבים תשומות לב לנקודות העיקריות בכל תרבות. הנה לפניכם רשימה חלקית, ונתחיל בקרובים לנו ביותר.

המשך...

חגם של הפירות היבשים - ט"ו בשבט

חגם של הפירות היבשים - ט"ו בשבט

מאת: תמי לנצוט ליבוביץ | 25.01.2022

ט"ו בשבט הוא חגם של הפירות היבשים, מסורת שהתחילה בשנים בהם לא היו אמצעי קירור וזו הייתה הדרך היחידה בה יכלו יהודי הגולה לאכול מפירות ארצנו.

המשך...

חג שבועות שמח

חג שבועות שמח

מאת: תמי לנצוט ליבוביץ | 26.05.2020

להתלבש לבן, לאכול לבן ולארח בלבן.חג השבועות הוא השלישי מבין שלושת הרגלים, חג שמסיים את ספירת העומר. חג השבועות מנציח את המאורע החשוב ביותר לעם היהודי – קבלת התורה במעמד הר סיני – אירוע בו הפכנו לעם היהודי.

המשך...

חג ההודיה - Thanksgiving ויום שישי השחור

חג ההודיה - Thanksgiving ויום שישי השחור

מאת: תמי לנצוט ליבוביץ  | 19.11.2017

חג לאומי הנחשב לשני בחשיבותו לאחר חג המולד, אחד מהחגים עמוס המסורות הנחגג בארצות הברית ובקנדה המבטא אסירות תודה על יבולי הסתיו והכרת תודה כללית, ומבוסס על עריכת סעודות חג גדולות ומשפחתיות שמהוות את מוקד החג – הוא חג ההודיה.

המשך...

יום הבסטיליה - יום העצמאות של צרפת

יום הבסטיליה - יום העצמאות של צרפת

מאת: תמי לנצוט ליבוביץ | 18.07.2020

בתאריך ה-14 ביולי, יום העצמאות של צרפת, היום שבו התרחשה נפילת הבסטיליה, המשמשת כסמל הצלחת המהפכה הצרפתית שבה החלה תקופה חדשה בהיסטוריה והביאה את עקרון ריבונות העם, עקרון חירות הפרט והשוויון בפני החוק.מקוריותה של המהפכה הצרפתית בכך שהייתה מבשרת השוויון. יום הבסטיליה נחוג באופן סדיר מאז 1879, תשעים שנים לאחר המהפכה הצרפתית, אז הוא נקבע באופן רשמי כחג לאומי.

המשך...

יום העצמאות בארצות הברית

יום העצמאות בארצות הברית

מאת: תמי לנצוט ליבוביץ  | 14.08.2019

החג מקושר להיסטוריה ולמורשת האמריקנית, אולם רבים מתייחסים ליום חג זה כחגיגת קיץ, כשהמוטיב המאפיין הוא לא פחות ולא יותר: תרבות הברביקיו האמריקאי, שאנו הישראלים יצרנו לו אח דומה שקוראים לו בישראל מנגל. גם הוא כאחיו הבכור מככב ביום העצמאות שלנו בישראל.זו ההזדמנות לנסות ולהסביר מה המקור של תרבות זו ומהם כלליה:

המשך...

קרנבל המסכות בונציה - Venice mask festival

קרנבל המסכות בונציה - Venice mask festival

מאת: תמי לנצוט ליבוביץ  | 15.11.2020

קרנבל המסכות בונציה (נקרא גם פסטיבל ונציה או פסטיבל המסכות) מתקיים באחת הערים הקסומות בעולם. האירוע השנתי הזה, מושך המוני תיירים וחוקרים מרחבי העולם. עיקר הפעילות מתרכזת בכיכרות המרכזיות של ונציה, ובראשן פיאצה סן מרקו.

המשך...

יום פטריק הקדוש - Saint Patrick's day

יום פטריק הקדוש - Saint Patrick's day

מאת: תמי לנצוט ליבוביץ  | 25.01.2011

יום פטריק הקדוש (Saint Patrick's Day) הוא חג נוצרי-אירי הנחוג מידי שנה ב-17 במרץ לזכרו של הקדוש הנוצרי פטריק הנחשב לקדוש המגן על אירלנד. סיינט פטריק נולד בשנת 385 וכיהן כבישוף של אירלנד במשך שלושים שנה, שמהלכן המיר הרבה אנשים לנצרות.

המשך...

איסטר - חג הפסחא

איסטר - חג הפסחא

מאת: תמי לנצוט ליבוביץ  | 29.04.2022

השנה 2022 חוגגים הנוצרים והפרוטסטנטים את החג בתאריך ה 17 לאפריל, יום ראשון. הפסחא /איסטר הוא החג המרכזי של הנוצרים. נחגג לציון תחייתו של ישו, שלושה ימים לאחר צליבתו. הברית החדשה מספרת כי לאחר תחייתו הופיע ישו כמה פעמים לפני תלמידיו, כדי להוֹרוֹת להם להפיץ את האמונה. לפי האמונה תחיית ישו היא הוכחה לכך שהוא המשיח, ואות לחסד שאלוהים מעניק לבני האדם.

המשך...

נשף סיום התיכון מארצות הברית עכשיו גם בישראל

נשף סיום התיכון מארצות הברית עכשיו גם בישראל

מאת: תמי לנצוט ליבוביץ | 04.06.2017

נשף סיום התיכון מגיע אלינו מארצות הברית ותיכוניסטים רבים מתכוננים לקראתו ומצפים לו בכיליון עיניים תוך כדי סיום הבגרויות. כיום יותר ויותר תלמידי בית ספר תיכון מאמצים ומחקים את סגנון הנשף המיוחד הזה למרות שהוא לא תולדה של התרבות הישראלית. מדי שנה יותר ויותר בוגרי תיכון רגע לפני הגיוס נהנים מסיום פרק זה של החיים.אין ספק שנשף סיום התיכון הוא אירוע מרגש, כיפי ושל פעם בחיים, אך גם כרוכות בו התלבטויות רבות: איזו שמלה/חליפה נבחר? איזה נעליים? מהי התסרוקת והאיפור המושלמים? ועוד הרבה שאלות שאנסה לענות

המשך...

חג הקורבן, عيد الاضحى "עִיד אל אָדְחָא",

חג הקורבן, عيد الاضحى "עִיד אל אָדְחָא",

מאת: תמי לנצוט ליבוביץ  | 06.08.2022

יום שישי ה 8 במשך ארבעה ימים חוגגים המוסלמים את חג הקורבן, "החג הגדול". מברכים בחג זה מברכים בחג זה באחת מהברכות: "כל עאם ואינתום בח'יר" או "כל סאנה ואינתום סאלמין",משמע שכל שנה יחזור החג ותהיו בריאים ושלמים. חג הקורבן הנקרא כך בשל סיפור העקדה עליו מבוסס. הנביא אברהם, שמאמין באלוהים, חלם שהוא שוחט את בנו (ישמעאל, לפי המוסלמים) כקורבן לאלוהים. הוא סיפר לבנו על החלום שחלם, והבן חשב שאביו צריך לעלות אותו כקורבן לאלוהים. הנביא אברהם מיהר להגשים את החלום שחלם, הלך להר ערפאת ורצה לשחוט את בנו כקורבן,

המשך...

  חודש הרמאדן  2022

חודש הרמאדן 2022

מאת: תמי לנצוט ליבוביץ  | 04.05.2022

מיום שישי בערב ה 1 באפריל 2022 ועד ערב ה 1 במאי שנה זו, הציבור הערבי המוסלמי מציין את חודש הרמדאן. חודש ימים עם מאפיינים דתיים, חברתיים, משפחתיים ותרבותיים. המנהג החשוב הוא הצום המתחיל בזריחה ומסתיים בשקיעה. נהוג  לברך מכרים, חברים ועובדים בברכת 'רמדאן כרים' או רמאדן מובארכ.

המשך...

ט"ו באב - חג האהבה 2022

ט"ו באב - חג האהבה 2022

מאת: תמי לנצוט ליבוביץ  | 06.08.2022

הזדמנות להצהרת אהבה בשפת בנימוס. ט"ו באב כבר מזמן יותר דומה ל"וולנטיין דיי" האמריקאי מאשר לחג היהודי המסורתי, בו היו הבנות מחוללות בכרמים בשמלות לבנות לאור הירח המלא. אולי חבל, כי התפאורה הזו נראית לי כמעט מושלמת למציאת שידוך, אבל את הנעשה אין להשיב, וט"ו באב הוא היום חג מתקתק וקיטשי, של לבבות אדומים וסרטים זהובים, וגם זה נחמד. ובאשר לנוהג להביא מתנה, יש לזכור שהמתנה פה היא קטנה וסימלית , כמו ורד אדום או זוג שוקולדים, או יין אדום ושתי כוסות לנועזים, שמתכננים פיקניק לילי ורומנטי על שפת הים.

המשך...

יום הזיכרון לשואה הבינלאומי

יום הזיכרון לשואה הבינלאומי

מאת: תמי לנצוט ליבוביץ  | 04.05.2022

שבעים שנה לאחר שחרור מחנות ההשמדה ושבעים שנה לאחר הקמת האו"ם, הועלתה הצעה ישראלית מעל בימת העצרת הכללית של האו"ם וזכתה לתמיכה רחבה של 104 מדינות מרחבי העולם, לציין את זכר השואה כיום זיכרון בינלאומי. ההחלטה התקבלה על ידי האו"ם ב-1 בנובמבר 2005 ויום זה מצוין ב-27 בינואר. תאריך זה נבחר לציון היום בו שוחרר מחנה ההשמדה אושוויץ.

המשך...

לנפנף בנימוס

לנפנף בנימוס

מאת: תמי לנצוט ליבוביץ  | 26.05.2022

המנגל, או בכינויו כאשר נערך בבית - הברביקיו, הינו צורת בילוי ואירוח נפוץ מאוד, בעיקר בחגים וביום העצמאות, אך בהחלט נפוץ מאוד גם ביומיום, בעיקר בחודשי הקיץ.

המשך...

הקושיות שלא שואלים סביב שולחן החג

הקושיות שלא שואלים סביב שולחן החג

מאת: תמי לנצוט ליבוביץ  | 03.04.2021

חג הפסח נחשב לחג המשפחה וליל הסדר הוא לא רק אירוע משפחתי שההכנות אליו מורכבות ורבות, הוא גם מקור למתח נפשי, לחששות ואפילו לחיכוכים משפחתיים שמתמודדים איתם עד ראש השנה לפחות.

המשך...

על גבינה ונוהגיה – כן כן יש דבר כזה...

על גבינה ונוהגיה – כן כן יש דבר כזה...

מאת: תמי לנצוט ליבוביץ | 07.07.2022

לקראת חג השבועות, חג הגבינות והיין, התעניינו רבים האם יש כללי נימוס מיוחדים סביב האירוח המאפיין את החג. ניסיתי לרכז כמה נוהגים הקשורים לסגנון אירוח זה.

המשך...

יום שישי השחור Black Friday

יום שישי השחור Black Friday

מאת: תמי לנצוט ליבוביץ | 13.12.2017

יום "יום שישי השחור" נקרא כך בשל הסימון שהיה נהוג בספרי חשבונות, בהם הצבע האדום סימן הוצאות והפסדים, והצבע השחור סימן רווחים. ביום שישי זה היו עסקים רבים "עוברים לצד השחור", זאת אומרת: רושמים רווחים.

המשך...

ראש השנה - חג המתנות

ראש השנה - חג המתנות

מאת: תמי לנצוט ליבוביץ  | 29.09.2021

ראש השנה נתפס כחג המתנות, ולישראלי המצוי נראה שאי אפשר להתחמק מהמנהג הזה, בדיוק כפי שחברו האמריקאי אינו מצליח להימנע מבולמוס המתנות הגדול של חג המולד. אבל אפשר ואפילו רצוי לעבור את שלב המתנות בכבוד - בלי לפשוט רגל ובלי לעבוד קשה מדי.

המשך...

יום הזיכרון לחללי צה"ל ופעולות איבה

יום הזיכרון לחללי צה"ל ופעולות איבה

מאת: תמי לנצוט ליבוביץ  | 09.05.2022

אחת לשנה, בהפרש של שבוע, אנו - אזרחי ישראל מתבקשים למלא את חובנו הלאומי וחובתנו המוסרית ולזכור את כל הנופלים שנתנו חייהם למען מדינת ישראל והעם היהודי.

המשך...

ל"ג בעומר - נימוסים סביב המדורה

ל"ג בעומר - נימוסים סביב המדורה

מאת: תמי לנצוט ליבוביץ  | 26.05.2022

ל"ג בעומר, על אף היותו חג שמח ומאושר לילדים ומבוגרים כאחד, יכול להיות גם חג מסוכן מאוד. בנוסף להרגלינו היום יום-יומיים, וההכרה במתן כבוד לזולת, ההתייחסות אליו וההתחשבות בו - עלינו גם לנהוג במשנה זהירות בהכנות לקראת המדורות, באיסוף העצים, בהדלקת המדורה, ובחגיגות.

המשך...

עשרת הדברות המיוחדות לליל הסדר

עשרת הדברות המיוחדות לליל הסדר

מאת: תמי לנצוט ליבוביץ  | 27.03.2022

חג הפסח נחשב לחג המשפחה והדבר בא לידי ביטוי בין היתר בכך שליל הסדר נחוג בחברת אנשים רבים, בני משפחה וחברים. באירוע כזה, לא רק המארחת צריכה להתכונן ולדאוג שהכל יתנהל כשורה. גם לאורחים ישנו תפקיד חשוב בהצלחת הערב.

המשך...

שנה אזרחית טובה - מקורות ונהגים

שנה אזרחית טובה - מקורות ונהגים

מאת: תמי לנצוט ליבוביץ | 16.01.2022

לוח השנה האזרחית הוא לוח השנה שלפיו מתנהלים החיים החילוניים והעסקיים מסביב לעולם, כולל אצלנו בישראל ולכן נחוג כמעט בכל רחבי העולם. יפה ונכון לברך ביום זה בברכת שנה אזרחית טובה. תחילתה הרשמית של השנה החדשה.10 שניות לפני שמחוג השעון עובר את השעה 12 ואנו נכנסים לשנה החדשה, מתחילים את הספירה לאחור מ- 10 חותמים את השנה החולפת ומקבלים את השנה החדשה בנשיקה ובזיקוקי דינור.

המשך...

חג ההודיה - Thanksgiving Day

חג ההודיה - Thanksgiving Day

מאת: תמי לנצוט ליבוביץ | 08.12.2021

חג לאומי, אחד מהחגים עמוס המסורות הנחגג בארצות הברית וקנדה המבטא אסירות תודה על יבולי הסתיו "פסטיבל הקציר", תוך הכרת תודה כללית. החג מבוסס על עריכת סעודת חג גדולות משפחתיות וחברתיות שמסמל את מהוות החג.

המשך...

נימוסים וברכות לראש השנה

נימוסים וברכות לראש השנה

מאת: תמי לנצוט ליבוביץ  | 01.09.2021

ראש השנה הוא חג של רענון קשרים, של חידוש היכרויות ושל טיפוח המעגלים החברתיים והעסקיים שלנו. בחג הזה, אולי יותר מבכל חג אחר, אנחנו מצופים להקדיש תשומת לב לסובבים אותנו בזירה המקצועית, החברתית והמשפחתית ולברך אותם בדרך מקורית ומעניינת לקראת השנה החדשה.

המשך...

וולנטיין דיי - יום האהבה הבינלאומי

וולנטיין דיי - יום האהבה הבינלאומי

מאת: תמי לנצוט ליבוביץ  | 05.03.2022

לזוגות שחיים יחד שנים, נשואים אפילו, אולי כבר יש ילדים - גם להם (ואפילו בעיקר להם) אסור לשכוח להשקיע בזוגיות שלהם. חג האהבה הוא הזדמנות לעצור את הכל ולהיות אחד עם השני. אולי לקחת יום חופש ולנסוע יחד לטייל בצפון, אולי ללון את הלילה בבית מלון. אולי סתם לבלות את היום כולו באהבה – ממיץ סחוט למיטה וזר פרחים לפתח הדלת, אולי פיקניק של בוקר בחיק הטבע. העיקר הוא לתת לעצמכם הזדמנות לדבר, לתקשר, לתקן את מה שדורש תיקון במערכת היחסים שלכם, להתאהב מחדש בבן הזוג שאתם מכירים כבר שנים רבות.

המשך...

משנכנס אדר מרבים בשמחה

משנכנס אדר מרבים בשמחה

מאת: תמי לנצוט ליבוביץ  | 27.03.2022

השם פורים נגזר מהמילה פור (גורל), שהפיל המן הרשע על היהודים; העם היהודי היה נתון תחת גזירותיו הקשות ומרדכי היהודי, דודה של אסתר המלכה, נאבק למען ביטול הגזירות. חג פורים מסמל את הנס הגדול שנעשה ליהודים בימי אחשוורוש. מאבק שלהם לא נסב על קיומו הרוחני של עם ישראל, כמו בחנוכה למשל, אלא על עצם קיומו הפיזי. זוהי הסיבה שהחג מונצח לא רק באמצעים רוחניים אלא גם באמצעות ביטויים גשמיים של אוכל, שתייה ושמחה. שמחת פורים היא מעין הפגנה כלפי יורשיו של המן וממשיכי דרכו לאורך הדורות, על כן אחד מעיקרי החג הוא לשמו

המשך...

ראש השנה הסיני

ראש השנה הסיני

מאת: תמי לנצוט ליבוביץ  | 11.02.2021

לכבוד ראש השנה הסיני החלטנו לספר מעט אודות החג החשוב ביותר ליותר מרבע מאוכלוסיית העולם. חלק הולך וגדל של אנשי עסקים בעולם מבצע עסקאות עם עמיתים סיניים. בין אם הם לקוחות, ספקים, קולגות או לקוחות פוטנציאליים – אי אפשר להתכחש לרצון לצבור נקודות זכות במערכת היחסים איתם.

המשך...

Halloween - חג כל הקדושים

Halloween - חג כל הקדושים

מאת: תמי לנצוט ליבוביץ  | 26.11.2021

חג ההלואין חג קתולי "חג כל הקדושים", איבד את מאפייניו הדתיים והפך לחג חילוני, פולקלוריסטי ועממי. נחוג בערב שבין 31 באוקטובר ל 1 בנובמבר לציון סוף הקיץ ותחילת החורף. נרות בוערים בתוך דלעת מגולפת לפרצוף מבעית הן אביזר חג מיתולוגי. מסיבות, תהלוכות, טקסים בתחפושות ובמאכלי סתיו - בעיקר דלעת, תפוחים ואגוזים וממתקים מאפיינים חג זה. משחק הילדים הפופלרי והמאפיין חג זה : "תעלול או ממתק" Treat or Treat, הלואין הוא החג המסחרי השני בגודלו בארצות הברית, אחרי חג המולד.

המשך...

ט"ו בשבט ראש השנה לאילנות

ט"ו בשבט ראש השנה לאילנות

מאת: תמי לנצוט ליבוביץ  | 25.01.2022

ט"ו בשבט, ראש השנה לאילנות, לפי דעתם של בית הלל. חג שמוכר בכמה שמות: חג האילנות, חג הנטיעות, חג חקלאי, חג המוקדש כולו לטבע, לאדמה, לפירות ולאיכות הסביבה. ביום חג זה אנו נוהגים לאכול מפירות הארץ ולטעת עצים. מה מקורות נוהגים אלה ואיך נשרוד את החג בשלום?

המשך...

אוכלים ת'סופגניה ב....נימוס!!

אוכלים ת'סופגניה ב....נימוס!!

מאת: תמי לנצוט ליבוביץ | 28.11.2021

חנוכה כבר בפתח והסופגניות מציצות אלינו מכל עבר: בהרמות הכוסית במשרד, באירועי הקוקטייל, בפיצוציות ובכל אירוע בימי החג. המדריך הלא רשמי לאכילת סופגניות בצורה נאותה, מנומסת וחכמה.

המשך...

יום כיפור - סליחות וכפרות

יום כיפור - סליחות וכפרות

מאת: תמי לנצוט ליבוביץ  | 20.09.2021

יום הכיפורים נועד לסליחות ולכפרות על מעשים לא נאותים שנעשו במהלך השנה החולפת, לכן אין דבר צורם יותר מהתנהגות לא מנומסת ולא מתחשבת דווקא ביום הכיפורים עצמו.

המשך...

מסביב לשולחן בראש השנה

מסביב לשולחן בראש השנה

מאת: תמי לנצוט ליבוביץ  | 07.10.2019

ראש השנה מעלה תמיד את השאלה הנצחית "אצל מי חוגגים?", במידה והפעם הגיע תורכם לארח, להלן מספר טיפים שיקלו על המשימה ויעזרו לבנות אווירה נעימה וחגיגית.

המשך...

נוהגי חג המולד- 2021-2

נוהגי חג המולד- 2021-2

מאת: תמי לנצוט ליבוביץ  | 30.12.2021

השנה 2021 הייתה ועדין שנה שונה, שנה בה נטרפו כל החגים, האירועים וההתנהלות והתקשורת הבינאישית, שנה בה נגיף אחד שינה את סדרי העולם בכל תחומי החיים. אפילו סנטה קלאוס חייב היה ללמוד את הכללים החדשים, להוסיף לתלבושת המסורתית את המסכה, ולהתאים את עצמו לתקשורת הווירטואלית הבינאישית חג המולד הוא אחד החגים הבולטים, המוכרים והאהובים בעולם כולו. ההתרגשות לקראת החג, חלונות הראווה הססגוניים, השלג המכסה את הרחובות, המאכלים המפתים אווירת הכריסטמס מצליחה לשבור את מחסום הדת ולגעת גם בליבם של מי שאינם נוצריים.

המשך...

חג חנוכה שמח!

חג חנוכה שמח!

מאת: תמי לנצוט ליבוביץ  | 10.12.2020

חנוכה, חג שנחוג שמונה ימים מליל כ"ה בכסלו עד ב' בטבת (ברוב השנים). חכמי ישראל קבעו את החג לציון חנוכת בית המקדש והמזבח בימי שושלת בית חשמונאי ב-164 לפנה"ס. בין שמותיו הנוספים: חג אורים, חג המכבים.

המשך...

אביב מגיע פסח בא

אביב מגיע פסח בא

מאת: תמי לנצוט ליבוביץ  | 18.04.2022

לפסח יש כל כך הרבה שמות – חג האביב, החירות (תלוי את מי שואלים), חג המצות, חג היין – אבל השם הכי מדויק והכי פחות רשמי של החג הזה הוא חג הניקיון, ורצוי שיהיה יסודי.

המשך...

חג המימונה - "תרבחו ותסעדו" - מזל והצלחה

חג המימונה - "תרבחו ותסעדו" - מזל והצלחה

מאת: תמי לנצוט ליבוביץ  | 28.04.2022

בצאת החג , חג הפסח, פוצחים בעשיית שמחה תוך כדי סעודה ראשונה מתוקה ומיוחדת המלווה בברכה למזל והצלחה "תרבחו ותסעדו". השנה לצערנו הגדול כולנו בסגר ביתי, החגיגות מצמצמות לחוג המשפחה הקטן "המשפחה הגרעינית"(המושג החדש שעמו אנו מתמודדים). נוהג זה הוא בסיס לחג עממי הנחוג במוצאי חג הפסח וביום שלאחריו בקרב יהדות צפון אפריקה,מרוקו, תוניסיה ולוב והפך לחלק בלתי נפרד מנוהגי הפסח של כל עם ישראל לעדותיו הרבות.מי מאתנו לא מחכה למופלטה המתוקה לשבור את אכילת המצות במשך שבוע שלם?

המשך...

סוכה, אירוח ומצוות החג

סוכה, אירוח ומצוות החג

מאת: תמי לנצוט ליבוביץ  | 15.11.2020

חג הסוכות הוא "זמן שמחתנו". לאחר ימי הדין, ראש השנה ויום הכיפורים, באה השמחה וקורת הרוח של חג הסוכות, שהוא אחד משלושת הרגלים (סוכות, פסח ושבועות). התורה מדגישה שבחג הסוכות יש להרבות בשמחה, נוהגים לשמוח בלילות החג ובמקומות רבים אף עורכים ריקודים.

המשך...

איך לאכול סופגניה ולהישאר נקיים?

איך לאכול סופגניה ולהישאר נקיים?

מאת: תמי לנצוט ליבוביץ  | 08.12.2021

סנוניות החג מגיעות בצורת סופגניות גדולות ועגולות, הנמכרות בסופרמרקטים ובקיוסקים כמה שבועות לפני החג. הסופגניות שייכות למאכלי בצק המטוגנים בשמן עמוק לזכר פך השמן.

המשך...

על נימוסים ונכים - יום הנכה הבינלאומי

על נימוסים ונכים - יום הנכה הבינלאומי

מאת: תמי לנצוט ליבוביץ  | 25.01.2011

הנימוס והנוהג הם הבסיס לתקשורת אנושית חיובית, טבעית, נעימה ובונה, אך קורה לפעמים שלא במתכוון אנו פוגעים, מביכים את הנכים והמוגבלים בגין חוסר מודעות או חוסר רגישות. חיסרון בידע של הכרת הנוהגים במצבים מסוימים גורם למבוכה ולחוסר נעימות עד פגיעה בשני הצדדים.

המשך...

חגיגות יין הבוז'ולה - היין הראשון של השנה

חגיגות יין הבוז'ולה - היין הראשון של השנה

מאת: תמי לנצוט ליבוביץ  | 13.11.2017

חגיגה שנתית, שיווק מבריק ליין פשוט יחסית, יין צעיר, תוצר ראשון מהבציר החדש שהבשיל, היין נקרא "בוז'ולה נובו" ומשיקים אותו ביום ובשעה אחידה ומדויקת ברחבי העולם.בלילה שבין יום ד' ליום ה' בשבוע השלישי של חודש נובמבר. השנה זה יקרה בלילה בין התאריכים ה-20.11.2013 ל-21.11.2013. בקבוקי יינות הבוז'ולה נובו ייפתחו בקול תרועה רמה, בחגיגות ובשמחה החל מהשעה 12 בלילה ולא לפני.

המשך...

חג פורים בזירת העסקים

חג פורים בזירת העסקים

מאת: תמי לנצוט ליבוביץ | 11.04.2019

"משנכנס אדר מרבים בשמחה" אמרו חכמים ואווירה עולצת היא אכן עד היום חלק מהוויית החג. הורים מלבישים את ילדיהם בתחפושות, מאפרים את פניהם ומתעדים בצילום, אורזים דברי מתיקה באריזה דקורטיבית ויוצאים אל יומם. יום כזה אינו יום רגיל.

המשך...

10 הדברות לליל הסדר

10 הדברות לליל הסדר

מאת: תמי לנצוט ליבוביץ  | 12.04.2022

בליל הסדר אנחנו מתכנסים סביב שולחן ערוך עם כל המשפחה, חברים ולעיתים גם מכרים או תיירים שמבקרים בארץ. כדי שהכל יתנהל כשורה וברוח נעימה, נציג את עשרת הדיברות לליל הסדר. וגם כמה טיפים למתארחים.

המשך...